Home Mozaik Crne slutnje klimatskih promjena se ostvaruju: slijede nam ova 2 scenarija

Crne slutnje klimatskih promjena se ostvaruju: slijede nam ova 2 scenarija

164
0
pexels guilma mori ruiz 574110994 17056814

Novo istraživanje pokazalo je da se Zemljina os vrtnje “pomiče” zbog klimatskih promjena i unutarnje dinamike planeta.

Istraživači sa Sveučilišta ETH Zurich koristili su se najsuvremenijim modelima umjetne inteligencije kako bi bolje razumjeli polarno gibanje, što je kretanje Zemljine rotacijske osi u odnosu na koru. Istraživanje predviđa da će emisije stakleničkih plinova, ako nastave rasti, na kraju nadmašiti utjecaj Mjesečeve plimne sile. Milijardama godina mjesec je određivao duljinu dana.

Utjecaj klimatskih promjena na Zemljinu os rotacije

“Mi ljudi imamo veći utjecaj na naš planet nego što mislimo. To nam nameće veliku odgovornost za budućnost planeta”, rekao je Benedikt Soja, profesor svemirske geodezije na Odsjeku za civilno, ekološko i geomatsko inženjerstvo.

Dvije nedavne studije proučavale su iznenađujuću vezu između topljenja ledenih kapa, kolebanja planeta i duljine dana. Topljenje leda na polovima redistribuira masu prema ekvatoru usporavajući Zemljinu rotaciju. Voda putuje od polova prema ekvatoru i tako remeti Zemljinu ravnotežu. Kako se led topi na Zemljinoj površini, usporava rotaciju planeta i produljuje dan. Istraživanje pokazuje da usporavanje lagano produljuje dane, samo nekoliko milisekundi u usporedbi s tipičnih 86.400 sekundi.

Postoji zakon u fizici koji se zove “očuvanje kutne količine gibanja” koji u osnovi kaže da se objekt koji se okreće “voli” nastaviti vrtjeti istom brzinom osim ako ga nešto ne prisili da se promijeni. Ovo pravilo slijedi i Zemljina rotacija. Topljenje leda preraspodjeljuje masu, a taj pomak po zakonu usporava rotaciju Zemlje.

“To znači da postoji kretanje mase, što utječe na rotaciju Zemlje”, rekao je Soja.

Proučavanje polarnih gibanja: AI u geodeziji

Istraživači su proučavali zašto i kako se Zemljina os postupno pomiče tijekom dugih razdoblja. Tim je koristio neuronske mreže za stvaranje najopsežnijeg modela do sada, koji objašnjava kako kretanja unutar Zemljine jezgre i klime na površini pridonose polarnom kretanju. Istraživanja naglašavaju složenu mrežu interakcija unutar Zemlje. Događaji na površini kao što je topljenje leda mogu imati posljedice duboko u jezgri i obrnuto.

Redistribucija mase i njene posljedice na rotaciju Zemlje

“Klimatske promjene uzrokuju pomicanje Zemljine osi rotacije, a čini se da povratna sprega očuvanja kutnog momenta mijenja i dinamiku Zemljine jezgre”, rekao je Soja.

“Klimatske promjene mogle bi čak utjecati na procese duboko u Zemlji i imati veći doseg nego što se mislilo”, dodao je Kiani Shahvandi, glavni autor studije.

Ipak, ističu kako su te promjene vrlo male i nisu razlog za zabrinutost, ali istraživanje nudi vrijedan uvid u složene načine na koje klimatske promjene utječu na Zemlju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here