Home Vijesti Jača pokret za odcjepljenjem otoka Mindanao od Filipina, vojska podiže spremnost

Jača pokret za odcjepljenjem otoka Mindanao od Filipina, vojska podiže spremnost

441
0
mindanao
mindanao

Ministar obrane i najviši policijski dužnosnik Filipina u ponedjeljak su ponovili ranije izjave drugih sigurnosnih dužnosnika odbijajući poziv bivšeg predsjednika Rodriga Dutertea za neovisnošću većinski muslimanskog otoka Mindanao od ostatka države.

“Ako postoje bilo kakvi napori za secesiju ili odvajanje dijela naše zemlje, to ne izgleda dobro i samo će izazvati… kaos. Možda nećemo uspjeti proći kroz to,” rekao je glavni ravnatelj Filipinske nacionalne policije, general Benjamin Acorda Jr. na mješavini engleskog i filipinskog tijekom tiskovne konferencije u Camp Crame.

“Najbolja stvar koju možemo učiniti je ostati ujedinjeni i ne razmatrati te ideje. Sve u svemu, mi smo miroljubivi,” dodao je.

Prema Acordi, ne vidi “ništa što bi nas trebalo zabrinuti u vezi s ovim odvajanjem.” Ali je dodao da PNP prati situaciju na Mindanau.

Podsjetio je policijske snage da ostanu “apolitične” i upozorio da će svaki časnik koji sudjeluje u pokretu za odvajanje Mindanaa iz zemlje biti smijenjen ili premješten “kako bi se osiguralo da nisu dio takvog čina.”

U izjavi, ministar obrane Gilberto Teodoro Jr. obećao je “strogo provoditi” mandat svoje agencije “za osiguranje suverenosti države i integriteta nacionalnog teritorija kako je utvrđeno u Ustavu.”

Članak I Ustava navodi da “nacionalni teritorij obuhvaća filipinski arhipelag”, uključujući “sve otoke i vode obuhvaćene time” kao i sve druge teritorije nad kojima Filipini imaju suverenitet ili nadležnost, sastavljene od “njihovih kopnenih, rijetkih i zračnih domena” i “podmorskih područja.”

Duterte je prošlog tjedna rekao da postoje lokalne snage koje se ponovno okupljaju kako bi gurale “odvojen i neovisan Mindanao.” Njegove su izjave uslijedile nakon njegovog govora na skupu 28. siječnja protiv promjene Ustava, tijekom kojeg je dalje optužio gospodina Marcosa da je “ovisan o drogama.”

Predsjednik je odbacio te komentare, napominjući da je njegov prethodnik, prema njegovim vlastitim priznanjima, koristio moćni lijek protiv bolova fentanil.

Vojska podiže spremnost

U nedjelju je savjetnik za nacionalnu sigurnost Eduardo Año rekao da vlada neće oklijevati “ugušiti i zaustaviti sve pokušaje razbijanja Republike.”

Također tijekom vikenda, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Filipina general Romeo Brawner Jr. obišao je neke vojne kampove na Mindanau, uključujući Istočni vojni zapovjedništvo u Dutertovoj bazi Davao City.

Podsjetio je vojnike da postoji “samo jedni Filipini” i da su se zakleli “da će uvijek slijediti lanac zapovijedanja, biti vjerni Ustavu i našim zakonito ustrojenim vlastima.”

‘Ujedinjena zemlja’ Ministarstvo pravosuđa (DOJ) također je odbacilo poziv za odvajanje Mindanaa kao “suprotan načelima demokratskog društva.”

“Kao glavna pravna agencija izvršne vlasti, DOJ ostaje predana zaštiti našeg suvereniteta i čuvanju svetosti najvišeg zakona zemlje,” rekao je odjel.

Dvije nacionalne organizacije lokalnih izvršnih tijela također su izrazile protivljenje odvajanju Mindanaoa od zemlje.

Liga gradova Filipina (LCP) “podržava Ministarstvo unutarnjih poslova [u] pozivu na ujedinjenu zemlju kako bismo nastavili naša postignuća u miru, napretku i prosperitetu,” rekao je predsjednik grupe, gradonačelnik Cebu Cityja Michael Rama, u izjavi.

LCP, organizacija od 149 gradova u zemlji, osnovana je Zakonom o lokalnoj samoupravi iz 1991. godine.

“Naš protivnik je podijeljena nacija. Jači smo kad smo ujedinjeni kroz Božje blagoslove,” rekao je Rama.

Zašto Mindanao želi otcjepljenje?

Mindanao, jedan od najvećih i najraznolikijih otoka u Filipinskom arhipelagu, nosi duboku povijest i kompleksnu kulturnu baštinu. Ono što ga čini jedinstvenim je činjenica da, za razliku od većine drugih dijelova Filipina, Mindanao nije pod utjecajem španjolske kolonizacije. Ova povijesna činjenica igra ključnu ulogu u razumijevanju trenutnih političkih i društvenih dinamika na otoku.

Kada su Španjolci stigli na Filipine u 16. stoljeću, njihov fokus bio je uglavnom na osvajanju većih otoka kao što su Luzon i Visayas. Mindanao, s obiljem divlje vegetacije, gusto naseljenim planinama i neprobojnim šumama, pružio je izazov za španjolsku ekspanziju. Osim toga, lokalno stanovništvo pod utjecajem islama na Mindanau pokazivalo je otpor invaziji i održavalo otpor španjolskim pokušajima kolonizacije.

Ova situacija ostavila je Mindanao relativno izoliranim od utjecaja španjolske vlasti i promjena koje su dovele do modernog filipinskog društva. Umjesto toga, otok je nastavio živjeti u skladu s tradicionalnim načinom života svojih naroda, često organiziranih u različite etničke skupine koje su očuvale svoju kulturu, jezik i običaje.

No, unatoč tomu, Mindanao nije bio pošteđen političkih sukoba. Tokom povijesti, otok je bio poprište različitih sukoba između lokalnih zajednica, kao i vanjskih prijetnji poput piratstva i trgovine robljem. Kasnije, u 20. stoljeću, sukobi između različitih etničkih skupina i političkih frakcija dodatno su oblikovali povijest Mindanaoa.

Druga specifičnost Mindanaoa je bogatstvo prirodnih resursa, uključujući rudna bogatstva, plodnu zemlju i obilje vode. Unatoč tome, ekonomska situacija na otoku je često teška, s visokom stopom siromaštva i nezaposlenosti. Ovo je potaknulo osjećaje nezadovoljstva i frustracije među lokalnim stanovništvom.

Danas, želja za neovisnošću od Filipina koja se pojavljuje među nekim dijelovima stanovništva Mindanaoa treba se sagledati u kontekstu ove bogate povijesti i kompleksne kulturne baštine. Mnogi od onih koji podržavaju neovisnost vide je kao način zaštite njihove kulture, identiteta i interesa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here