Home Mozaik Apokaliptični krater u Sibiru nastavlja rasti, postao je klimatska prijetnja za Zemlju

Apokaliptični krater u Sibiru nastavlja rasti, postao je klimatska prijetnja za Zemlju

205
0
1529716 untitled ls

Fotografije iz svemira otkrivaju dramatičan rast velike rupe u Sibiru, koja sve više budi zabrinutost među znanstvenicima. Ovaj krater u Sibiru, poznat kao Batagay, u zadnje vrijeme bilježi drastično povećanje veličine. Dok je šezdesetih godina prošlog stoljeća bio gotovo neprimjetan na satelitskim snimkama, danas je postao golema provalija s visokim liticama. Prema izvještaju Američkog geološkog instituta, Batagay se utrostručio između 1991. i 2018. godine, a ove podatke prenosi Business Insider.

Kako je nastao ovaj krater u Sibiru?

Krater Batagay, koji se također naziva Batagajka ili “Vrata pakla”, nije pravi krater. Umjesto toga, radi se o najvećem svjetskom primjeru “retrogresivnog otapanja”. Ovaj fenomen nastaje kada otapanje permafrosta uzrokuje urušavanje tla, stvarajući tako klizišta. Geofizičar Roger Michaelides sa Sveučilišta Washington u St. Louisu opisuje permafrost kao “smrznutu prljavštinu”, često nevidljivu osim ako nije izložena.

Učinak otapanja permafrosta

Otapanje permafrosta ima ozbiljne posljedice za okoliš. Kako se permafrost topi, mrtve biljke i životinje koje su bile zamrznute stotinama godina počinju se raspadati. Ovaj proces oslobađa velike količine ugljičnog dioksida i metana u atmosferu, što dodatno povećava globalnu temperaturu i ubrzava topljenje permafrosta. Ovaj začarani krug može imati teške posljedice za klimu. Permafrost pokriva 15% kopna na sjevernoj hemisferi i sadrži dvostruko više ugljika nego atmosfera.

Potencijalne globalne posljedice

Prema istraživanju, ako industrije i zemlje ne smanje svoje emisije stakleničkih plinova, topljenje permafrosta moglo bi do 2100. godine emitirati istu količinu stakleničkih plinova kao velika industrijska nacija. Michaelides ističe da još uvijek postoji mnogo nepoznanica o ovoj povratnoj sprezi, ali se očekuju značajne promjene u klimatskom sustavu u vrlo kratkim geološkim vremenskim skalama.

Najnovija istraživanja: Krater u Sibiru proizvodi tone ugljika kao 2000 američkih kućanstava

Studija objavljena u lipnju u časopisu “Geomorphology” koristila je podatke sa satelita i dronova za izradu 3D modela kratera Batagaji i analizu njegovog širenja. Istraživači su otkrili da se volumen kratera svake godine povećava za oko milijun kubičnih metara. Također su izračunali da jama godišnje isijava između 4000 i 5000 tona ugljika, što je približno jednako godišnjoj emisiji 1700 do 2100 američkih kućanstava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here