Home Vijesti Borna i Nikola vratili su se s Europske juniorske informatičke olimpijade –...

Borna i Nikola vratili su se s Europske juniorske informatičke olimpijade – Borna osvojio srebrnu medalju! (FOTO)

238
0
medalje
Na slici s lijeva na desno: Ivo Pavičić, Borna Gudac, Nikola Vlašić i Luka Rančić

Na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi koja je trajala od 16. do 22. kolovoza u Kišinjevu, Moldavija Republiku Hrvatsku predstavljao je tim od četiri učenika osnovnih škola: Ivo Pavičić, Borna Gudac, Luka Rančić i Nikola Vlašić. Momci se se kući vratili s osvojena dva srebra (Ivo Pavičić, Borna Gudac) i jednom broncom (Luka Rančić).

Borna (14) i Nikola (14), polaznici su programa Budi++ u sklopu kojeg se kroz cijelu školsku godinu s mentorima iza Centra tehničke kulture Rijeka pripremaju za brojna informatička natjecanja. Prošla je školska godina za njih bila posebno uspješna – briljirali su i na Državnom natjecanju iz informatike i Danima mladih informatičara Hrvatske.

Na državnom  natjecanju iz informatike koje se održalo u Vodicama od 13. do 15. svibnja Borna Gudac je u kategoriji Logo za osnovne škole zauzeo drugo mjesto, dok je u kategoriji Algoritmi zauzeo prvo mjesto. Na Danima mladih informatičara Hrvatske Borna je briljirao i sa osvojenih 290 bodova zauzeo prvo mjesto na Hrvatskoj Logo olimpijadi i treće mjesto na 13. Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi. Borni je s obzirom na odlične rezultate dodijeljen Oskar znanja kao i nagrada Primorsko Goranske županije za izvrsnost u obrazovanju. Nikola je na državnom natjecanju iz informatike u Vodicama Bornu pratio u stopu, pa je tako u kategoriji Algoritmi zauzeo drugo mjesto. Na 13.  Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi zauzeo je četvrto mjesto, a također je i prvak natjecanja Mladi tehničari u kategoriji Automatika. Zahvaljujući sjajnim rezultatima pozvani su u hrvatsku reprezentaciju koju je okupio Hrvatski savez informatičara kako bi sudjelovali na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi.

Europska juniorska informatička olimpijada

Prošli tjedan, od 16. do 22. kolovoza na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi snage su odmjerili s 98 učenika iz sveukupno 26 zemalja diljem Europe.  Natjecanje, koje se održalo kroz dva dana sastojalo se od šest problemskih zadataka u programskom jeziku C++.

Ivo Pavičić iz OŠ Matka Laginje Zagreb plasirao se na 19. mjesto i osvojio srebrnu medalju. Gotovo u stopu pratio ga je Borna Gudac iz OŠ Kraljevica, inače član Budi++ ekipe iz Centra tehničke kulture Rijeka, koji se plasirao na 22. mjesto i također osvojio srebrnu medalju. Brončanu medalju za 54. mjesto osvojio je Luka Rančić iz OŠ Split 3. U olimpijadi je sudjelovao i učenik Osnovne škole Čavle Nikola Vlašić, također član Budi++ ekipe iz Centra tehničke kulture Rijeka koji se plasirao na 69. mjesto.