Home Sport Imane Khelif: Ženska ljepota i snaga olimpijske boksačice

Imane Khelif: Ženska ljepota i snaga olimpijske boksačice

211
0
Boksačica
Boksačica

Imane Khelif, olimpijska boksačka prvakinja iz Alžira koja je osvojila zlato na Igrama u Parizu, nedavno je otkrila svoju nježnu stranu izvan ringa putem Instagrama. Tijekom cijelog olimpijskog turnira, ali i prije njega, bila je u središtu pažnje zbog kontroverzi oko svog spola.

Rodne rasprave na Olimpijadi

Khelif je bila jedna od dviju boksačica koje su izazvale rodne rasprave na Olimpijadi u Parizu, gdje je osvojila zlato u kategoriji do 66 kilograma. U finalu je pobijedila Kineskinju Liu Yang jednoglasnom sudačkom odlukom. Unatoč velikom interesu javnosti, Olimpijski odbor odobrio je njezino natjecanje u ženskoj kategoriji, iako je Međunarodna boksačka asocijacija (IBA) prethodno zabranila njezino natjecanje zbog DNA testiranja koje je pokazalo XY kromosome i povišen testosteron. Ova odluka izazvala je brojne kontroverze i optužbe o njezinom stvarnom spolu.

Pravila o spolnoj podobnosti

IBA nije imala nadležnost za olimpijsko boksačko natjecanje u Parizu, pa je Međunarodni olimpijski odbor potvrdio da su pravila o spolnoj podobnosti za Igre u Parizu bila manje stroga u odnosu na onima iz Tokija 2021. godine. Unatoč tome, mnogi su se pitali kako je moguće da se Khelif natječe u ženskoj kategoriji, zanemarujući njezina prethodna iskustva i profesionalni rekord.

Profesionalni rekord za Imane Khelif

Na Olimpijadi u Tokiju 2021. godine, Khelif je doživjela poraz u četvrtfinalu, dok u profesionalnim borbama ima devet poraza, ali nije izgubila nijednu borbu od 2022. godine.

Ljepota i nježnost

Nakon što je osvojila zlato i postala junakinja Alžira, Khelif je odlučila prikazati svoju osobnu, nježniju stranu. Na svom Instagram profilu, koji prati 2.1 milijun ljudi, nedavno je objavila video koji otkriva njen život izvan borilačkog svijeta.