Home Food & Travel Grad u kojem je zabranjeno objedovati sam

Grad u kojem je zabranjeno objedovati sam

1014
0

U Barceloni restorani sve više prihvaćaju samo parove ili grupe, preferirajući one koji konzumiraju obroke, a ne samo piće. Pandemija i masovni turizam promijenili su pravila ugostiteljstva

U Barceloni, samcima je sve teže ručati ili popiti aperitiv na otvorenom. Osobito u područjima koja posjećuju turisti. Pravila u katalonskim restoranima, po onome što saznajemo iz novina ili preko društvenih mreža, su se prilagodila rasporedu i potrebama putnika, za stolovima preferirajući parove, a još više grupe. Vlasnici, preko konobara, skloni su izbjegavati same mušterije s najrazličitijim izgovorima: rezervirani stolovi (ali nisu), vrijeme konzumacije svedeno na minimum, do te mjere da u nekim slučajevima priznaju da ne prihvaćaju jednu samu osobu. Barcelona nije usamljen slučaj. Ovakvi se trendovi sve češće mogu primijetiti u brojnim turističkim destinacijama, gdje prije svega trpe stanovnici. Bilo da je riječ o umjetničkim gradovima koji su ispražnjeni od čitavog niza komercijalnih aktivnosti kako bi ostavili mjesta samo za restorane ili kupališta na kojima su ležaljke dostigle paprene cijene. Takozvana turistifikacija proizvodi niz šteta i neugodnosti koje se više ne mogu ignorirati ni prihvatiti.

Ostati praznog želuca 

Procjenjuje se da u glavnom gradu Katalonije postoji 6375 terasa (otvoreni prostori na kojima se mogu konzumirati hrana i piće). Prije pandemije bilo ih je 5700. Gotovo 30 tisuća stolova i 15 tisuća stolica stavljeno na raspolaganje gostima. Unatoč tome, postoje oni koji ne mogu pronaći mjesto za sjedenje vani u nekim četvrtima Barcelone, kako je svjedok Eudad E., koji je lutao okolo jednog ponedjeljka navečer u kolovozu u nadi da će večerati u restoranu, ispričao španjolskim novinama El País. Lutao je u Carrer Blai, ulici u četvrti Poble-sec poznatoj po širokoj ponudi tapasa. Unatoč brojnim mjestima, muškarac se morao vratiti kući praznog želuca. “Na prvoj terasi gdje sam našao stol, odmah je došao konobar i rekao mi da je rezerviran. Nije bio. Čim sam ustao, iza mene je sjela grupa turista”, ispričao je. “U sljedećem su me upozorili da ću imati samo 20 minuta vremena za konzumiranje. Rekao sam da želim večerati, ali oni su inzistirali da to moram učiniti za to vrijeme”, nastavio je svjedok sve do posljednjeg restorana na kraj ulice gdje su s većom iskrenošću otkrili svoju politiku prema kupcima. “Odmah su mi rekli da je terasa samo za grupe”, objasnio je Eudad za španjolske novine.

Proždrljivi kapitalizam

Sve su češći izgovori i razlozi raznih objekata kako bi samcima uskratili mogućnost objedovanja na otvorenom. Druga svjedokinja, Anna T., stanovnica Drete u Eixampleu, također je izjavila da je nekoliko puta odbijena na terasi poznatog bara Cugat jer je bila sama, iako je stol bio slobodan. “Prošli put sam se jako naljutila i rekla im da sam spremna igrati njihovu igru, ako je novac u pitanju. Da ako smo već ušli u proždrljivi kapitalizam, neka mi kažu koliko minimalno moram platiti da bih mogla sjesti na terasi i večerati«, razdraženo je objasnila žena. “Rekli su mi da nije zbog toga, jednostavno da nije moguće da sjednem sama”, precizirala je.

Razlozi ugostitelja

U međuvremenu je na Instagramu eksplodirala suprotna priča: o ljudima koji satima ostaju sjediti za šankom i raditi za računalom, možda samo uz jednu naručenu kavu. U Honest Greens na Rambla de Catalunya postavili su znak moleći ove ljude da ostave mjesta i za druge, dok su u Sandwichezu, lancu na Carrer de Trafalgar, postavili ograničenja za internet: radi samo sat i pol nakon prve narudžbe. Problem se ne tiče samo samaca. Ugostitelji se žale da je glavni problem najamnina koja je eksplodirala. Da bi uspjeli pokriti troškove, prisiljeni su dati prednost grupama, posebno onima koje konzumiraju i hranu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here