Home Mozaik Kako uspješno položiti ispit: moć umnih mapa

Kako uspješno položiti ispit: moć umnih mapa

240
0
pexels louis bauer 249360
pexels louis bauer 249360

Učinkovita i cjelovita metoda učenja revolucionarizira učenje studenata i način na koji pristupaju ispitima i školskim testovima

Svi učenici i studenti, ili barem većina, dijele zajednički problem: kako što lakše položiti testove i ispite tijekom njihovog školovanja. Često, zapravo, dominiraju tjeskoba i strahovi koji utječu na rezultate. Tome se, međutim, dodaju netočne metodologije proučavanja koje, unatoč trudu, na kraju ne dovode do željenih rezultata. Zabrinutost često leži u uvjerenju da se ne može zapamtiti sve što se učilo ili, još dublji problem, u nepostojanju odgovarajuće metode učenja.

Uštedjeti na vremenu

Kako bismo konkretno odgovorili na te probleme i optimizirali pristup učenju, moguće je usvojiti novu metodu koja se pokazala uspješnom kod učenika svih uzrasta: mentalne mape. Korištenje mentalnih mapa omogućuje vam rad na pamćenju i brzini učenja. Da ne spominjemo kako način također ima za cilj uštedjeti vrijeme učenika, kroz specifične tehnike koje pomažu u razvoju različitih vještina, za istinski potpunu i funkcionalnu metodologiju.

Umne mape: što su, učinkovitost i prednosti

Umne su mape alat za proučavanje koji uključuje preciznu metodologiju shematizacije koja iskorištava specifične putove reorganizacije, ponovne obrade i pamćenja složenih informacija i koncepata; sve je usmjereno na sposobnost našeg mozga da obrađuje informacije na vizualan i kreativan način. Vrlo važna karakteristika koja ih predstavlja je prostorna organizacija informacija: to je zato što vam stvaranje mentalnih mapa omogućuje bolju organizaciju informacija unutar radnog lista, iskorištavajući trodimenzionalnost našeg mozga i poboljšavajući razumijevanje i pamćenje.

Organiziranje informacija

Vrlo je važna i uključenost obje moždane hemisfere, s obzirom na to da se u procesu stvaranja mape stimulira i desna hemisfera, zadužena za kreativnost i vizualizaciju, i lijeva hemisfera, uključena u racionalno i logično razmišljanje. Mentalne mape vam omogućuju organiziranje informacija na sintetički i vizualni način, također omogućujući brz i učinkovit pregled onoga što je proučavano. Kombinacija ključnih riječi, boja i slika olakšava pamćenje i omogućuje vam povezivanje informacija tijekom zaključivanja na dan testa.

Kako napraviti umnu mapu 

Prije početka pripreme umne mape potrebno je pažljivo organizirati sav materijal koji sadrži pojmove koji se proučavaju, kako bi kreacija bila fluidna. Drugo, potrebno je odabrati glavnu temu i smjestiti je u središte lista, od čega će krenuti grananje povezanih informacija. Preporuča se korištenje boja i reprezentativnih slika, ali i tiskanih slova, kako bi se potaknulo pamćenje, učenje i učinilo konzultacije neposrednijim. Uvođenje korištenja ključnih riječi kao metode sinteze, a ne izvješćivanja o frazama ili pojmovima, jedna je od učinkovitih informacija koju prenose predavači tečaja “Prolazim test”.

Iz ovih premisa nastavljamo stvarati vezu između međusobno povezanih informacija, koristeći linije ili strelice. Ovo služi za vizualizaciju korelacije između različitih pojmova i njihovo lakše pamćenje tijekom ispita. Pregledavanje umnih mapa moćan je alat za reviziju i opetovano čitanje, zajedno s povremenim pregledavanjem karata tijekom razdoblja proučavanja prije ispita, može zadržati informacije u dugoročnom pamćenju.

Alat za učenje

Personalizacija i prilagodba mapa vašim osobnim potrebama je odlučujući i temeljni korak za optimizaciju konačnog rezultata. Iz tog razloga potrebno je nastaviti uvježbavati sposobnost sintetiziranja i pokušati brzo izvući bitne pojmove i informacije, a zatim ih jasno izraziti. Ova se metoda može primijeniti kao alat za učenje u bilo kojem školskom predmetu ili području u kojem je cilj stvoriti vlastitu metodologiju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here