Home Food & Travel Imate li visok šećer u krvi i želite pojesti dvopek? Oprez, ovo...

Imate li visok šećer u krvi i želite pojesti dvopek? Oprez, ovo su posljedice

206
0
pexels ellis 1448665

Dvopek je uobičajena namirnica za doručak, cijenjen zbog svoje lakoće i svestranosti. Međutim, za one koji pate od povišenog šećera u krvi ili dijabetesa, konzumacija tosta može imati značajne zdravstvene posljedice. U ovom ćemo članku detaljno istražiti učinak dvopeka na šećer u krvi, kako kontrolirati njihovu konzumaciju i zdravije alternative.

Što je dvopek?

Dvopeci su tanke kriške kruha koje se dvaput prepeku dok ne postanu hrskave. Često se koriste kao baza za džemove, med ili maslac, ali se mogu jesti i čisti. Sastav im je različit, ali uglavnom se rade od bijelog ili integralnog brašna, kvasca, soli i ponekad šećera.

Kriška dvopeka srednje veličine  ima oko 30-35 kalorija i sadrži uglavnom ugljikohidrate, s vrlo malom količinom proteina i masti. Zbog svog sastava tost ima relativno visok glikemijski indeks, što znači da može uzrokovati brzi porast razine šećera u krvi nakon konzumiranja.

Glikemijski indeks dvopeka

Glikemijski indeks (GI) mjeri kojom brzinom hrana podiže razinu šećera u krvi. Hrana s visokim GI brzo se probavlja i apsorbira, uzrokujući nagli porast glukoze u krvi. To može biti problematično za one s dijabetesom ili visokim šećerom u krvi, jer je brzo povećanje razine šećera u krvi teško kontrolirati i može doprinijeti dugoročnim komplikacijama.

Dvopeci, posebno oni napravljeni od rafiniranog brašna, imaju visok glikemijski indeks, često iznad 70. To ih čini namirnicom koja može značajno povećati šećer u krvi, posebno ako se konzumiraju u velikim količinama ili u kombinaciji sa slatkim dodacima poput pekmeza ili meda.

Posljedice prekomjerne konzumacije

Za osobu s visokim šećerom u krvi ili dijabetesom, pretjerana konzumacija tosta može dovesti do nekoliko problema. Među najčešćim posljedicama su:

1. Nagli porast šećera u krvi: Kao što je spomenuto, tostirani kruh može uzrokovati nagli porast razine glukoze u krvi. To može dovesti do skokova šećera u krvi, što je opasno za one koji pate od stanja poput dijabetesa.
2. Inzulinska rezistencija: Redovita konzumacija hrane s visokim glikemijskim indeksom može pridonijeti razvoju ili pogoršanju inzulinske rezistencije, stanja u kojem tjelesne stanice ne reagiraju adekvatno na inzulin. Zbog toga je još teže držati šećer u krvi pod kontrolom.
3. Debljanje: dvopek ima malo vlakana i proteina, elemenata koji vam pomažu da se osjećate siti. To može dovesti do prekomjerne potrošnje kalorija tijekom obroka, pridonoseći debljanju, što zauzvrat može pogoršati upravljanje dijabetesom.
4. Rizik od dugotrajnih komplikacija: Česti skokovi šećera u krvi mogu povećati rizik od dugotrajnih komplikacija povezanih s dijabetesom, kao što su kardiovaskularni problemi, neuropatija i retinopatija.
Kako upravljati potrošnjom dvopeka
Osobe s povišenim šećerom ne trebaju potpuno izbaciti dvopek iz prehrane, ali je važno odgovorno se odnositi prema njegovoj konzumaciji. Evo nekoliko savjeta:

1. Birajte varijante od cjelovitog brašna: dvopek od cjelovitog brašna ima veći udio vlakana i niži glikemijski indeks od varijanti od bijelog brašna. Vlakna usporavaju apsorpciju ugljikohidrata, pomažući u sprječavanju skokova glikemije.
2. Kombinirajte s proteinima i zdravim mastima: konzumacija tosta s izvorom proteina (kao što je nemasni svježi sir ili grčki jogurt) ili zdravih masti (kao što je avokado ili maslac od kikirikija bez dodanog šećera) može usporiti apsorpciju ugljikohidrata i zadržati šećer u krvi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here