Home Biznis Eurostat usporedio cijene u Europskoj uniji. Pogledajte kako stoji Hrvatska

Eurostat usporedio cijene u Europskoj uniji. Pogledajte kako stoji Hrvatska

600
0
pexels photo 2255903
pexels photo 2255903

Cijene u Europskoj uniji značajno variraju ovisno o kategoriji proizvoda i geografskom položaju zemlje. Ovo je posebno izraženo kada su u pitanju alkohol i duhanski proizvodi, dok je elektroničku opremu rijetko isplativo kupovati u inozemstvu. Općenito, zapad Europe je skuplji od istoka, a među tradicionalno najjeftinijim destinacijama za kupnju su Bugarska i Rumunjska. Kada se u obzir uzmu i europske zemlje koje nisu članice EU, najniže cijene su zabilježene u Turskoj, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu i Bosni i Hercegovini, prenosi Jutarnji list.

Prema najnovijim podacima Eurostata, cijena identične košarice robe i usluga značajno varira među europskim zemljama. Primjerice, ista košarica košta 143 eura u Danskoj, 135 eura u Luksemburgu, 66 eura u Poljskoj te 60 eura u Bugarskoj i Rumunjskoj. Potrošnja po kućanstvu u Švicarskoj je čak 74 posto, a na Islandu 56 posto veća od prosjeka EU.

Najjeftinije i najskuplje zemlje

Najniže razine cijena zabilježene su u Turskoj, gdje su cijene 58 posto niže od prosjeka EU. Sjeverna Makedonija slijedi sa 48 posto nižim cijenama, dok su cijene u Bosni i Hercegovini 42 posto niže. Hrvatska se smjestila među zemljama s nižim troškovima života (-24 posto od prosjeka EU), a takvih je zemalja više od onih koje su skuplje za život.

Najveće razlike u cijenama zabilježene su u kategoriji alkohola i duhanskih proizvoda. Prošle godine, cijene tih proizvoda u najskupljoj zemlji bile su čak 3,2 puta više nego u najjeftinijoj. Irska je imala najviše cijene, koje su bile 111 posto više od prosjeka EU, dok je Bugarska imala najniže cijene, 34 posto manje od prosjeka. Eurostat objašnjava da je ova velika varijacija uglavnom posljedica razlika u oporezivanju tih proizvoda.

Troškovi putovanja i boravka

Sjeverna Makedonija je trenutno najpristupačnija europska destinacija za putovanja, s cijenama restorana i hotela 53 posto nižim od prosjeka EU. Bugarska je najpristupačnija među zemljama članicama EU, s cijenama 48 posto nižim. S druge strane, putovanja u skandinavske zemlje i Švicarsku su najskuplja – cijene su 72 posto više u Švicarskoj, 67 posto više na Islandu i 52 posto više u Danskoj. Hrvatska je devet posto jeftinija od prosjeka EU.

Kada je riječ o cijenama odjeće, Hrvatska je na razini europskog prosjeka. Hrana i bezalkoholna pića kod nas su dva posto skuplji, dok su elektronički proizvodi osam posto skuplji od prosjeka EU. Elektronička oprema je kategorija proizvoda s najmanjim razlikama u cijeni među europskim zemljama – u najjeftinijoj zemlji, Turskoj, cijene su na razini 69 posto prosjeka EU.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here