Home Mozaik Bila je ponos Jugoslavije i nabolja skijašica svijeta, a onda je nestala....

Bila je ponos Jugoslavije i nabolja skijašica svijeta, a onda je nestala. Pogledajte gdje je danas

196
0
09 32 27 2023080109321779848 original am l

Mateja Svet ostavila je neizbrisiv trag u svijetu zimskih sportova, postavši sinonim za uspjeh i talent. Rođena Ljubljančanka u Sloveniji, ova izuzetna skijašica privukla je pažnju sportske javnosti još kao tinejdžerka. Sa samo 15 godina, 1983. godine, ljubitelji zimskih sportova prvi su put čuli za Mateju kada je angažirana kao probna vozačica za slalomsku utrku Svjetskog kupa. Tada je šokirala organizatore natjecanja postigavši ​​najbolji rezultat, iako je bila tek probna skijašica. Taj rezultat nije javno objavljen kako bi se izbjegli mogući problemi, ali svima je bilo jasno – zvijezda je rođena.

Mateja Svet je nastavila napredovati, a već 1984. godine debitirala je za reprezentaciju Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Sarajevu. Iste godine na Svjetskom juniorskom prvenstvu osvajanjem zlatne medalje potvrdila je dominaciju među vršnjakinjama. Njezin uspon bio je meteorski – u sezoni 1984./85. pobijedila je u veleslalomu, a na Svjetskom prvenstvu 1987. osvojila je srebro u veleslalomu te dvije bronce u slalomu i superveleslalomu.

Godine 1988. osvojila je prestižni “kristalni globus” u Svjetskom kupu u disciplini veleslalom, a iste je godine donijela Jugoslaviji srebro u slalomu na Zimskim olimpijskim igrama u Calgaryju. Njezini uspjesi tu nisu stali – 1989. postala je svjetska prvakinja u slalomu i na istom prvenstvu osvojila broncu u veleslalomu.

Mateja Svet bila je prava senzacija. U prvih pet sezona osvojila je šest medalja na svjetskim prvenstvima i sedam puta bila pobjednica Svjetskog kupa te se čak 22 puta penjala na pobjedničko postolje. Njezini uspjesi nisu ostali nezapaženi – stručnjaci je smatraju najvećim talentom svih vremena u svijetu skijanja.