Home Mozaik Dvomjesečna beba ostala u automobilu i preminula od posljedica toplinskog udara

Dvomjesečna beba ostala u automobilu i preminula od posljedica toplinskog udara

178
0
pexels goumbik 296234
pexels goumbik 296234

Dvomjesečna djevojčica umrla je nakon što je ostala na stražnjem sjedalu automobila koji je bio parkiran na jakom suncu, od posljedica toplinskog udara. To se dogodilo samo dva mjeseca nakon što je djevojčica usvojena kao novorođenče.

Tijelo Diane Sofia Santos pronađeno je na stražnjem sjedalu terenca njezinih roditelja 13. lipnja oko 12.30 sati.

Djevojčica je hitno prebačena u bolnicu, ali nije preživjela.

Ured šerifa okruga San Diego pokrenuo je istragu kako bi se utvrdilo tko je ostavio djevojčicu na stražnjem sjedalu automobila, a optužnica još nije podignuta.

Danielleini roditelji, James i Romer Santos, odveli su djevojčicu kući 11. travnja nakon što su je prvi put vidjeli u Atlanti, gdje je usvojena. Na obiteljskim fotografijama od ranije nasmijani su s malenom Dianom, a na nekima su pozirali s dvogodišnjim sinom koji je također posvojen.

Par je prošlog studenog na društvenim mrežama objavio da želi posvojiti još jedno dijete.

“Naša srca i dom otvoreni su za pružanje ljubavi drugom djetetu. Želimo da naša djeca odrastaju sjećajući se bezbrižne igre u pijesku, sklapanja prijateljstava, vožnje bicikla s perikom, krstarenja po Havajima.”

Romer i Jason u vezi su 20 godina, a u braku su od 2008. godine, kada je ova država dopustila istospolne brakove.

Par živi u kući s tri spavaće sobe i ima mnogo životinja uključujući tri mačke, dva psa, kokoši, ribe i jato papiga. Romer je strastveni vrtlar i u dvorištu uzgaja voće, povrće i cvijeće, a Jason se brine o životinjama.

Jedan od susjeda dao je izjavu za medije nakon ove nesreće, u kojoj je rekao da su njegovi susjedi bili izuzetno ljubazni, da su se dobro ponašali prema djeci, te da ih je često viđao kako se igraju s njihovim posvojenim dječakom.

“Čine se kao fina obitelj koja si je htjela omogućiti dobar život s nekoliko djece, šteta što nisu uspjeli.”

Uviđaj je u toku, nakon čega će biti utvrđen uzrok smrti djevojčice.

Djeca ne mogu regulirati tjelesnu temperaturu tako brzo kao odrasli i njihova se tjelesna temperatura zagrijava 3 do 5 puta brže od odraslih. Kada temperatura dosegne radnu razinu, organi se počinju gasiti.

Kalifornijski zakon nameće kaznu od 100 dolara svakome tko ostavi dijete mlađe od 6 godina u automobilu bez nadzora odrasle osobe.

Policija sugerira roditeljima da ni na trenutak ne ostavljaju djecu da obave neke obveze, a posebno ne kada su vani visoke temperature.

Što je toplinski udar?

Toplinski udar je po život opasno stanje uzrokovano produljenom izloženošću prekomjernoj vrućini, pri čemu se osoba ne može dovoljno znojiti da snizi temperaturu vlastitog tijela. Opekline od sunca mogu, ali i ne moraju biti uvod u toplinski udar. Izravno izlaganje suncu nije preduvjet za toplinski udar. Vruće sobe, autobusi, automobili ostavljeni na suncu itd. mogu biti uvod u toplotni udar.

Tako visoka temperatura dovodi do disfunkcije središnjeg živčanog sustava, praćene delirijem, konvulzijama, pa čak i komom. Ako ovo stanje potraje, mogu se pojaviti trajna oštećenja i neurološki poremećaji. U takvoj situaciji organizam se brani sustavnom reakcijom koja može izazvati stanje šoka.

Bebe i mala djeca ne mogu regulirati svoju tjelesnu temperaturu na isti način kao odrasli. Možda niste znali, ali djeca su često žrtve toplinskog udara u automobilima.

Iako se čini da je nemoguće zaboraviti dijete u autu, svake godine djeca umiru od toplinskog udara jer su ostavljena u vrućem autu, najčešće slučajno, jer roditelji ne primijete da je dijete ostavljeno, ili kad podcijene važnost visoke temperature misleći da će obaviti posao “na sat vremena”. Ove smrti su najčešće kod djece u dobi od oko 3 godine.

Prema Američkoj akademiji pedijatara, 37 djece godišnje umre od toplinskog udara u automobilima. Toplotni udar nastaje jer se tijelo ne može dovoljno brzo ohladiti.

Tijelo djeteta zagrijava se tri do pet puta brže od tijela odrasle osobe. Ostavljeno u vrućem automobilu, dijete može umrijeti kada temperatura dosegne 41,5 °C. Jasno je da se automobili brzo zagrijavaju! U samo 10 minuta automobil se može zagrijati za 6-7 °C.

Simptomi toplinskog udara sporije se pojavljuju, ali traju duže. Djeca su vruća, zajapurena tj. koža je topla i crvena – iako nisu na suncu. Izgledaju kao da ih je “provalila viroza” pa su mame i tate često zbunjeni misleći da je u pitanju infekcija. Mala su djeca vrlo razdražljiva – plaču, naizgled bez razloga, a starija djeca obično imaju mučnine (ponekad povraćaju), promjene raspoloženja i nesvjestice. Tjelesna temperatura je u pravilu povišena.

Toplinski udar može nastati i iznenada, bez upozorenja – naglim kolapsom i padom krvnog tlaka. Koža je topla, s vidljivo povišenom temperaturom, suha i crvena, a puls slab i vrlo ubrzan. Mogu se javiti grčevi, zjenice su u početku sužene, a kasnije proširene. Riječ je o ozbiljnom akutnom poremećaju, koji nastaje zbog prestanka termoregulacije tijela, au najtežim slučajevima može uzrokovati komu i smrt. Zato je nužna intervencija liječnika.

Kako se to ne bi dogodilo, odjenite djecu u laganiju, pamučnu odjeću. Neophodno je da djeca piju što više tekućine i izbjegavaju izlaganje suncu u najtoplijim vremenskim intervalima tijekom dana.

Nikada ne ostavljajte djecu samu u automobilu, čak ni na nekoliko minuta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here