Home Mozaik Ako se svake noći budite u 3 ujutro, možda imate jedan od...

Ako se svake noći budite u 3 ujutro, možda imate jedan od ovih 5 problema

1564
0

Budite li se često u 3 ujutro svake noći, a da ne možete ponovno zaspati? Moguće postoji jedan od ovih 5 problema.

Buđenje usred noći apsolutno nije rijetka pojava, dapače mnogim ljudima se to dešava, ali onda ponovno zaspu. 

Buđenje svake noći u 3 sata ujutro bez mogućnosti ponovnog spavanja može se povezati s nizom problema, kao što su lagani ciklusi spavanja, stres ili moguće zdravstvene promjene. 

Ako se rijetko budite u 3 ujutro, nemate razloga za zabrinutost, no ako se to događa češće, mogli biste patiti od nesanice. Pokušaj promjene navika spavanja, pokušaj oslobađanja od stresa ili savjetovanje s liječnikom mogu biti rješenja koja bi vam mogla pomoći da prevladate ovaj problem. 

Ipak, pokušajmo razumjeti razloge zašto možda patite od ovih faza nesanice.

  1. Dijabetes

Oni koji boluju od dijabetesa skloni su se buditi gotovo svake noći u isto vrijeme, oko 3 sata ujutro, a uzrok tome je u naglim skokovima šećera u krvi i razine šećera u krvi. 

  1. Stres

Stres je prvi uzrok o kojem treba razmišljati ako postoji stalno buđenje u 3 sata ujutro. Kada ste pod stresom, vaše tijelo aktivira ono što se naziva simpatički živčani sustav, koji ima uglavnom stimulirajuću i uzbuđujuću funkciju i normalno je da se aktivira kada proživljavamo stresne situacije, što dovodi do povećanja broja otkucaja srca i krvnog tlaka. Ove tjelesne promjene mogu otežati povratak u san.

Pokušajte shvatiti postoji li nešto u vašem životu što vam uzrokuje tjeskobu ili brigu, posebno u područjima vašeg posla, odnosa ili zdravlja. Posavjetujte se sa svojim liječnikom kako biste pronašli pravu terapiju ili promjene načina života koje mogu smanjiti stres. 

  1. Nesanica

Poremećaj nesanice stanje je nezadovoljstva količinom ili kvalitetom sna, koje karakteriziraju poteškoće s uspavljivanjem ili poteškoće u održavanju sna. Studija iz Journal of Clinical Psychology navodi da oko 20% populacije pati od nesanice, s tim da postotak raste među starijom populacijom, gdje može doseći i 40%. 

  1. Starenje

Starenje uvelike utječe na kvalitetu sna. Kako starite, vaše se navike mijenjaju. Možda uzimate lijekove koji mijenjaju vaše cikluse spavanja i zato možete razviti stanja kao što je nesanica. Kako starite, kvaliteta vašeg sna opada jer manje vremena provodite u fazi dubokog sna. Stoga ste skloniji buđenju zbog vanjskih čimbenika poput buke i svjetla. Posavjetujte se sa svojim liječnikom ako mislite da patite od nesanice. Ako mislite da vaši lijekovi uzrokuju probleme, vaš liječnik ih može zamijeniti ili preporučiti druge koji će vam pomoći da bolje spavate.

  1. Problemi s disanjem

Po kineskom biološkom satu, prema kojem svaki organ u našem tijelu ima svoj sat koji signalizira trenutak kada je u maksimalnoj funkcionalnosti, pluća su organi koji se regeneriraju između 3 i 5 ujutro. Ako se probudite jer imate simptome kao što su kašalj, kihanje ili začepljenost nosa, to može značiti da imate višak sluzi ili da se vjerojatno loše hranite što ugrožava vaš imunološki sustav.

Promjena načina života (manje korištenje elektroničkih uređaja prije spavanja, meditacija, nepijenje kave navečer ili pokušaj nespavanja poslijepodne) moglo bi vam pomoći da bolje spavate. Obratite se svom liječniku ako mislite da vam je potrebna stručna pomoć kako biste poboljšali svoje navike spavanja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here