Home Mozaik Misteriozni izvor kisika otkriven na dnu Tihog oceana

Misteriozni izvor kisika otkriven na dnu Tihog oceana

141
0
pexels iriser 1086587

Nešto misteriozno se događa na tamnome dnu Tihog oceana, stvarajući velike količine kisika. Do sada se smatralo da su samo organizmi poput biljaka i algi sposobni proizvoditi kisik putem fotosinteze, za što je potrebna Sunčeva svjetlost. Međutim, znanstvenici su otkrili da ovaj “tamni kisik” dolazi iz područja prepunog drevnih metalnih tvorevina, nazvanih polimetalni noduli.

Polimetalni noduli: Izvor tamnog kisika

Ovi noduli, veličine šljive, bogati su metalima poput kobalta, nikla, bakra i mangana, koji se koriste u tehnologijama poput baterija, pametnih telefona, vjetroturbina i solarnih ploča. Znanstvenici su mjerili napone na površini nodula i otkrili razlike napona do 0.95 volti, što je ekvivalent električne energije koju proizvode AA baterije. “Ovo otkriće je fascinantno, ali i frustrirajuće jer donosi puno pitanja, a malo odgovora”, rekao je biokemičar Donald Canfield sa sveučilišta južne Danske.

Neobični fenomen Tihog oceana: Kisik bez sunčeve svjetlosti

Ekolog Andrew Sweetman iz škotske Udruge za znanost o moru izjavio je da ovo otkriće sugerira postojanje drugog izvora kisika na Zemlji, uz fotosintezu. Iako je mehanizam iza ovakve proizvodnje kisika i dalje nepoznat, otkriće bi moglo promijeniti naše razumijevanje nastanka života na Zemlji i drugim planetima. Sweetman i njegovi kolege prvi su put primijetili nešto neobično tijekom terenskog istraživanja 2013., kada su proučavali ekosustav morskog dna u zoni Clarion–Clipperton, području između Havaja i Meksika.

Laboratorijska istraživanja: Potvrda fenomena

Stručnjaci su rekreirali uvjete s morskog dna u laboratoriju na brodu i pratili prikupljene uzorke nodula. Vidjeli su da se koncentracija kisika povećala, što sugerira da ove tvorevine mogu djelovati kao katalizatori koji cijepaju molekulu vode i stvaraju molekularni kisik. Biogeokemičarka Eva Stueken sa Sveučilišta St. Andrews u Velikoj Britaniji ističe da bi ovi nalazi mogli pomoći pri potrazi za znakovima života na egzoplanetima (planetima izvan Sunčeva sustava).

Implicacije za život na drugim planetima

Sweetman ima optimističan stav u vezi s našim solarnim sustavom: “Ako se ovaj proces zbiva na našem planetu, možda se događa i na drugim oceanskim svjetovima kao što su Saturnov mjesec Enkelad ili Jupiterova Europa; pri čemu se stvaraju uvjeti za nastanak života.” Otkriće naziva “Evidence of dark oxygen production at the abyssal seafloor” objavljeno je u časopisu Nature Geoscience.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here