Home Vijesti Kako zaštititi vaše otiske prstiju od kibernetičkih prijetnji: Blackovi savjeti za sigurnost...

Kako zaštititi vaše otiske prstiju od kibernetičkih prijetnji: Blackovi savjeti za sigurnost biometrijskih podataka

403
3
pexels cottonbro studio 8382611

Milijuni otisaka prstiju su već tijekom godina ukradeni u cyber napadima. Nekoliko Blackovih savjeta o tome kako osigurati otiske

“Kao što je svaka pahulja jedinstvena, tako je unikat i svaki otisak prsta”, kaže stručnjak za tehnologiju ZenShield Steffan Black. “Nažalost, ova bi jedinstvenost mogla na kraju učiniti da vaši otisci prstiju završe na tržištu.” Čini li vam se ovo pomalo alarmantnim? Činjenica je da je digitalna sigurnost važnija nego ikad u ovom digitalnom dobu i možda nesvjesno dijelite svoje dragocjene otiske prstiju radi praktičnosti.

Sve počinje radi komocije

Biometrija je brza, jednostavna i sigurna. Ili barem tako vjerujemo. Skeneri otisaka prstiju na pametnim telefonima i drugim uređajima nude brz i jednostavan način za otključavanje vašeg uređaja, potvrdu plaćanja, pa čak i prijavu na vaše aplikacije. Sve što trebate učiniti je pritisnuti prst na skener uređaja. Problem ovdje nije u neispravnom radu tehnologije ili njezinoj inherentnoj nesigurnosti. Riječ je o njenoj zlouporabi. Zanemariti svoje brige i reći “koga bi zaboga zanimali moji otisci prstiju?”, je opasan stav.

Rastuće tržište biometrijskih podataka

Za razliku od lozinki, biometrijski podaci se ne mogu promijeniti nakon što su ukradeni. Zbog toga su otisci prstiju zlatni rudnik u dobu koje se temelji na podacima. Zamislite scenarij u kojem hakeri ili zlonamjerne tvrtke dobiju pristup vašim biometrijskim podacima. Sada imaju jedinstveni identifikator koji može dovesti do krađe identiteta ili lažne aktivnosti. Mnogi ljudi nisu svjesni ovih rizika. Malo je zakona koji u potpunosti reguliraju prikupljanje i korištenje biometrijskih podataka, ostavljajući polje otvoreno za iskorištavanje.

Prema Uredu za osoblje, više od 5 milijuna otisaka prstiju ukradeno je u kibernetičkom napadu 2015. Brojevi socijalnog osiguranja i drugi osobni podaci bili su ugroženi u istom napadu.

Kako kibernetički kriminalci mogu profitirati

Unatoč svojoj složenosti, hakiranje podataka o otiscima prstiju nije nemoguće. Kibernetički kriminalci spremni su uložiti velike napore kako bi pristupili vrijednim informacijama. A kad jednom imate biometrijske podatke, nije ih teško prodati na dark webu. Prema Blacku, “pristup nečijim podacima o otiscima prstiju može dovesti do ozbiljnih povreda osobne sigurnosti. Ne radi se samo o pristupu njegovom telefonu ili računalu. Radi se o potencijalnom preuzimanju njegovog identiteta u digitalnom kontekstu.”

Tržište otisaka prstiju potencijalno je veliko. S pravom količinom podataka, kibernetički kriminalac mogao bi čak izgraditi digitalnog ‘tebe’, preuzimajući kontrolu nad vašim digitalnim identitetom.

Nedavni napad na biometrijsku bazu podataka izložio je 28 milijuna zapisa, uključujući otiske prstiju više od milijun ljudi, prema Nortonu.

Savjeti za zaštiti vaše otiske prstiju

Zaštita vaših biometrijskih podataka zahtijeva budnost i aktivne napore. Evo nekoliko Blackovih savjeta o tome kako zaštititi svoje otiske prstiju:

1. Nikada ne dijelite svoje biometrijske podatke: izbjegavajte korištenje otisaka prstiju na javnim uređajima ili u aplikacijama koje nepotrebno traže te podatke.

2. Koristite dvofaktorsku autentifikaciju: kombinirajte skeniranje otiska prsta s PIN-om ili uzorkom, dodajući dodatni sloj sigurnosti.

3. Obratite pozornost na dopuštenja: provjerite koja dopuštenja zahtijevaju vaše aplikacije. Ako aplikacija traži pristup vašim biometrijskim podacima bez očitog razloga, trebala bi vam zazvoniti zvona za uzbunu.

Zaštita podataka

Čuvanje vaših biometrijskih podataka na sigurnom ključno je kako biste spriječili da padnu u pogrešne ruke, prodaju na tržištu ili korištenje za nedopuštene aktivnosti.

Mudro je, kao digitalni građanin, zapitati se što se događa s vašim podacima. Možda mislite da otisak prsta ovdje i skeniranje šarenice ondje neće napraviti razliku. Međutim, kao što to često biva, kada je riječ o digitalnoj sigurnosti, uvijek je bolje biti siguran nego žaliti. Zapitajte se: “Razumijem li što bi se moglo dogoditi ako dam otiske prstiju?” Odgovor bi mogao dramatično promijeniti tijek vašeg digitalnog putovanja. Nadjačava li žurba udobnosti šapat opreza? Dok o tome razmišljate, sjetite se riječi Steffana Blacka: “Razmislite prije negoli što pritisnete. Vaši otisci prstiju su dragocjen dio vas. Nemojte ih olako dijeliti.”

3 COMMENTS

  1. Voodoo Shield,Hitman Pro Alert,GFI Vipre na Win11,Adguard lifetimena svim platformama,Protectstar lifetime licencs na Androidu,Proton VPN payed Protectstar Antispiware,camera and microphone blocker na Androidim i iOS i još 10 tajnih plaćenih aplikacija za koje ne morate znati….🍌🙈🙊🙉

  2. Pa nek se j..u i hakeri i IT sigurnjaci,izrast će im ki.e dok probiju OS ,a to znači nikad,jer kit. ne rastu nakon 18-te😂

  3. Da još jedna mala,skupa tajna FIDO OUTH usb ključevi.Ali sve što valja košta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here