Home Vijesti Dan mladosti – Jeste li vi ikada nosili Titovu štafetu?

Dan mladosti – Jeste li vi ikada nosili Titovu štafetu?

290
0
dan mladosti2

Dan mladosti, nekada masovno obilježavan 25. svibnja u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji, bio je dan koji je simbolizirao ne samo rođendan bivšeg predsjednika Josipa Broza Tita, već i jedinstvo i snagu mladosti tadašnje države. Iako je Tito službeno rođen 7. svibnja, ovaj dan bio je odabran kao simboličan datum proslave njegovog rođendana.

Povijest Dana mladosti

Neposredno nakon Drugog svjetskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, vlasti Jugoslavije su odlučile organizirati proslavu Titovog rođendana kao državnog praznika. Središnja manifestacija uvijek se održavala na stadionu JNA u Beogradu, gdje su pioniri, omladinci i pripadnici vojske i mornarice izvodili spektakularne desante. Glavni simbol ovog praznika bila je Štafeta mladosti.

dan mladosti1 1
dan mladosti1 1

Štafeta mladosti: Simbol jedinstva

Štafeta mladosti bila je nosilac duhovnog jedinstva Jugoslavije. Oko mjesec i pol dana, ona je nošena kroz cijelu zemlju i predavana Titu na stadionu JNA. Tito bi preuzeo štafetu uz prigodan govor, naglašavajući kako su ruke mladih nosile štafetu tisuće kilometara, od Triglava do Đevđelije.

Evolucija Štafete mladosti

Štafeta mladosti uvedena je 1945. godine na prijedlog omladine Kragujevca kao “Titova štafeta”. Prva štafeta imala je 12.500 učesnika koji su trčali stazu dugu 9.000 kilometara. Kasnije je štafeta polazila iz različitih mjesta i republika, uvijek masovno dočekivana. Najbolji mladići i djevojke su uručivali štafetu Titu uz čestitke za dug život i dobro zdravlje.

Plava knjiga: Prvobitna štafeta

Prva štafeta izradili su radnici Vojnotehničkog zavoda, ali skromna metalna štafeta nije bila zadovoljavajuće rješenje. Omladina Kragujevca odlučila se za štafetu u obliku knjige. Cilj je bio prikupiti potpise mladih iz cijele zemlje. U nekoliko dana, prikupljeno je 15.000 potpisa uvezanih u plave korice, jer tada nije bilo crvenog platna. Tako je rođena Plava knjiga.

Naslijeđe i kraj tradicije

Nošenje štafete trajalo je 42 godine, do 1987. godine. Nakon Titove smrti, štafetu su primali predsjednici Saveza socijalističke omladine Jugoslavije (SSOJ). Dan mladosti ostaje kao sjećanje na jedno vrijeme i simbol mladosti, jedinstva i snage jedne nacije koja više ne postoji, ali čije naslijeđe živi u sjećanjima onih koji su svjedočili tim vremenima. (radiosarajevo)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here