Home Food & Travel 9 stvari koje nikako ne smijete staviti u mikrovalnu

9 stvari koje nikako ne smijete staviti u mikrovalnu

872
0
pexels pixabay 361184

Mikrovalna pećnica izuzetno je koristan aparat u kuhinji, zahvaljujući mogućnosti brzog i jednostavnog kuhanja i podgrijavanja hrane. Međutim, kao i kod svih kućanskih aparata, važno ih je pravilno koristiti kako biste maksimalno iskoristili njihov potencijal i izbjegli oštećenja ili opasnosti. Iako vam mikrovalna pećnica omogućuje kuhanje najrazličitijih jela, nisu sve namirnice i predmeti prikladni za stavljanje u nju. Neki materijali, poput papira, aluminija ili neke plastike, mogu nepoželjno reagirati na toplinu i elektromagnetsko zračenje, oštećujući mikrovalnu pećnicu ili ispuštajući otrovne tvari u hranu.

Osim izbjegavanja predmeta koji nisu posebno namijenjeni za mikrovalnu pećnicu, također je uvijek bolje koristiti odgovarajuće posude i kuhati samo hranu koja je prikladna za ovaj način kuhanja, poput oguljenog ili već kuhanog povrća, a ne, na primjer, cijelih jaja. Evo kratkog popisa namirnica i predmeta koje treba izbjegavati stavljati u mikrovalnu.

1. Aluminijska folija i staniol

Staniol i aluminij mogu nepopravljivo oštetiti mikrovalnu pećnicu, uzrokujući iskre zbog reflektirajućih svojstava, pregrijavanje i deformacije, pa čak i požare i eksplozije. Bolje je koristiti odgovarajuće posude kako biste očuvali učinkovitost mikrovalne pećnice i izbjegli nepopravljivo oštećenje njene unutrašnjosti.

2. Metalni pribor za jelo i posuđe

Metalno posuđe i pribor za jelo mogu izazvati iskre i električni luk, kao i požare i nepopravljivu štetu. Sve se to može dogoditi jer metal reflektira elektromagnetske valove i može ih koncentrirati, uzrokujući pražnjenja i izlažući pećnicu takozvanim prenaponima. Umjesto njih bolje je koristiti staklene, keramičke i plastične posude ili posude prikladne za mikrovalnu pećnicu.

3. Cijela jaja

U mikrovalnu ne smijemo stavljati cijela jaja jer mogu eksplodirati i oštetiti je. Vlažnost unutar jajeta brzo doseže 100°C i povećanje volumena može uzrokovati njegovo pucanje. Ljuska se može slomiti, prskajući sadržaj posvuda.

4. Voće i povrće s korom

Neoguljeno voće ili povrće ne smijete stavljati u mikrovalnu pećnicu jer bi se mogli pregrijati i oštetiti je. Zapravo, kora koncentrira elektromagnetske valove i pretjerana toplina može uništiti hranu. Bolje je kuhati voće i povrće koje je već oguljeno ili narezano.

5. Paprike i čili s korom

Možda se čini čudnim, ali ovo povrće može oštetiti mikrovalnu pećnicu, jer kora paprike koncentrira elektromagnetske valove i reflektira ih, uzrokujući iskrenje i električni luk. Sve to dovodi do oštećenja i kvarova na uređaju.

6. Grožđe

Tanka kožica bobice koncentrira valove, odbija ih i uzrokuje brzo pregrijavanje bobica koje mogu eksplodirati, uzrokujući znatnu štetu mikrovalnoj pećnici. Stoga je i povrće s tankom korom bolje kuhati već narezano i oguljeno u posebnim posudama prikladnim za mikrovalnu pećnicu.

7. Posude od polistirena

Toplina mikrovalne pećnice uzrokuje brzo topljenje stiropora. Nakon što se otope, tekućine i pjene mogu iscuriti: vrlo su štetne i čak postoji opasnost da se zapale. Iako se čini praktičnim za hranu i piće, toplinski i elektromagnetski valovi na kraju tope i deformiraju ovaj materijal. Uvijek je bolje odabrati posebne posude od stakla, keramike ili plastike prikladne za mikrovalnu pećnicu.

8. Špinat i zeleno lisnato povrće

Želimo li uživati ​​u špinatu, peršinu, bosiljku i drugom aromatičnom bilju, poželjno ih je kuhati ili podgrijati na druge načine osim mikrovalne. Ovaj uređaj zapravo ima tendenciju emitiranja vrlo koncentrirane topline koja, u kombinaciji s malo vode prisutnom u ovoj hrani, čini da se suši i brzo gubi aromu, okus i konzistenciju. Stoga je bolje špinat kratko prokuhati i dodati aromatično bilje jelima spremnim za posluživanje, koristeći preostalu toplinu nego ih izlagati izravno mikrovalnoj pećnici.

9. Papirnate posude i vrećice

Želimo li najbolje podgrijati ostatke od prethodnog dana ili bez rizika koristiti posuđe, važno je uvijek izbjegavati korištenje njihovih originalnih papirnatih posuda izravno u mikrovalnoj pećnici. Ti se materijali, naime, vrlo brzo pregriju u dodiru s toplinom i elektromagnetskim zračenjem, uz opasnost da se zapale i potpuno unište hranu. Stoga je bolje uvijek prebaciti ostatke u tanjure, zdjele ili posude prikladne za mikrovalnu pećnicu, kako biste očuvali okus, konzistenciju i aromu hrane, kao i čistoću i sigurnost pećnice.

Mikrovalna pećnica je pravi saveznik u kuhinji, jednostavna za korištenje, praktična za čišćenje. Važno je zapamtiti da se sva hrana, piće i predmeti ne mogu stavljati unutra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here