Home Mozaik Invazivna otrovna riba ponovo ulovljena u Jadranu: Alarm za lokalni ekosustav

Invazivna otrovna riba ponovo ulovljena u Jadranu: Alarm za lokalni ekosustav

228
0
o 27236642 1024

Na Facebook stranici Živi svijet Jadranskog mora objavljena je vijest o ulovu još jednog primjerka invazivne vatrenjače (Pterois miles) u Jadranu, piše VauMijau Jutarnjeg lista. Petar Ugarković iz Instituta za ribarstvo i oceanografiju podijelio je ovu vijest, naglašavajući važnost prijave svakog ulova znanstvenicima. Ova otrovna riba je sve učestalija pojava u našem moru.

Detalji ulova

  • Lokacija ulova: Luštica, Crna Gora
  • Ulovio: Vanja Kalezić
  • Institucija za prijavu: Institut u Kotoru

Ugarković je u svojoj objavi prognozirao da će ovo ljeto biti najmanje 10 sličnih dojava na području južnog Jadrana, a možda i srednjeg Jadrana.

Vatrenjača: Prijetnja lokalnom ekosustavu

Vatrenjača, poznata i kao riba lav ili riba paun, invazivna je indo-pacifička vrsta koja ozbiljno ugrožava lokalne ekosustave. Ova riba je ozloglašena zbog:

  • Izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama
  • Brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja

Opasnost za ljudsko zdravlje

Sve bodlje na tijelu vatrenjače su otrovne. U slučaju uboda, javlja se izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi. Zbog toga je preporučljivo odmah potražiti liječničku pomoć. Otrov vatrenjače je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom:

  • Metoda neutralizacije: Utapanje ubodenog mjesta u vodi temperature 40-45°C na 30-90 minuta, uz pažnju da ne dođe do opeklina.

Širenje vatrenjače u Jadranu: otrovna riba je prvi put zabilježena 2019.

Vatrenjača je prvi puta zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na dinamiku njenog širenja i trendove širenja toploljubnih vrsta povezanih sa zatopljenjem mora, očekuje se sve češća pojava ove invazivne vrste.

Ulov i prijava ovih riba znanstvenicima ključni su za praćenje i eventualno suzbijanje njihove populacije. Svaki ulov pomaže u boljem razumijevanju širenja vatrenjače i njenog utjecaja na lokalni ekosustav.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here