Home Mozaik Čudna priča o Viagri i njenom otkriću

Čudna priča o Viagri i njenom otkriću

314
0

Liječenje erektilne disfunkcije nije bio početni cilj lijeka: Sildenafil je bio namijenjen liječenju kardiovaskularnih poremećaja. Sve dok medicinska sestra nije primijetila stanovitu nelagodu kod pacijenata…

“Plava pilula”

„Plava pilula“ možda nikad ne bi postojala da nije bilo pažnje i osjetljivosti medicinske sestre. Zanimljiva priča o Viagri, lijeku protiv erektilne disfunkcije koji je od 1998. kupilo više od 62 milijuna muškaraca diljem svijeta. Priča je ispričana u članku objavljenom u Quartzu, koji je prilično ilustrativan o tome kako funkcioniraju farmakološka istraživanja i ljudsko tijelo.

Inicijalni projekt

Unatoč popularnosti Viagre, znanstvenici farmaceutske tvrtke Pfizer nisu tražili lijek za impotenciju, već protiv kardiovaskularnih poremećaja poput angine pektoris, boli u prsima uzrokovane slabim protokom krvi u koronarnim arterijama. Sildenafil, aktivni sastojak lijeka, trebao je proširiti krvne žile srca blokirajući protein nazvan PDE-5. Na životinjskim modelima djelovao je prilično dobro i bez nuspojava, pa je početkom devedesetih pripravak testiran i na ljudima.

Promjena rute

Dobrobiti na anginu pektoris nisu se pokazale zadovoljavajućima. S druge strane, mnogi liječeni pacijenti počeli su pokazivati ​​neke “neugodnosti”. Tijekom posjeta medicinskih sestara, dobar broj ispitanika okrenuo bi se na trbuh. Posebno pažljiva medicinska sestra izvijestila je o tome Johna LaMattinu, tadašnjeg voditelja odjela za istraživanje i razvoj Pfizera, objasnivši da im je vjerojatno neugodno zbog neočekivanih erekcija. Proširene krvne žile nisu bile one od srca…

Dvostruka svrha

Sildenafil je djelovao, ali na pogrešnom mjestu u tijelu (od očekivanog). Širenje krvnih žila također je osnovni princip erekcije: rođena je pilula protiv impotencije. Uprava za hranu i lijekove odobrila je njegovu upotrebu 1998. Godine 2005. FDA i Europska agencija za lijekove također su odobrile njegovu upotrebu za još jedno stanje, plućnu arterijsku hipertenziju (povećanje krvnog tlaka unutar arterijskih žila pluća). Lijek je bio isti, samo što se u ovom slučaju prodavao kao Revatio.

Misteriozni stroj

Ovo nije tako izniman slučaj. Djelovanje pojedinih mehanizama ljudskog tijela danas je prilično dobro poznato, ali je manje poznato djelovanje više njegovih dijelova. Može se dogoditi da znamo da lijek djeluje, ali zašto tako djeluje može se samo pretpostaviti; stoga su nove upotrebe molekula uvijek iza ugla, pogotovo kada se njihovom komercijalizacijom poveća uzorak pacijenata koji ih koriste.

Drugi primjeri

Nedavno se to dogodilo s lijekom koji se koristi za liječenje artritisa, a ponovno se počeo koristiti za upalnu bolest srca; s pripravkom za liječenje očnog tlaka, za koji je utvrđeno da potiče rast trepavica; i s lijekom za oticanje prostate, po kojem buja kosa (da spomenem samo pozitivne i stoga “reciklirajuće” nuspojave).

Naš doprinos

Zato kada primijetite čudne posljedice uzimanja lijeka, a koje nisu navedene u “letku”, važno je to prijaviti svom liječniku ili proizvođaču. Više izvješća u istom smjeru moglo bi nas potaknuti da istražimo neke učinke koji su još uvijek malo poznati ili su neočekivanog smjera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here