Home Vijesti INTERVJU 5 PITANJA: PREVENTIVNI ZDRAVSTVENI PREGLEDI U PGŽ, Vesna Čavar

INTERVJU 5 PITANJA: PREVENTIVNI ZDRAVSTVENI PREGLEDI U PGŽ, Vesna Čavar

613
0

Odazivom prvog pacijenata započelo je provođenje pilot projekta preventivnih zdravstvenih pregleda u Primorsko-goranskoj županiji u okviru reforme zdravstvenog sustava s ciljem ranog otkrivanja bolesti i zaokreta prema preventivi.

Na ovu temu u našoj rubrici 5 pitanja razgovarali smo s pročelnicom UO za zdravstvo Primorsko-goranske žušaniju, Vesnom Čavar.

O kakvom se projektu radi?

Radi se o pilot projektu preventivnih zdravstvenih pregleda za građane iznad 40. godina starosti, a koji zadnje dvije godine nisu bili na pregledima kod izabranog obiteljskog liječnika. Struka je mišljenja da se upravo u toj dobi javljaju prvi simptomi kroničnih bolesti koje se može spriječiti ranim prepoznavanjem. Pregledi su dio reforme zdravstvenog sustava s ciljem zaokreta prema preventivi i ranom otkrivanju bolesti. Evidentirat će se informacije o osobnoj i obiteljskoj anamnezi, stilovima života i navika, pregledu organskih sustava, laboratorijskim pretragama (GUK, lipidogram, PSA) i EKG – u. Predviđena je i mogućnost upućivanja na ostale pretrage ako to liječnik odluči na temelju nalaza.

Koji su se zdravstveni nadstandardi do sada provodili u PGŽ?

– Primorsko-goranska županija oduvijek posvećuje iznimnu pažnju programima koji se provode u cilju očuvanja zdravlja građana pa tako i raznim preventivnim programima. Provedbom istih se nastoji čim ranije otkriti određene bolesti koje imaju uvijek bolji ishod liječenja ako se liječenje počne na vrijeme.
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije pionir je i inicijator niza preventivnih programa na županijskom nivou, a neki od njih su se naknadno počeli provoditi i na nacionalnom nivou.
– Program ranog otkrivanja raka dojke u žena započeo je 2004. godine u našoj županiji, a 2006. godine postao je nacionalni program. Žene u dobi od 50. do 69. godina se pozivaju na mamografiju jednom u dvije godine i to bez uputnice, naručivanja i čekanja.
– Program prevencije i ranog otkrivanja raka debelog crijeva provodi se od 2006. godine kao županijski program, a od 2008. godine postaje nacionalni. Na kućnu adresu građana u dobi od 50. do 74. godine šalju se kartončići za testiranje nevidljive krvi u stolici s detaljnim uputama. Nakon nanošenja uzorka stolice, šalju se u Nastavni zavod na analizu.
– Program prevencije ranog otkrivanja raka vrata maternice u našoj županiji provodi se od 2006. godine, a 2012. godine i na nacionalnoj razini. Kroz taj program pozivaju se žene između 25. i 64. godine da kod svog ginekologa primarne zdravstvene zaštite jednom u tri godine naprave Papa test.
Tijekom provođenja programa neki se i modificiraju kako bi se dobili što bolji rezultati.
Osim navedenog, Primorsko-goranska županija kroz program Unaprjeđenje kvalitete zdravstvene zaštite – „Programi edukacije, prevencije i promocije zdravlja“ financira provođenje:
-Thalassotherapiji Crikvenica – Projekt pravovremenog otkrivanja skolioze kod školske djece petih razreda s područja Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine koji se treba započeti provoditi ove godine;
– Domu zdravlja Primorsko-goranske županije – Tečaj za trudnice i dojilje; Psihosocijalna pomoć stradalnicima Domovinskog rata; Savjetovalište za prehranu dojenčadi;
– Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije – Izdavanje i distribuciju Narodnog zdravstvenog lista, „Centri za mlade – savjetovališta otvorenih vrata, Programe prevencije bolesti srca i krvožilja, Program Unaprjeđenje oralnog zdravlja kod djece i mladih, Prevenciju i liječenje ovisnosti te Program Zdravstvena sigurnost stanovništva u zelenoj tranziciji-održivi razvoj urbane sredine i klimatska neutralnost u PGŽ.

Na koji će način građani moći ostvariti preventivne zdravstvene preglede?

– Preventivnom zdravstvenom pregledu će moći pristupiti samo pozvani građani. Hrvatski zavod za javno zdravstvo upućuje pozive građanima od kojih se očekuje aktivno uključenje u program odazivom na dostavljeni telefonski broj ili na mail za dogovor oko termina pregleda. Sudjelovanje u projektu je dobrovoljno i na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

U kojim ordinacijama na području PGŽ će ih biti moguće obaviti?

– Za sada se javilo 29 ordinacija obiteljske medicine na području naše županije. S obzirom na to da pozivi građanima idu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, građani će dobiti detaljne upute u koju ordinaciju se trebaju javiti.

Kakvi se rezultati očekuju?

– Rezultati u četiri županije koje su ove godine ranije uključene u pilot projekt (Osječko-baranjska, Sisačko-moslavačka, Međimurska i Splitsko-dalmatinska) pokazuju da su kod 77% pregledanih uočeni povećani lipidi, šećer u krvi, krvni tlak ili tjelesna težina koji su svi faktori rizika za razvoj kroničnih bolesti. Provedbom pilot projekta na području Primorsko-goranske županije dobit ćemo podatke koji će biti pokazatelji zdravstvenog stanja građana s našeg područja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here