Home Mozaik Kako provjetravati prostorije

Kako provjetravati prostorije

292
0
pexels cottonbro studio 4783534

Kako biste osigurali prisutnost svježeg zraka u unutarnjim prostorima, jednostavno zračite prostorije: kratka, ali potpuna izmjena omogućuje izlazak ustajalog zraka, bogatog parom i ugljičnim dioksidom, nastojeći pritom ne gubiti značajne količine topline.

1. Kako pravilno provjetravati?

Najbolja metoda za dobro zračenje stambenih prostora je širom otvoriti prozore. Prozračite nekoliko puta dnevno po 10-15 minuta kako biste osigurali dovoljnu izmjenu vlažnog zraka s vanjskim zrakom. Prozračivanje ostavljanjem otvorenog preklopnog prozora ne daje željeni učinak.

Prostorije s višom količinom vlage, poput kupaonica ili kuhinja, idealno bi bilo provjetravati češće od ostalih prostorija s manje vlage. Otvorite prozore zahvaćenih prostorija što je šire moguće nakon tuširanja, sušenja rublja ili nakon kuhanja kako biste spriječili povećanje vlage.

2. Prozori ‘na ventus’ ili širom otvoreni?

Provjetravanje je uistinu učinkovito samo ako postoji što potpunija izmjena zraka u prostoriji. U tu svrhu prikladna je samo takozvana “šok ventilacija”. Da biste to učinili, potpuno otvorite prozore. Kako biste smanjili gubitke energije, a zatvorite vrata susjednih prostorija.

Još učinkovitije od ventilacije u jednoj prostoriji je križna ventilacija, kod koje se također otvaraju prozori ili vrata u suprotnom dijelu kuće. To stvara strujanje zraka i ubrzava izmjenu ustajalog i vlažnog zraka u prostoriji. Iako je križna ventilacija (propuh) najučinkovitija metoda ventilacije, uvjeti gradnje ne dopuštaju uvijek njezinu primjenu u svim prostorijama stana ili kuće.

Ne preporuča se provjetravanje prostorija jednostavnim držanjem prozora u nagnutom položaju otvaranja. Izmjena zraka s preklopnom ventilacijom traje mnogo dulje (30 do 60 minuta) nego s šok ventilacijom ili unakrsnom ventilacijom. Za to vrijeme zidovi i podovi se znatno ohlade, što povećava troškove grijanja kuće ili stana. Snažno hlađenje opeke oko prozora također povećava opasnost od plijesni. Čak i ljeti, duža ventilacija preklopom nije uvijek tako učinkovita kao kratka, redovita ventilacija šokom.

3. Kada i koliko dugo zračiti?

Općenito, ljeti ima smisla provjetravati što ranije ujutro, kada je vanjska temperatura još relativno niska, kao i kasno navečer ili noću. Nemojte provjetravati u posebno vlažnim i vrućim danima. Trajanje pojedinih perioda prozračivanja također ovisi o vanjskoj temperaturi. Budući da je izmjena zraka brža po hladnom vremenu, dovoljno je 5 do 10 minuta šok ventilacije od prosinca do veljače. Od lipnja do kolovoza, međutim, potrebno je prozračivanje 25-30 minuta. Za ožujak i studeni preporučuje se približno 10 minuta, za travanj, svibanj, rujan i listopad 15 minuta.

Učestalost ventiliranja ovisi o stupnju korištenja prostorije. Općenito je pravilo da prozračite prostorije u svom domu tri do četiri puta dnevno, ovisno o tome kako ih koristite. Ako tijekom dana gotovo nikada niste kod kuće, obično je dovoljno ujutro i navečer dobro prozračiti prostoriju. Prilikom provjetravanja isključite termostate i radijatore kako biste izbjegli nepotrebnu potrošnju energije za grijanje.

U kuhinjama i kupaonicama sadržaj vlage u zraku je posebno visok. Iz tog razloga, u najboljem slučaju, trebali biste prozračiti neposredno nakon aktivnosti koje stvaraju vlagu, kao što je kuhanje hrane ili tuširanje, kako biste odmah smanjili vlažnost i smanjili rizik od plijesni. Tijelo također oslobađa puno vlage tijekom sna. Iz tog razloga prozračite spavaću sobu što je prije moguće nakon ustajanja.

Podrume je također potrebno redovito prozračivati, čak i ako su podrumske prostorije obično nenaseljene i stoga se ne griju. Isti princip vrijedi i za grijane podrume i druge stambene prostore. Na temperaturama nižim od 15°C dolazi do kondenzacije vlage. Stoga izbjegavajte trajno otvaranje podrumskih prozora kako biste smanjili rizik od stvaranja plijesni.

Izbjegavajte temperaturne razlike veće od 4°C između grijanih i negrijanih prostorija i držite zatvorena vrata negrijanih prostorija. U protivnom postoji opasnost da vrući zrak dovede do stvaranja kondenzacije na zidovima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here