Home Sport Bhutanska maratonka završila utrku 90 minuta nakon osvajačice zlatne medalje i dobila...

Bhutanska maratonka završila utrku 90 minuta nakon osvajačice zlatne medalje i dobila ovacije

202
0
Maraton
Maraton

Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024., 26-godišnja Kinzang Lhamo iz Butana završila je ženski maraton 90 minuta nakon osvajačice zlatne medalje, Siffan Hassan iz Nizozemske. Kada se Lhamo približila cilju, pariška publika ju je srdačno pozdravila u nedjelju, 11. kolovoza. Najglasnije ovacije tijekom ženskog maratona na Olimpijskim igrama bile su rezervirane upravo za atletičarku koja je stigla posljednja na cilj. Kinzang Lhamo, maratonka iz Butana, osvojila je srca publike svojim nevjerojatnim olimpijskim duhom i nepokolebljivim stavom.

Upornost koja je osvojila srca publike

Unatoč tome što je stigla 90 minuta nakon osvajačice zlatne medalje Siffan Hassan, Lhamo je svojim odlučnošću i upornošću zaradila ovacije pariške publike dok se približavala cilju. Publika je prepoznala njezino izvanredno postignuće, što je pokazatelj olimpijskog duha koji ne slavi samo pobjednike, već i hrabrost i predanost sportaša poput Lhamo, koji utjelovljuju vrijednosti ustrajnosti i sportskog duha.

Nevjerojatan podvig unatoč izazovima

Čak 11 trkačica nije završilo utrku u nedjelju, ali Lhamo je izdržala i završila maraton, iako je bila sat vremena sporija od pretposljednje trkačice u skupini. Lhamo je bila jedina žena u butanskom timu i nosila je zastavu svoje zemlje na ceremoniji otvaranja.

Osobni rekord i nezaboravan nastup

Lhamo je maraton dug 42 kilometra završila za 3:52:59, što je njezin osobni rekord. Sifan Hassan iz Nizozemske osvojila je zlatnu medalju s olimpijskim rekordom od 2:22:25. Tigst Assefa iz Etiopije osvojila je srebro s vremenom 2:22:58, dok je Kenijka Obiri Hellen osvojila broncu s vremenom 2:23:10, što je također njezin osobni rekord.

Putovanje koje je inspiriralo mnoge

Lhamoina priča do Olimpijskih igara bila je nevjerojatna. Pobijedila je na Butanskom međunarodnom maratonu u ožujku. Prije toga, bila je druga u Utrci Snježnog čovjeka, ekstremnom događaju koji obuhvaća 203 km kroz planine Butana, s najvišom točkom od 5.470 metara.

Suočavanje s novim izazovima na međunarodnoj sceni

Natječući se po prvi put na međunarodnom događaju i prvi put u Europi, Lhamo se suočila s velikim izazovom u pariškom maratonu. Ravna staza u Parizu bila je znatno drugačija od planinskog terena na koji je bila navikla u Butanu. Unatoč tome, ostala je fokusirana na svoj osobni cilj da završi maraton i obori vlastiti rekord.