Home Mozaik Čista srijeda ili Pepelnica, značenje i zašto se tako zove

Čista srijeda ili Pepelnica, značenje i zašto se tako zove

324
0
pexels pixabay 266541
pexels pixabay 266541

Srijeda, 14. veljače 2024., je Čista srijeda, prvi dan korizme. Otkrijmo koji su smisao i porijeklo ovog dana.

Čista srijeda, što znači

Pepelnica je vrijeme dubokog vjerskog značaja za katoličku, pravoslavnu i neke protestantske crkve. Tijekom ovog dana vjernici su pozvani na pokoru, post i uzdržavanje od mesa. Što se tiče hrane, ovog su dana dozvoljene mahunarke, jaja, povrće i riba. Korijeni ove tradicije leže u obredu pokore, koji vjernike vodi kroz sljedećih četrdeset dana korizme, pripremajući ih za simbolično pročišćenje Velikog četvrtka.

Naziv “Pepelnica” potječe od znaka od pepela u obliku križa koji su svećenici iscrtavali na čelima vjernika. Pepeo dobiven spaljivanjem blagoslovljenih palmi na Cvjetnicu prethodne godine simbolizira poniznost i smrt. Riječi izgovorene tijekom ovog obreda: “Sjeti se da si prah i u prah ćeš se vratiti”, naglašavaju kratkoću zemaljskog života i važnost življenja u skladu s vjerom.

Korizma, koja je započela Čistom srijedom, predstavlja razdoblje introspekcije i unutarnjeg obraćenja, potičući kršćane na djela pokore kako bi obnovili svoj odnos s Bogom. U tom razdoblju vjernici su pozvani posvetiti se molitvi, postu i djelima milosrđa u pripremi za proslavu Uskrsa.

Zaključno, Čista srijeda i korizma simboliziraju razdoblje duhovnog pročišćenja i preporoda. Unatoč svom blagdanskom karakteru u kršćanskoj tradiciji, Pepelnica ostaje radni dan na nacionalnoj razini, ne ubraja se među obvezne svete dane, čak i ako Crkva preporučuje sudjelovanje u slavlju.

Zašto se tako zove?

Pepelnica svoje ime duguje žigu pepelnice u obliku križa koji se iscrtava na čelima vjernika u katoličkoj liturgiji. Ovaj simbol, dobiven paljenjem i blagoslovom palmi na Cvjetnicu prethodne godine, podsjeća na prolaznost ljudskog života, poziva na obraćenje i pokoru. Karneval završava svoju svečanost Pokladnim utorkom, posljednjim danom slavlja i obilja, nakon čega slijedi Pepelnica, čime započinje korizma, četrdesetodnevno razdoblje koje prethodi Uskrsu, odražavajući Isusovo razdoblje apstinencije i meditacije u pustinji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here