Home Sport Biserka Perman o kontroverzama i ključnim trenucima Olimpijskih igara

Biserka Perman o kontroverzama i ključnim trenucima Olimpijskih igara

229
0
MixCollage 12 Aug 2024 09 24 AM 4843
Biserka Peramn o Olimpijskim igrama u Parizu

Svečanim zatvaranjem jučer su završile Olimpijske igre u Parizu. O najznačajnijim trenucima i dojmovima razgovarali smo s riječkom proslavljenom sportašicom, Biserkom Perman.

Pratite li Olimpijske igre?

Biserka Perman: Naravno da pratim. Sve dane Igara nisam na TV-u gledala ništa drugo. Olimpijske igre su za mene uvijek poseban događaj, prava sportska svetkovina koju pratim s velikim zanimanjem.

Koje sportove najviše pratite i zašto?

Biserka Perman: Najviše pratim pojedinačne sportove jer su postignuća u tim sportovima isključivo rezultat truda i rada samog sportaša, za razliku od ekipnih sportova gdje pojedinac može dobiti medalju čak i ako uopće nije igrao. Pojedinačni sportovi doista pokazuju istinsku snagu i predanost svakog sportaša, što me uvijek fascinira.

Koji biste trenutak Olimpijskih igara izdvojili kao ključni?

Biserka Perman: To je teško izdvojiti, ali ako se pitanje odnosi na ove Igre, onda bih izdvojila trenutak osvajanja naše prve medalje – bronce Mirana Maričića, koji je otvorio put našim ostalim osvajačima olimpijskih odličja. To je bio poseban trenutak koji je dao dodatni impuls cijeloj našoj reprezentaciji. Ako se pitanje odnosi na olimpijske igre općenito, onda bih izdvojila odluku Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) da se Igre 2020. godine održe unatoč pandemiji, makar i s odgodom od godinu dana. Ta odluka pokazuje da za sport ne postoje granice ni prepreke.

Kako vam se svidjelo svečano otvaranje Olimpijskih igara i općenito organizacija ovogodišnjih igara?

Biserka Perman: Otvaranje je bilo originalno, spektakularno, jedinstveno i posebno. Iako su se pojavile kritike pojedinih interesnih skupina koje su neke detalje otvaranja doživjele kao uvredu, smatram da su te kritike neutemeljene. Pariz je poslao poruku mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja svih ljudi, bez obzira na njihovu rasu, vjeru, naciju, spol, svjetonazor, politička uvjerenja i seksualno opredjeljenje. Ta misao vodilja bila je vidljiva tijekom cijelih Igara, kada su svi sportaši toplo i iskreno čestitali svojim suparnicima na postignutim rezultatima. Organizacija je bila vrhunska, a Pariz je pokazao svoju veličinu kao domaćin ovako značajnog događaja.

Jeste li zadovoljni nastupom hrvatskih sportaša na ovogodišnjim Olimpijskim igrama?

Biserka Perman: Izuzetno sam zadovoljna nastupima i ostvarenjima naših sportaša, uz mali žal što su još nekim našim predstavnicima nedostajale nijanse da i oni dođu do medalja. Ali to je sport i motiv za još više rada za buduća natjecanja i što bolje rezultate.

Koji biste trenutak njihovih nastupa posebno izdvojili?

Biserka Perman: Svakako je najimpresivniji trenutak bio zadnjih desetak metara finalnog nastupa braće Sinković kada su prešli Britance za 47 stotinki sekunde i uzeli zlato. Taj trenutak pokazuje snagu, upornost i hrabrost naših sportaša, i doista je bio poseban.

Olimpijske igre ove godine obilježila je medijska hajka na alžirsku boksačicu i sumnje u njezin spol. Koje je vaše mišljenje o tom slučaju?

Biserka Perman: Moram priznati da me slučaj zaintrigirao pa sam pogledala njezinu sportsku karijeru i vidjela da ona zapravo nije novo ime u svijetu boksa. Nije bilo nikakvih primjedbi dok Međunarodna boksačka asocijacija (IBA) nije donijela spornu odluku o zabrani njezinog nastupa. Slučaj je dodatno zakomplicirala činjenica da MOO ne priznaje IBA, koja je pod ruskim patronatom, pa time ni njezine odluke. Ipak, ako postoje neke osnovane sumnje vezane uz spol natjecateljice, mislim da bi zdravstvena komisija MOO-a trebala provesti određeno medicinsko testiranje kako bi se potvrdile ili otklonile sumnje, naravno, uz obaveznu strogu diskreciju prijavitelja i komisije, kako bi se zaštitio dignitet i osobni integritet sportašice.

Kuglanje nije olimpijski sport. Smatrate li da je to nepravda prema kuglačima i kuglačicama?

Biserka Perman: Svakako mi je izuzetno žao što kuglanje nije dio olimpijske sportske obitelji. Općenito mislim da bi svi sportovi s dužom tradicijom trebali biti olimpijski i činjenica da to nisu je na neki način nepravda, a pogotovo kad vidimo koji su sportovi uvršteni u olimpijski program u zadnjih 10-15 godina.

Zašto je tome tako?

Biserka Perman: Najbliže smo bili uvrštenju u olimpijski program prije Olimpijskih igara 1984. u Los Angelesu. Naša međunarodna federacija vodila je prilično uspješne pregovore s MOO-om uz pomoć gospodina Artura Takača, člana MOO-a i savjetnika Organizacijskog odbora OI 1984. Kuglanje je trebalo biti uvršteno u program Igara kao demonstracijski sport. No, njegovom nesretnom smrću, svi dotadašnji napori i rezultati pregovora su pali u vodu. Sva kasnija rukovodstva Svjetske kuglačke asocijacije (WNBA NBC) nisu u tom smjeru učinila ni jedan korak naprijed i smatram ih direktno i jedino odgovornim što kuglanje još nije olimpijski sport. Isto tako ih držim odgovornima što premalo ili ništa ne čine u smislu propagiranja kuglačkog sporta i proširenja na veći broj novih zemalja članica Asocijacije. Kuglanje zaslužuje svoje mjesto na Olimpijskim igrama, i vjerujem da će se to jednog dana i dogoditi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here