Home Vijesti “Imate krvave ruke”: Zuckerberg se ispričao pred Senatom za društvena samoubojstva

“Imate krvave ruke”: Zuckerberg se ispričao pred Senatom za društvena samoubojstva

445
0
zuckerberg1
zuckerberg1

Američki senatori napali su veliku tehnologiju tijekom rasprave o štetnosti društvenih platformi za maloljetnike: “Uništavaju ljudske živote i prijete demokraciji.” Google je uvelike odsutan

Imate krv na svojim rukama”, zagrmio je senator Južne Karoline, Lindsey Graham. Glavne društvene platforme su na nišanu američkog Kongresa zbog neuspjeha u zaštiti djece na internetu; optuženi su, posebno, da nisu učinili ništa da spriječe ili blokiraju širenje viralnih “izazova” na Facebooku ili Instagramu u kojima su si neka djeca oduzela život ili bila teško ozlijeđena.

Stoga je 31. siječnja održano saslušanje u Kongresnoj komisiji za pravosuđe kako bi se raspravljalo o toj temi. Mark Zuckerberg, osnivač Mete, sjedio je u središtu prostorije, pritisnut pitanjima senatora. “Koga ste otpustili zbog ovog nasilja? Jeste li ikad ikojoj od žrtava isplatili odštetu? Zašto niste?” upitao je republikanac Josh Hawley. Zuckerberg se okrenuo prema publici – gdje su sjedile neke od obitelji žrtava “društvenih samoubojstava” – i ispričao se: “Žao mi je. Nitko ne bi trebao proći kroz bol koju ste vi prošli”, rekao je.
Zuckerberg se zatim kratko osvrnuo na “investicije” koje njegova tvrtka provodi kako bi spriječila te incidente i predanost ulaganju daljnjih “napora” kako bi se spriječilo da se isti ponove. Na saslušanju su bili prisutni i predstavnici drugih društvenih platformi: TikTok, X, Snap i Discord. Najveći odsutni bio je Google.

Riječi osnivača Mete popraćene su stidljivim pljeskom, zaleđenim isticanjem natpisa s fotografijama žrtava “izazova” njihovih obitelji. Ročište je uslijedilo dan nakon najnovijeg šokantnog videa: 32-godišnjak iz Pennsylvanije pojavio se na YouTube videu s očevom glavom u ruci, tvrdeći da ga je dekapitirao. Video koji je blokiran tek nakon što je prešao nekoliko tisuća pregleda.


“Meta namjerno dizajnira značajke koje izazivaju ovisnost”: optužbe

Metu, pravu protagonisticu rasprave, tužili su deseci američkih država koje je optužuju da je svjesno i namjerno osmislila značajke na Instagramu i Facebooku koje stvaraju ovisnost među maloljetnicima te da nije uspjela, odnosno htjela, zaštititi mališane od online zlostavljanja.

“Seksualni predatori”, ovisnost, samoozljeđivanje i poremećaji prehrane, nerealni standardi ljepote, zlostavljanje: postoje mnogi rizici za maloljetnike na društvenim mrežama, za koje su “hitno potrebna pravila”, rekao je Zamaan Qureshi, supredsjednik Design It For Mi, koalicija koja se zalaže za sigurnije medijske platforme.

“Razumijemo da su to poduzeća i da trebaju ostvarivati profit. Ali kada se suoče s važnim odlukama u vezi sa sigurnošću i privatnošću, prihod u smislu profita ne bi trebao biti prvi čimbenik koji te tvrtke razmatraju”, nastavio je Qureshi navodeći da “te tvrtke su imale priliku za to, ali nisu uspjele.”


Istraga o seksualnom nasilju: “svakodnevno zlostavljano 100 tisuća maloljetnika”

Meta je dugo bila na udaru kritika zbog svoje politike zaštite maloljetnika na internetu, koja se smatra nedovoljnom. Brojna svjedočanstva bivših zaposlenika ukazala su na sustavno podcjenjivanje problema i nedostatak angažmana za poduzimanje konkretnih radnji.

Prošlog prosinca glavni državni odvjetnik Novog Meksika otvorio je istragu koja se nastavlja obogaćivati ​​svjedočenjima i internim dokumentima tvrtke. Posljednji podaci, piše Guardian, otkrivaju da je oko 100 tisuća djece svakodnevno izloženo seksualnom uznemiravanju.

Britanski list prenosi svjedočenje bivšeg inženjera Mete, Artura Béjara, prema kojem Meta nije učinila dovoljno da obrani djecu i maloljetnike od zlostavljanja i uvredljivih sadržaja, unatoč tome što je imao alate. Konkretno, ništa se nije poduzelo nakon samoubojstva Molly Russel, 14-godišnje britanske djevojčice 2022., nakon što je bila izložena mnogim sadržajima koji su poticali na samoozljeđivanje i samoubojstvo. Molly je patila od depresije. Logika algoritama neprestano bi predlagala postove koji su romantizirali patnju i smrt, pogoršavajući njezino psihičko stanje do te mjere da ju je dovelo do krajnosti.
Prema Béjaru, nakon tragične smrti britanske tinejdžerice, Meta je imala alate da spriječi djecu i tinejdžere u interakciji s opasnim sadržajima, ali je tvrtka odlučila ne djelovati. Prema istraživanju koje je proveo sam Béjar, otprilike 8,4% adolescenata u dobi od 13 do 15 godina vidjelo je činove samoozljeđivanja na Instagramu čak i tijekom prošlog tjedna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here