Home Najnovije Babica nakon abortusa uzela Sofijinu bebu i počela vrištati: Kad su ju...

Babica nakon abortusa uzela Sofijinu bebu i počela vrištati: Kad su ju pogledali, svi su se zaprepastili

627
0

Sofia Khan (35) iz Lancashirea, donijela je najtežu odluku koja postoji – odlučila je prekinuti trudnoću nakon što joj je rečeno da sin kojeg nosi, kojem je dala ime Muhammad, boluje od teškog oblika spina bifide, tj. rascjepa kralježnice. Rečeno joj je i da nema šanse da se dijete rodi živo, ali i da nema šanse da abortus ne uspije.

– Sjećam se kako sam osjećala kako se beba miče nekoliko sati nakon injekcije, no primalja me uvjeravala da je to nemoguće. Nitko mi nije vjerovao, nitko me nije htio slušati – rekla je 2019. godine.

– Majčinski instinkt je nepogrešiv i najmoćnije oružje – upozorava Sofija dok priča svoju traumatičnu priču.

Sofia i njezin suprug Shakil imaju sina Mustafu, a bili su presretni 2017. godine kada je ponovno zatrudnjela.

Međutim, ultrazvuk učinjen u 20. tjednu pokazao je da beba boluje od spina bifide, rascjepa kralježnice. Sofija se sjeća svakog trenutka tog saznanja.

– Bila sam uništena, ali i uvjerena da ćemo se snaći i da će biti napravljena operacija koja će mu pomoći. No, novi ultrazvuk pokazao je da nema zglobove koljena niti cerebrospinalnu tekućinu – kaže Sofia dodajući kako su joj liječnici rekli da “nisu vidjeli gori slučaj” te da je malo vjerojatno da će se beba uopće roditi živa. Slomljenog srca donijela je odluku o pobačaju.

Tako je u 25. tjednu trudnoće, u veljači 2018., Sofija otišla u bolnicu u Manchesteru kako bi prekinula trudnoću. Pobačaji nakon 24. tjedna dopušteni su samo u ekstremnim slučajevima, poput Sofijinog.

Postupak za tako komplicirane zahvate obično traje oko tri sata, a provodi se injekcijom koja uzrokuje zaustavljanje djetetova srca, pa će majka uskoro početi rađati kako bi izbacila mrtvi plod.

Nakon što je Sofija primila injekciju, nastavili su je pratiti kako bi bili sigurni da je sve u redu.

– Liječnici su učinili dva ultrazvuka koji su potvrdili da bebino srce više ne kuca. Zatim su me prebacili u bolnicu u Bolton na porođaj. Međutim, dok sam čekala, osjećala sam se kao da me beba udara. Rekla sam to sestri koja me uvjeravala da je to nemoguće. Zamolila sam je da uključi monitor kako bi se uvjerila, na što mi je rekla da za to nema potrebe – prisjeća se Sofia.

Deset sati kasnije, porođaj je završio i Sofija je u šoku čula kako je dijetezaplakalo.

– Mislila sam da sam sišla s uma. Mislila sam da to zamišljam, jer je to sve što sam željela, da moja beba preživi. Babica je također bila u potpunom šoku te je počela vrištati i dozivati ​​pomoć, trčeći s bebom u naručju kroz hodnik. Vratili su se s bebom i pitali me: “Što želiš da učinimo s njim?” Nisam imala pojma o čemu pričaju. Uzela sam ga u naručje i pomilovala. Imao je ogromnu rupu u kralježnici i bio je u izuzetno teškom stanju, ali se čitav sat borio za život. Ne mogu, a da ne pomislim koliko je bio odlučan da se pomazi majku prije odlaska – kaže Sofia.

U srpnju 2018. dogodila se velika istraga o Sofijinom slučaju, koja je šokirala naciju. Konzultant za novorođenčad, dr. Dinikar Sesadri, koji je cijelo vrijeme pratio slučaj, izjavio je da su roditelji, s obzirom na ogromne poteškoće s kojima se beba rodila, donijeli pravu odluku. Međutim, Sofijin slučaj izazvao je veliki pomak u britanskom zdravstvu. Smjernice koje sada imaju liječnici takve su da moraju saslušati pacijenta koji je uvjeren da nakon pobačaja može čuti otkucaje srca djeteta, a sve kako se ne bi ponovio tako tragičan slučaj kao što je Sofijin.

Sofia kaže da je presretna zbog toga i da to smatra Muhamedovim naslijeđem.

– Bolnica mi je uputila sućut, ali ne i konkretnu ispriku. Rečeno mi je samo da se radi o ozbiljnoj nesreći koja se događa vrlo rijetko i da će u budućnosti ženama biti naglašeno da postupak nije nužno 100 posto učinkovit – zaključuje Sofia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here