Home Mozaik Jeste li znali da se 4-godišnja djevojčica popela na Everest?

Jeste li znali da se 4-godišnja djevojčica popela na Everest?

250
0
pexels abdulkayum97 25245178

Četverogodišnja djevojčica Zara, porijeklom iz Češke, upisala se u povijest postavši najmlađa penjačica koja se popela na Everest

Bio je 29. to svibnja 1953. godine kada je po prvi put u povijesti Novozelanđanin Edmund Hillary, zajedno s Nepalcem Tenzing Norgayem stigao na vrh Everesta, na visinu od 8848 metara. Na vrhu je u znak zahvalnosti Hillary u snijeg postavio križ u dok je Tenzing ostavio kekse i čokoladu. Stajali su gore četvrt sata promatrajući pogled koji oduzima dah i svijet pod njihovim nogama.

Na taj datum se u današnje vrijeme održava utrka za uspon na najvišu planinu svijeta, koja je od travnja osvojena već 600 puta. Ali ljudi i dalje umiru na Everestu. Najmanje 7 penjača nije preživjelo. Prije samo nekoliko dana u blizini vrha Everesta u Nepalu pronađeno je beživotno tijelo kenijskog planinara Joshue Cheruyiota Kiruija (40). Stručni kenijski alpinist izgubio je koordinate kada je već bio na visini od preko 8 tisuća metara, samo nekoliko metara od cilja. On je trebao biti prvi Afrikanac koji bi dosegao vrh Everesta bez potpore kisika. Ali postoje i dobre vijesti od onih koji pokušaju taj podvig.

Najmlađa penjačica se popela na Everest

Četverogodišnja djevojčica Zara, porijeklom iz Češke, upisala se u povijest postavši najmlađa penjačica koja je stigla do baznog kampa strašnog Mount Everesta. U pratnji oca i sedmogodišnjeg brata Saše, Zara je prepješačila preko 270 kilometara s visinskom razlikom većom od 20.000 metara, suočavajući se s ekstremnim izazovima, uključujući temperature koje su se u baznom kampu spuštale do -25 stupnjeva Celzijevih. Obitelj, podrijetlom iz ruralne Malezije, pripremila je Zaru za strašno putovanje Himalajom jedinstvenim roditeljskim pristupom. Djevojčičino rano učenjenje uključivalo je svakodnevne šetnje od 5-10 kilometara, ukupno preko 2200 kilometara prepješačenih u džungli 2023. Zara je bila naviknuta na hladnoću, s kupkama u ledenoj vodi.

Prvi usponi

Nakon prve ekspedicije, koja je dosegla 7000 metara nadmorske visine 1921., došao je prvi uspon koji su 1953. izveli Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Zatim prvi uspon bez boca s kisikom Reinholda Messnera i Petera Habelera 1978., prve uspon zimi 1980. sa strane poljskog tima. Everest nije samo planina, on je i alat za čitanje povijesti svijeta. Za Tibetance se planina  zove Chomolungma. Britanski geodeti koji su je mjerili u 19. stoljeću dali su joj ime kolege. Godine 1950., s kineskom okupacijom Tibeta i otvaranjem granica Nepala, ekspedicije su se preselile sa sjeverne na južnu stranu diva. Od 1980., kada se Kina otvorila turizmu, obje su strane postale popularne.

Sve je počelo pred više od 120 godina

Sve je počelo 20. prosinca 1920. zahvaljujući brzojavu poslanom iz Lhase, glavnog grada Tibeta, koji je promijenio povijest avanture, ali i Azije. Poruka kojom je Dalaj Lama  vlastima Britanske Indije odobrio polazak prve ekspedicije prema Everestu. S tih nekoliko redaka započela je nesvakidašnja avantura u kojoj se podvizi najboljih svjetskih planinara već u startu izmjenjuju sa strašnim tragedijama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here