Home Mozaik Koji uređaji troše najviše struje i kako upravljati njihovom upotrebom da biste...

Koji uređaji troše najviše struje i kako upravljati njihovom upotrebom da biste uštedjeli novac

225
0
pexels jvdm 1599791

Pećnica, štednjak, sušilo za kosu i perilica rublja: doznajmo koji uređaji troše najviše i kako inteligentno uštedjeti novac

Kako bi se napravio istiniti poredak uređaja koji troše najviše, moraju se uzeti u obzir tri različita faktora: veličina uređaja, prosječno vrijeme korištenja i energetski razred. Pomoću ovih parametara lako možemo razabrati koji su to energetski najintenzivniji uređaji, oni s većom prosječnom satnom potrošnjom. Na vrhu ljestvice nalazimo električnu peć (1500-1800 watt) koju, srećom, koristimo  samo u određenom periodu, nešto poput kuhala za vodu (1500 watt) kojega nalazimo na drugom mjestu popis kućanskih alata koji imaju najveću težinu na računu.

Zadnja stepenica postolja je za sušilo za kosu (1500-2000 watt) koje, barem u ljetnim mjesecima, možemo ostaviti u ladici i zamijeniti toplinom sunca. Nastavljajući naše istraživanje na četvrtom mjestu nalazimo fritezu, alat koji sve lakše pronalazimo u našim kuhinjama. Odličan saveznik za one koji preferiraju zdrave, lagane, ali ukusne recepte. Na petom mjestu nalazi se pegla za kosu, a slijedi je sušilica (i u ovom slučaju u ljetnim mjesecima potrošnja se smanjuje, a time i trošak ) i glačalo.

Klima uređaj

Listajući prvih deset, na osmom mjestu nalazimo električnu pećnicu, usisavač i na kraju klima uređaj (1400 watt, bolje ga je zamijeniti električnim ventilatorom, definitivno “štedljivije” i daleko ekološki prihvatljivije održiv). Nešto nedostaje? Srećom po naše džepove, s obzirom na gotovo svakodnevnu upotrebu, perilice rublja (1400 watt) i posuđa troše mnogo manje energije nego što bi se moglo pomisliti i zapravo ih nalazimo, na našem popisu, tek na jedanaestom, odnosno dvanaestome mjestu.

Kada i kako kućanskim aparatima “ispuhati” račun?

Koja su to ponašanja i navike kojima se možemo „kontrirati“ povećanju troškova energije, a da se ne odreknemo pomoći kućanskih aparata? Bez obzira na vrstu uređaja, važno je znati da se utrošak energije u smislu troškova mijenja ovisno o dobi dana. Cijena električne energije je zapravo podijeljena na “vremenske odsječke” koji odgovaraju različitim tarifama. Konkretno, postoje dvije vrste tarifa: jednosatni opseg, u kojem cijena energije ostaje nepromijenjena za sve sate u danu, i višesatni opseg, u kojem cijena varira ovisno o vremenu (tzv. dnevna skupa i noćna jeftina struja).

Kako bismo uštedjeli novac i svjesno koristili naše uređaje, važno je znati kada se mijenja tarifa: stoga je lako razumjeti da je najbolje vrijeme za uključivanje uređaja navečer. Trebate li glačati? Uključiti perilicu rublja ili posuđa? Najbolje je to činiti navečer.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here