Home Vijesti Ilegalno betoniranje pomorskog dobra u Dalmaciji: Sve su dodatno ukrasili hrvatskom zastavom

Ilegalno betoniranje pomorskog dobra u Dalmaciji: Sve su dodatno ukrasili hrvatskom zastavom

259
0
WhatsApp Slika 2024 07 26 u 12.50.40 35dde0c2
Foto: Morski.hr

Novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, umjesto da donese prijeko potrebnu zaštitu Jadranu, suočava se s ozbiljnim izazovima, piše morski.hr. Situacija u Lučkim kapetanijama je kaotična – brojni zaposlenici daju otkaze, plovila su pokvarena ili na remontu usred sezone, a Pomorski redari, koje su jedinice lokalne samouprave bile dužne osposobiti i zaposliti, često ne postoje. U takvom okruženju, lokalni devastatori postaju sve smjeliji u svojim ilegalnim aktivnostima. Betoniranje pomorskog dobra je postalo svakodnevnica.

Betoniranje pomorskog dobra i mora

Posljednji primjer nelegalnih radova zabilježen je u Šibeniku, gdje je jedan čitatelj poslao fotografiju radova u Mandalini, svega 50 metara od D-marin hotela. Fotografija prikazuje betoniranje mora, što je šokiralo lokalno stanovništvo i izazvalo zgražanje.

Ravnateljica Lučke uprave Šibensko-kninske županije potvrdila je da radovi nisu legalni:

  • “Ne, to nije naše. Dakle, ilegalno je. Čekaš kraj radnog vremena inspekcija i vikendom udri betonirati!”

Betonski radovi nisu popraćeni nikakvim tablama koje bi označavale građevinske radove s dozvolama, opisom radova, građevinskom firmom, svrhom i trajanjem radova. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da se radovi odvijaju doslovno prekoputa Lučke kapetanije u Šibeniku i pred zgradom Grada Šibenika.

Nepostojanje pomorskog redarstva

Pokušali smo kontaktirati novooformljeno Pomorsko redarstvo u Šibeniku, no nismo dobili odgovor. Upit smo poslali i Gradu Šibeniku te Ministarstvu mora, a odgovore ćemo objaviti čim ih dobijemo.

Neadekvatna kontrola i inspekcija

Ovakvi slučajevi ilegalnog betoniranja često se događaju pred vikend, kada inspekcije završavaju s radnim vremenom. U petak popodne, subotu i nedjelju, radovi se obavljaju bez ikakve kontrole, čime se dodatno narušava pomorsko dobro i ugrožava prirodna baština Jadrana.

S obzirom na trenutnu situaciju, jasno je da su potrebne hitne mjere za pojačanje nadzora i provođenje zakona kako bi se spriječila daljnja devastacija pomorskog dobra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here