Home Mozaik Kako se mobitelom mogu pratiti šišmiši

Kako se mobitelom mogu pratiti šišmiši

251
0
pexels miriam fischer 2587639

Istraživanje je pokazalo kako mobilni uređaji mogu percipirati šišmiše. To je objavilo Sveučilište u Torinu koje je istraživanjem pokazalo kako iOS i Android uređaji mogu percipirati frekvencije šišmiša. U konkretnom slučaju, posebice šišmiši koji su najprisutniji u urbanim područjima.

Prva faza istraživanja u Španjolskoj: europski šišmiši

Istraživači su proveli početnu fazu uzorkovanja u Španjolskoj, gdje je zabilježen divovski noćnik, najveći i najtajanstveniji europski šišmiš. Tijekom eksperimenta znanstvenici su koristili najprodavanije pametne telefone i tablete na svijetu. Oni posjeduju bat dector (instrumentom koji otkriva šišmiše). Nakon prvih pozitivnih rezultata počeli su se pitati je li uopće moguće da i drugi uređaji mogu barem nadzirati neke od postojećih vrsta.

Volonteri u akciji: kako se mogu snimiti šišmiši?

Iz tog je razloga u kasnijoj fazi uključena skupina volontera. Svojim pametnim telefonima ili tabletima pokušali su snimati niskofrekventne signale šišmiša u blizini svojih domova. Tako su volonteri ostavljali uređaje koji snimaju na prozorskim daskama, balkonima ili u vrtovima. A snimke su kasnije slali na analizu. Eksperiment je dao izvrsne rezultate, s obzirom na to da je 35 modela pametnih telefona i tableta pokazalo sposobnost snimanja šišmiša.

Ograničenja studije

Iako su rezultati obećavajući, metoda još uvijek predstavlja neke izazove. Na primjer, mogućnost instaliranja određenih aplikacija razlikuje se između Android i iPhone uređaja. Na Androidu, aplikacija Bat Recorder (prvobitno razvijena za rad u kombinaciji s USB ultrazvučnim mikrofonom) omogućuje postavljanje automatskog načina snimanja, tj. aktiviranje detekcijom signala koje potencijalno emitiraju šišmiši. Time se štedi prostor za pohranu i pojednostavljuje akustička analiza. Ova aplikacija, međutim, nije dostupna za iOS, koji trenutno zahtijeva kontinuirana snimanja, kompliciranija za analizu.

Drugo ograničenje leži u učinkovitosti uređaja, koji predstavljaju značajne razlike kako između različitih marki tako i između modela iste marke.

Građani u službi znanosti

U projektu građanske znanosti, koji se temelji na primjeni ove metode i u eksperimentalnoj fazi, volonteri bi trebali testirati osjetljivost svog uređaja kako bi osigurali usporedivost prikupljenih podataka. Međutim, uključivanje mobilnih uređaja u postojeće programe praćenja ili stvaranje novih namjenskih programa, ne samo da bi moglo olakšati isplativo prikupljanje podataka, već i povećati svijest javnosti i znanje o šišmišima.

Ukratko, čini se da su to dobre vijesti s obzirom da, možda, na ovaj način građanska znanost može pomoći u praćenju ekosustava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here