Home Vijesti INTERVJU 5 PITANJA: MOBILNI MAMOGRAF U PGŽ, Emina Grgurević-Dujmić

INTERVJU 5 PITANJA: MOBILNI MAMOGRAF U PGŽ, Emina Grgurević-Dujmić

493
0

Župan Zlatko Komadina predao je početkom mjeseca ravnateljici Doma zdravlja PGŽ Emini Grgurević Dujmić ključeve prvog mobilnog mamografa, vrijednog gotovo 332 tisuće eura kojim će se ova zdravstvene usluge proširiti na području cijele županije. Tim povodom s njom razgovaramo cijelom projektu koji će se provoditi na području cijele županije, posebice u Gorskom kotaru i na otocima.

1. Kako će novi mobilni mamograf unaprijediti dostupnost zdravstvenih usluga na području Primorsko – goranske županije?

Novi mobilni mamograf povećat će dostupnost mamografskih pregleda prvenstveno u depriviranim područjima poput Gorskog kotara i otoka, kao i ispostavama koje imaju mamografske aparate starije od 10 godina. Radiolozi Doma zdravlja PGŽ godišnje u prosjeku obrade više oko 10.000 mamografskih pregleda te će s mobilnim mamografom taj broj biti još i veći.

2. Koje su prednosti mobilnog mamografa u odnosu na fiksni mamograf?

Kad je riječ o sigurnosti i kvaliteti između mobilnog mamografa i onoga koji je stacionaran u nekoj od mamografskih jedinica, razlike nema. Kod mobilne se mamografije snimanje odvija u vozilu koje svojim uređenjem i funkcionalnošću zadovoljava sve standarde za mamografsko snimanje.
Novi mobilni mamograf opremljen je najsuvremenijim digitalnim uređajem MAMMOMAT Revelation tvrtke Siemens.

3. Kako ova investicija utječe na dostupnost liječnika u udaljenim područjima poput Gorskog kotara i otoka?

Pružanje zdravstvene usluge u mobilnom mamografu utječe i na rješavanje problema dostupnosti liječnika u depriviranim područjima poput Gorskog kotara, kao i očekivani kadrovski deficit zdravstvenih djelatnika. U tijeku je određivanje gradova i općina, odnosno ruta kojima će vozilo prometovati.

4. Kako će pacijentice moći zakazivati termine pregleda pomoću mobilnog mamografa?

Sve žene će biti unaprijed obaviještene o terminima dolaska mobilnog mamografa na njihovo područje, putem pisane obavijesti i telefonskog poziva. Zaposlili smo administrativnu djelatnicu koja će u suradnji s regionalnom koordinatoricom za Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, liječnicima obiteljske medicine i medicinskim sestrama u patronažnoj djelatnosti, određivati točne termine dolaska na preglede kako bi svaka pozvana žena bez čekanja obavila mamografski pregled.

5. Zašto je mamografija važna za zdravlje žena, a što se može otkriti ovim rendgenskim pregledom?

Mamografija je do sada najbolje validirana, nezamjenjiva slikovna dijagnostička metoda u ranom otkrivanju raka dojke. Smatra se da je tim pregledom moguće pronaći promjene i do dvije godine ranije nego što se one mogu utvrditi kliničkim pregledom. Ako se rak dojke dijagnosticira u ranom stadiju, tada je petogodišnje preživljavanje 96%, a kod proširene bolesti svega 21%.
Program ranog otkrivanja raka dojke kao pilot projekt prvi u jugoistočnoj Europi počeo se provoditi 2004. u PGŽ, Ispostavi Opatija, a 2006. prerastao je u Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u cijeloj RH.

Nadamo se da će slogan “mamograf ženi, a ne žena mamografu“, povećati odaziv na mamografske preglede u našoj županiji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here