Home Mozaik 8 Zemalja gdje Nova godina neće biti 2024.

8 Zemalja gdje Nova godina neće biti 2024.

561
0

Za veći dio zapadnog svijeta, Nova godina počinje u prvom satu 1. siječnja prema lokalnom vremenu uz vatromet, spuštanje kugle, zabave ili sve to zajedno, uz specifične tradicije koje sežu stoljećima unatrag. Na nekim se mjestima čak može dočekati Novu godinu dva puta u jednoj noći.

To vrijedi za ljude koji prate Gregorijanski kalendar, koji je uveo papa Grgur XIII. 1582. godine. No, to nije Nova godina za sve ili čak ista godina.

  1. Sjeverna Koreja: Juche kalendar

Gregorijanski kalendar počinje na dan koji se smatra rođenjem Isusa Krista, ali kalendar Sjeverne Koreje, Juche kalendar, počinje rođenjem Kima Il-Sunga 15. travnja 1912. To znači da Juche kalendar započinje godinom 1, koja odgovara 1912. godini u Gregorijanskom kalendaru, a ima višednevno slavlje Nove godine usredotočeno na 15. travnja. Kalendar nosi ime po Juche ideologiji Sjeverne Koreje – sustavu uvjerenja usmjerenom na samostalnost koji je razvio Kim Il-Sung – i koristi se u službenim dokumentima uz datume Gregorijanskog kalendara.

  1. Tajland: Tajlandski solarni kalendar

Tajlandski solarni kalendar, poznat kao Suriyakati, zadržava svoje mjesto u tradicionalnim i službenim tajlandskim postavkama, iako zapadni kalendar često dominira poslovnim pitanjima. Unatoč dijeljenju dana u tjednu i mjeseci s Gregorijanskim kalendarom, Tajlandski kalendar se razlikuje u brojenju godina, započinjući od Budističke ere koja je 543 godine ispred godine 1. prema Gregorijanskom kalendaru. Ovaj broj potječe od smrti Gautama Buddhe 543. pr. Kr. prema Tajlandskom računanju. Prijelaz s mjeseca na lunarni kalendar, uredba kralja Chulalongkorna (Rama V) iz 1888. označila je prijelaz na Ratanakosinsok kalendar, koji slijedi Gregorijanski sustav. Međutim, Nova godina se slavi 1. travnja, a odnosi se na osnivanje Bangkoka 1781. godine. Kasnije je kralj Vajiravudh (Rama VI) uveo brojenje godina prema Budističkoj eri 1912. godine. Uredbom premijera Pibunsongkrama iz 1940. godine 1. siječnja je postala službeni dan Nove godine, a Tajland sada slavi i ovaj datum i Songkran (13. – 15. travnja) kao državne blagdane. Unatoč tome, Budistički obredi pridržavaju se lunarnog kalendara, što dovodi do promjenjivih datuma u solarnom kalendaru svake godine.

  1. Etiopija: Ge’ez kalendar Košare

Etiopski Ge’ez kalendar, različit od Gregorijanskog sustava, vuče korijene iz drevnog egipatskog koptskog kalendara. Zaostaje sedam do osam godina za Gregorijanskim kalendarom zbog jedinstvenih izračuna o objavi Isusova rođenja. Sastoji se od 12 mjeseci s po 30 dana, a dodaje pet ili šest “dodatnih” dana na kraju godine kao skraćeni 13. mjesec zvan Pagume kako bi se usklađivao sa sunčevim ciklusom. Prema etiopskom kalendaru, tisućljeće je proslavljeno u Etiopiji 12. rujna 2007. godine. Etiopska pravoslavna Tewahedo crkva, prvotni usvojitelj kalendara, uključuje svoje datume posta u ovaj kalendar. Iako etiopski i koptski kalendari dijele sličnosti, razlikuje ih 276 godina.

  1. Izrael: Hebrejski kalendar

Hebrejski kalendar, utemeljen na drevnim židovskim tradicijama, znatno se razlikuje od Gregorijanskog kalendara u svojim temeljnim načelima i računanju vremena. Nastao tijekom antike, hebrejski kalendar djeluje prema lunisolarnom sustavu, ispreplićući lunarni mjeseci s godinama. Sastoji se od 12 ili 13 mjeseci, pri čemu svaki mjesec počinje s novim mjesecom. Ovaj fokus na lunarnom sustavu rezultira godinom koja obično ima 354 ili 355 dana. Kako bi se uskladio sa sunčevim ciklusom, povremeno se dodaje 13. mjesec zvan Adar II.

  1. Iran: Perzijski solarni Hijri kalendar

Perzijski solarni Hijri kalendar, poznat i kao iranski kalendar, ima svoje korijene u drevnim astronomskim i kulturnim praksama Perzije. Uveden tijekom vladavine Sasanidskog Carstva oko 6. stoljeća, ovaj kalendar slijedi solarni sustav temeljen na proljetnom ekvinociju, s ciljem da se uskladi s astronomskom godinom. Sastoji se od 12 mjeseci različite duljine, ukupno 365 ili 366 dana, usklađujući se s tropičkom godinom. Svaki mjesec počinje u trenutku ulaska sunca u zodijakalni znak. Za razliku od Gregorijanskog kalendara, uvedenog 1582. godine, koji djeluje isključivo na solarnom sustavu, dijeleći godinu na 12 mjeseci, s prijestupnom godinom svake četiri godine kako bi se prilagodio razlici između kalendarske godine i stvarne duljine solarnog ljeta, perzijski solarni Hijri kalendar označava godine od hegire, Selidbe Proroka Muhameda iz Meke u Medinu 622. godine.

  1. Japan: Gregorijanski kalendar, s dodatkom

Japan mjeri godine duljinom vladavine svojih careva, pri čemu svaki period u japanskoj povijesti nosi naziv koji predstavlja vladavinu tog cara. Prethodna era pod carem Akihitom nazvana je “Heisei” era, što znači “mir posvuda”. Trajala je od 1989. do 2019., kada je prijestolje preuzeo njegov sin Naruhito. Sada je Japan u eri Reiwa, što znači “ljepota harmonije”. Kada je car Naruhito došao na vlast, kalendar Japana se resetirao.

  1. Saudijska Arabija: Islamski kalendar

Kao i mnoge islamske zemlje, Saudijska Arabija ima dvojni sustav kalendara, koristeći Gregorijanski kalendar kao i Islamski kalendar, te pruža dvije datume za mnoge događaje. Islamski kalendar, također poznat kao Hijri ili lunarni kalendar, ima svoje korijene u Selidbi Proroka Muhameda iz Meke u Medinu 622. godine. Taj događaj označava početak islamske ere i služi kao početna točka kalendara. Islamski kalendar slijedi lunarni sustav sastavljen od 12 mjeseci, svaki temeljen na lunarnom ciklusu i sastoji se od 29 ili 30 dana. Kao rezultat toga, islamska godina ima 354 ili 355 dana, što je kraće od solarnog ljeta. Zbog ove lunarne prirode, islamski mjeseci klize u odnosu na Gregorijanski kalendar za otprilike 10 do 12 dana svake godine. Mjeseci u islamskom kalendaru nisu vezani uz sezone i rotiraju se tijekom solarne godine. Iako ostaje važan za određivanje vjerskih obreda i festivala u islamskoj vjeri, kalendar je uglavnom temeljen na lunarnom sustavu i ne koristi se u tolikoj mjeri u poljoprivredi ili administrativne svrhe kao što je to slučaj s solarnim kalendarima.

  1. Maja kalendar Kamen sunca

Maja kalendar, kompleksan i sofisticiran sustav koji su smislili drevni Maja, sastoji se od isprepletenih ciklusa vremena koji odražavaju njihovo pomno razumijevanje nebeskih kretanja. Sastoji se od različitih ciklusa kalendara, posebno Tzolk’in (260-dnevni sveti kalendar) i Haab’ (365-dnevni solarni kalendar), uzdignut s Linearnim brojanjem, linearnim brojem dana koji označavaju značajne povijesne događaje. Tzolk’in i Haab’ kalendari, kombinirani u ciklus od 52 godine poznat kao Calendar Round, bili su od suštinske važnosti za društvene i vjerske prakse Maja, upravljajući ritualima, poljoprivredom i društvenim životom. Sustav kalendara ostaje kulturno značajan među zajednicama u Mesoamerici, utječući na njihove tradicije, obrede i tumačenje vremena. Iako se ne koristi univerzalno u svakodnevnom životu, elementi Maja kalendara prisutni su u kulturnim praksama, folkloru i duhovnim uvjerenjima unutar ovih autohtonih zajednica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here