Home Food & Travel Jesu li jaja loša za zdravlje?

Jesu li jaja loša za zdravlje?

671
0
pexels aphiwat chuangchoem 364306

Posljednjih godina kroz razna znanstvena istraživanja pokazalo se da, suprotno uvriježenom mišljenju, ima samo 10-20% kolesterola…

Jaja, prijatelji ili neprijatelji: suočimo se s tabuima o kolesterolu

“Ne smijem jesti jaja, podižu kolesterol”. Godinama smo slušali ovu frazu kako se ponavlja. Danas sa sigurnošću možemo reći da je to lažni mit. Jaja ne samo da ne doprinose povećanju razine kolesterola u krvi, već sadrže mnoge hranjive tvari važne za naše zdravlje.

Jaja i kolesterol, znanost iza zdrave prehrane

Posljednjih godina, kroz razne znanstvene studije, dokazano je da, suprotno onome što mislimo, samo 10-20% kolesterola prisutnog u našoj krvi dolazi iz hrane. Ostatak proizvodi naše tijelo. Zapravo, razine kolesterola u krvi ovise o endogenoj proizvodnji u jetri kao odgovoru na različite podražaje, od kojih je prvi inzulin. Više nego na masnoće koje se unose prehranom, potrebno je obratiti pozornost na višak ugljikohidrata u obliku šećera. Također treba paziti na nizak unos esencijalnih masnih kiselina kao što su npr. omega 3 (sušeno voće, masna riba i sl.). ) i topiva i netopiva vlakna (cjelovite žitarice, povrće, mahunarke, voće).

Što sadrže? Kako ih odabrati? Koliko tjedno?

Jaja su izvor plemenitih bjelančevina visoke biološke vrijednosti, koje potiču osjećaj sitosti i doprinose održavanju zdrave težine. Jaje, točnije žumanjak, sadrži više od 300 mg na 100 g kolesterola. Dok bjelanjak nema kolesterola, a bogat je plemenitim i lako probavljivim bjelančevinama. Sadrže tvari poput lecitina koji pomažu smanjiti apsorpciju i održavati je niskom. Izvrstan su izvor vitamina D i vitamina B skupine koja sadrži željezo, cink, selen, kalcij i fosfor. Oni podupiru stanice, održavaju mišiće zdravima i potiču opće dobro. Nadalje, esencijalne masne kiseline prisutne u jajima pomažu u proizvodnji serotonina, potičući dobro raspoloženje i smanjujući stres.

Važnost vrste uzgoja

Nisu sva jaja jednaka, imaju prehrambene razlike koje ovise o vrsti uzgoja u kojem kokoši žive. U intenzivnom kaveznom uzgoju i zatvorenim prostorima kokoši se hrane industrijskom hranom, što se odražava na jaja koja proizvode. Ona su siromašna korisnim mikronutrijentima, a bogata štetnim mastima. Organska jaja, s druge strane, dolaze iz ekstenzivnog uzgoja gdje kokoši imaju bolju kvalitetu života. Mogu slobodno češkati vani i izvlačiti one korisne hranjive tvari iz tla koje će potom prenijeti u jaja.

Stoga je važno provjeriti kod na njihovoj ljusci, provjeriti jesu li tip 0, dakle biološki. Zdrava osoba može konzumirati do jedno jaje dnevno. Doručak na bazi jaja, na primjer, izvrsna je strategija za one koji su posebno gladni ili za one koji trebaju dobru dozu energije tijekom jutra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here