Home Sport Kardiologinja komentirala iznenadne smrti mladih sportaša: Treba izbjegavati aktivnosti tijekom upalnih procesa,...

Kardiologinja komentirala iznenadne smrti mladih sportaša: Treba izbjegavati aktivnosti tijekom upalnih procesa, a uzrok može biti i viroza

565
0

Veliku pozornost javnosti izazvali su tekstovi o trojici mladih nogometaša koji su prošli tjedan izgubili živote na nogometnim igralištima od posljedica srčanih udara. Jedan od njih je i 23-godišnjak iz Senja Marin Čačić. Prvi dan 2022. trebao je proslaviti 24. rođendan. Nije se osjećao dobro, izašao je iz igre, potom se srušio dok je bio na klupi i nažalost preminuo u riječkom KBC-u.

Splitska kardiologinja Duška Glavaš u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju govorila je o razlozima iznenadnih smrti mladih ljudi na sportskim terenima. Objasnila je da su za to zaslužni ekstremni napori kojima se sportaši izlažu.

‘Iznenadna smrt sve nas šokira, posebno kad su u pitanju mladi sportaši. Definiramo je kao neočekivanu smrt od srčanog aresta, unutar sat vremena od početka simptoma kolapsa. Očekujemo da su sportaši potpuno zdravi, da vode zdrav način života, zdravo jedu, vježbaju, međutim brz tempo uz sve više ciljeve koji se od njih traže u sportu uzimaju svoj danak. Sportaši osobno, njihove obitelji, klub, treneri, menadžeri, svi oni očekuju i žele najbolje rezultate. Veliki je to pritisak, a ekstremni fizički napori mogu biti opasni jer organizam ne može biti uvijek spreman za to’, rekla je doktorica Glavaš.

‘U sprječavanju incidenta najvažniji su preventivni pregledi, pravilan omjer aktivnosti, prehrane i zdravog načina života, kao i izbjegavanje svakog napora tijekom upalnih bolesti’, poručila je dr. Glavaš i istaknula da uzroci iznenadne smrti mogu biti stečeni i kongenitalni.

Glavaš je za Slobodnu Dalmaciju otkrila najčešće razloge iznenadne smrti:

– neprepoznati miokarditis različitih uzroka uključujući viruse (i koronavirus) uz maligne aritmije, stoga je uvijek dobro ne trenirati ako sportaš ima virozu

– hipertrofična kardiomiopatija

– hipertrofija lijeve klijetke (neutvrđenih razloga)

– aortna stenoza

– abnormalnosti koronarnih krvnih žila (npr. gracilne krvne žile)

– rane aterosklerotske promjene koronarnih krvnih žila

– udarac u prsni koš (komocija srca, disekcija aorte)

– Marfanov sindrom uz rupturiranu aneurizmu aorte

– aritmogena displazija desne klijetke

– maligne aritmije (npr. centrikularna tahikardija, ventrikularna fibrilacija)

– neki lijekovi, toksini, stimulansi, droge.

U temelju bolesti mogu biti i genetski razlozi (kardiomiopatije, kanelopatije, bolesti vezivnog tkiva), a može se raditi i o kombinaciji navedenih razloga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here