Home Mozaik Alexa odgovara na uvrede, inicijativa za 8. mart protiv verbalnog nasilja

Alexa odgovara na uvrede, inicijativa za 8. mart protiv verbalnog nasilja

228
0
pexels anete lusina 4790264

‘Ti si idiot’, ‘Jako si ružna’, ‘Ti si loša’ samo su neke od onih upućenih Alexi 2023. godine 

Tko je Alexa?

Alexa je Amazonova umjetna inteligencija koja ide uz Amazon Echos, pametne kućne uređaje koje proizvodi tvrtka Jeffa Bezosa. Alexa ima čitav niz braće i sestara. Postoji Siri, koju proizvodi Apple. Tu je Google Assistant, što se podrazumijeva tko ga proizvodi. Zatim Bixby i Cortana, pomalo nesretne sestre koje su proizvodi Samsunga i Microsofta. Te dobar broj daljnjih rođaka. Alexa je vjerojatno najpoznatija i najraširenija umjetna inteligencija.

Alexa će odgovarati na uvrede

Od 8. ožujka Alexa će odgovarati na uvrede. To je inicijativa protiv verbalnog nasilja ‘Alexa, reci svoje mišljenje!’ promoviran povodom Međunarodnog dana žena, zajedno s ActionAidom. To je inicijativa s namjerom da se podigne svijest o utjecaju koji jezik, kada se koristi agresivno, može imati na fizičko i mentalno zdravlje ljudi. Svakog dana virtualni asistent – stoji u priopćenju kojim se pokreće inicijativa – uz milijune pitanja i zahtjeva prima i uvrede. ‘Ti si idiot’, ‘Jako si ružna’, ‘Ti si loša’ samo su neke od onih upućenih Alexi 2023. godine.

Alexa, što će reći nakon uvreda

Virtualni asistent od sada više neće šutjeti, već će odgovarati istom mjerom, naglašavajući kako je verbalno nasilje sposobno ostaviti dubok utjecaj na zdravlje i društveni život onih koji su mu izloženi. Nadalje, korisnici će moći poslušati informacije i uvide vezane uz ovaj fenomen, jednostavnim izgovorom ‘Alexa, reci svoje mišljenje’. Podaci ActionAida otkrivaju da je među ženama koje nastoje pobjeći od nasilja 66,7% pretrpjelo fizičko nasilje, 50,7% prijetnju, 11,7% silovanje ili pokušaj silovanja. Njima moramo dodati 14,4% koje su pretrpjeli druge vrste seksualnog nasilja kao što su seksualno uznemiravanje, internetsko uznemiravanje, pornografija iz osvete. Dodajmo one koje su bile prisiljene na ponižavajuće i/ili degradirajuće seksualne aktivnosti. Psihološko je nasilje vrlo rašireno, pogađa gotovo devet od 10 žena.

Nadalje, 4 od 10 žena trpe ekonomsko nasilje.

Što o nasilju misle mladi?

Istraživanje je proveo Ipsos za ActionAid na reprezentativnom uzorku od oko 800 djevojčica i mladića između 14 i 19 godina. Istražilo je mišljenje tinejdžera o tome što misle da je nasilje, kako reagiraju i brane se od njega te koliko utječu rodni stereotipi i koje su po njihovim iskustvima prisutne predrasude. Za sedam od deset mladih (69%) vrijeđanje osobe je nasilje. Ismijavanje nekoga je nasilje za 67% ispitanih djevojaka, posebno za djevojke (71%).

Brojne su posljedice pretrpljenog nasilja koje navode mladi: prva šteta koju navodi 27% njih, bez razlike po spolu, je psihička nelagoda, na drugom mjestu izolacija i depresija (21%), a na trećem nelagoda i sram (18%). 

Razgovor o psihičkom nasilju nad ženama i podizanje svijesti o utjecaju koje ono ima na njihove živote jedan je od temeljnih koraka za iskorjenjivanje raširene patrijarhalne kulture koja nastavlja proizvoditi rodnu diskriminaciju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here