Home Kolumne Jeste li spremni za grickalice na bazi kukaca?

Jeste li spremni za grickalice na bazi kukaca?

1752
0
Slika: Pexell

Prve grickalice proizvedene u Europi nedavno su puštene na tržište, no već su u opticaju krekeri i proizvodi na bazi cvrčaka i skakavaca

Grickalice na bazi ličinki, cvrčaka i ostalih kukaca svakodnevno konzumiraju stotine milijuna ljudi u mnogim zemljama diljem svijeta, a već neko vrijeme su u opticaju i u susjednoj Italiji, gdje se mogu naručiti na stranicama kao što su Future Food Shop ili 21bites, prvi ove vrste otvoren u Europi. Već nekoliko tjedana uz 21 proizvod možete kupiti i čips napravljen od ličinki brašnastog moljca tvrtke Fucibo iz Vicenze: to su prvi proizvodi na bazi “brašna” od kukaca za prehrambenu upotrebu koji su proizvedeni u Italiji.

U Europi se već nekoliko godina vodi rasprava o korisnosti konzumiranja insekata, kako zbog njihovih nutritivnih kvaliteta, tako i zbog ograničavanja konzumacije mesa i smanjenja zagađujućih emisija iz tradicionalnog stočarstva, u pokušaju suzbijanja klimatskih promjena. U posljednjih godinu dana Europska unija dala je prve dozvole za uzgoj i stavljanje u promet nekih kukaca namijenjenih ljudskoj prehrani, no oni koji se njima bave još moraju prevladati neke prepreke, od birokracije do nepovjerenja potrošača.

Pomfrit Fucibo, s okusom pizze ili sira, vrlo je sličan klasičnom pomfritu od sira koji se nalazi na tržištu i napravljen je od 10 posto brašna dobivenog od osušenih ličinki Tenebrio molitor – poznate bube iz obitelji Tenebrionidae. Životinjsko brašno – pomiješano s kukuruznim brašnom, brašnom od leće, začinskim biljem i uljem čine završni proizvod. Lorenzo Pezzato, izvršni direktor tvrtke, rekao je za talijanske medije da je receptura razvijena nakon sedam godina proučavanja i istraživanja, te da je čak po okusu nemoguće uočiti razliku s tradicionalnim čipsom.

U Italiji većina tvrtki koje uzgajaju kukce to radi radi proizvodnje hrane za životinje i do sada niti jedna nije dobila odobrenje od Europske unije za njihov uzgoj s ciljem proizvodnje hrane za ljude; iz tog razloga brašno koje se koristi za proizvodnju Fucibo čipsa dolazi iz Francuske, točnije iz jedne od dvije europske tvrtke koje su već dobile ovlaštenje za uzgoj Tenebrio molitor za prehrambene potrebe (druga firma koja je dobila dozvolu je nizozemska). Uskoro će se krumpirići naći u barovima, klubovima, trgovinama organske hrane i sportske hrane; u međuvremenu Fucibo sklapa ugovore s nekim velikim distribucijskim lancima.

Kako je objasnio Francesco Majno, suosnivač Small Giantsa, britanske tvrtke koja proizvodi proizvode na bazi brašna od skakavaca, kukci bi mogli postati “vrlo važan alternativni izvor proteina za borbu protiv klimatskih promjena”. Ideja nije da hrana na bazi insekata u potpunosti zamijeni tradicionalno proizvedeno meso, već da može biti još jedna opcija za uravnoteženu prehranu (kao što je u jednoj studiji potvrdio FAO, Organizacija Ujedinjenih naroda koja se bavi hranom), ali i za smanjenje zagađujućih emisija i potrošnje resursa koji se koriste za proizvodnju hrane.

Insekti se već nekoliko godina zapravo definiraju kao “hrana budućnosti” kako zbog toga što ih je moguće dobiti u velikim količinama uz relativno nisku potrošnju energije, vode i tla, tako i zbog toga što bi, prema nekim istraživanjima, njihov uzgoj proizveo vrlo niske emisije stakleničkih plinova, osobito u usporedbi s proizvodnjom govedine ili svinjetine, koje spadaju među ljudske aktivnosti koje najviše pridonose globalnom zatopljenju, glavnom uzroku klimatskih promjena.

Za početak, krekeri koje proizvodi Small Giants – aromatizirani okusom kurkume i paprike, timijana i ružmarina ili rajčice i origana – sadrže 22 posto proteina, dok brašno čini 77 posto: količinu u kojoj je mnogo veća od proteina sadržaj pilećeg mesa kojeg u prosjeku sadrži oko 25 posto. Prema Majnovim riječima, visok udio proteina u hrani na bazi kukaca, a prije svega manji utjecaj njihove proizvodnje na okoliš, mogao bi ih učiniti zanimljivim i za osobe koji su vegetarijanci uglavnom zbog ekoloških razloga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here