Home Sport FOTO: Hrvatska protiv Belgije odnijela drugu pobjedu u Zlatnoj europskoj ligi

450
0
18.06.2023., Zadar - Europska zlatna liga - Hrvatska - Belgija (Pixsell)

Nakon što su hrvatske reprezentativke koji sat ranije ostvarile veliku, drugu pobjedu u Brazilu na drugom turniru VNL Ligi nacija, 3:0 (17, 21, 20) protiv Tajlanda, slavili su i njihove kolege u hrvatskom dresu, u 6. kolu skupine B Zlatne europske lige. Utakmicu protiv Belgije završili su rezultatom 3:1 (25:22, 25:20, 23:25, 25:21), što je ujedno njihova druga pobjeda u skupini. Baš kao i kod djevojaka, koje su prethodno u Brazilu s 3:0 (23, 21, 14) savladale i Južnu Koreju. Odbojkašice su trenutno na 14. poziciji, sa 6 bodova i omjerom setova 8-18, ispred Bugarske s 5 bodova i Koreje bez bodova. Sjajna vijest, jer u ovom trenutku Hrvatska je i dogodine u igri u VNL.

No, vratimo se odbojkašima u Zadru, koji su ponovno startali s nevjerojatnim liberom Pervanom na poziciji organizatora igre, na dijagonali je bio korektor Đirlić, primači-pucači od prvog seta bili su Šestan i Hanžić, te nezamjenjivi srednji blokeri Nikačević i Mihalj, koje u obrani mijenja libero Busak-Vidaković.

»Bilo je teško igrati posljednjih dana, posebno zbog ozljeda koje su nas snašle, no ponosan sam na momčad koja je odlučila dati sve od sebe. Vratili su nam se Šestan i Đirlić, a sada je vrijeme da se za Final Four pripremimo najbolje što možemo. Ovo je iznimno važno natjecanje za nas, radit ćemo naporno sljedećih dana i biti spremni.« – rekao je izbornik hrvatske reprezentacije Cedric Enard.

Meč je počeo pomalo u grču s obje strane, iako ulog nije toliko velik, jer iz naše skupine idući vikend na Final Four u Zadru kao prvoplasirana momčad ide Ukrajina te Hrvatska kao domaćin. No, sportski motiv uvijek je tu, uostalom, Belgija je pobijedila u prvom krugu s 3:1, na klupi im je naš bivši izbornik Zanini i bilo je vrijeme za uzvrat. Serijom 6-0 Hrvatska je povela 12:6 i vodila cijelo vrijeme do finiša seta, kada su se gosti opasno približili na 21:22. No, Đirlić i Nikačević svojim poenima odvode Hrvatsku do 25:22 i osvajanja prvog seta.

»Odigrali smo jednu gustu utakmicu, no vrlo zreliju s naše strane. Imali smo puno manje grešaka što je završilo pobjedom 3:2 za nas. Treći set odigrali smo najslabije, pala nam je koncentracija i nismo ga uspjeli dobiti. No, na samom početku četvrtog seta nametnuli smo svoj ritam i završili utakmicu u svoju korist.«- istaknuo je reprezentativac Marino Marelić i dodao: »Pozivam sve da nas dođete podržati u prvoj utakmici Fiinal Foura Zlatne europske lige, bit će dobra utakmica i zabava.«

U drugom je izbornik Enard umjesto Hanžića u igru ubacio Marelića, koji je sjajno odigrao do kraja meča. Baš je on svojom mirnoćom i as servisom za 24:18 osigurao i 2-0 u setovima za Hrvatsku. U ovom setu Belgijanci nisu bili u prilici osjetnije nam zaprijetiti, ali zato jesu u trećem, gdje su poveli 10:6 i 15:11 te diktirali tempo do kraja. Imali su i 22:20, a Hrvatska je preokrenula na 23:22 preko Marelića, Nikačevića i Đirlića. No, posljednja tri poena ipak odlaze na stranu Belgije za 2-1 u setovima.

Vratili su se odmah na pobjedničke staze naši u četvrtom setu, nakon 16:16 otišli najprije na 19:16, potom i na 22:18, na bi na kraju, kako i doliči, Šestan as servisom stavio točku na i, 25:21 za značajnu pobjedu od 3-1, nakon 80 minuta igre. Pobjeda za samopouzdanje pred Final Four, svi se u redovima naše reprezentacije nadaju, pred ispunjenim tribinama zadarske sportske dvorane Krešimir Ćosić na Višnjiku.

»Pobjeda protiv Belgije dokaz je da rastemo iz dana u dan. Utakmicu smo odlično počeli, šteta što je nismo završili u tri seta. Pozivam sve navijače da nas dođu podržati na Final Four u polufinalnoj utakmici protiv Ukrajine.«- istaknuo je reprezentativac Kruno Nikačević.

Đirlić je s 19 poena bio najučinkovitiji u našim redovima, ali svakako treba apostrofirati i 13 poena Šestana, 12 Nikačevića, 10 Marelića i 9 Mihalja. Osjetnu razliku naši su imali u bloku, 13 poena prema 7 gostiju, koji su i puno više griješili, 31 prema 23 pogreške Hrvatske.

Za hrvatsku reprezentaciju igraju: Ante Kulušić, Stipe Perić, Kruno Nikačević, Tino Busak-Vidaković, Tino Hanžić, Filip Šestan, Petar Đirlić, Dominik Brčić, Hrvoje Pervan, Marino Marelić, Ivan Mihalj, Ivan Zeljković, Gabrijel Cvanciger, Ivo Mustapić. Izbornik reprezentacije je Cedric Enard.

Prvu utakmicu Final Foura Zlatne europske lige naši reprezentativci igraju u subotu, 24. lipnja u ŠC Višnjik protiv reprezentacije Ukrajine.

Ulaznice za uzbudljive susrete Final Foura Zlatne europske lige u Zadru mogu se kupiti u sustavu Eventim.hr te na blagajni ŠC Višnjik.