Home Vijesti Mit o ruskoj nepobjedivosti samo je mit, ruska je povijest prepuna ratnih...

Mit o ruskoj nepobjedivosti samo je mit, ruska je povijest prepuna ratnih poraza

201
0
pexels pixabay 73869
pexels pixabay 73869

Rusija, jedna od najvećih i najmoćnijih nacija na svijetu, često se doživljava kao nepobjediva sila na bojnom polju. Povijesno gledano, Rusija je sudjelovala u brojnim vojnim sukobima, a njezina velika teritorija, vojna moć i strateški položaj pridonijeli su stvaranju mita o njezinoj nepobjedivosti. Međutim, stvarnost je složenija i povijest pokazuje da je Rusija izgubila niz ključnih ratova, što ukazuje na ograničenja njezine vojne moći.

1. Rusko-Poljski ratovi (1605–1618)

Jedan od prvih velikih poraza Rusije dogodio se tijekom rusko-poljskih ratova početkom 17. stoljeća. Nakon brojnih sukoba s Poljsko-litvanskom unijom, Rusija je izgubila značajne teritorije, uključujući Smolensk, te je morala potpisati nepovoljni Deulinski sporazum 1618. godine. Ovi ratovi pokazali su da Rusija nije imuna na poraze, posebno kada se suočava s organiziranim i moćnim protivnicima.

2. Krimski rat (1853–1856)

Krimski rat je još jedan primjer ruskog poraza, koji je imao dugoročne posljedice po ruski utjecaj u Europi. U ovom ratu Rusija se sukobila s koalicijom Osmanskog Carstva, Velike Britanije, Francuske i Kraljevine Sardinije. Nakon poraza, Rusija je bila prisiljena potpisati Pariški sporazum, čime je izgubila značajan utjecaj na Balkanu i svoju crnomorsku flotu. Ovaj rat također je otkrio slabosti ruske vojne logistike i strategije.

3. Rusko-japanski rat (1904–1905)

Jedan od najponižavajućih poraza u ruskoj povijesti dogodio se tijekom rusko-japanskog rata. Unatoč svojoj veličini i vojnoj moći, Rusija je izgubila ovaj sukob protiv rastuće sile Japana. Poraz u ovom ratu rezultirao je gubitkom teritorija, uključujući Port Arthur i južni dio otoka Sahalin. Ovaj poraz također je doprinio unutarnjoj nestabilnosti i Revoluciji 1905., pokazujući koliko su ozbiljni bili problemi unutar ruske države.

4. Prvi svjetski rat (1914–1918)

Rusija je pretrpjela velike gubitke tijekom Prvog svjetskog rata, što je kulminiralo Oktobarskom revolucijom 1917. i izlaskom iz rata. Potpisivanje Brest-Litovskog mira 1918. godine rezultiralo je gubitkom velikih teritorija na zapadu, uključujući Poljsku, Ukrajinu i baltičke države. Ovaj poraz pokazao je ranjivost ruske vojske i vlade u suočavanju s unutarnjim i vanjskim pritiscima.

5. Afganistanski rat (1979–1989)

Afganistanski rat, često nazivan “sovjetskim Vijetnamom”, još je jedan primjer poraza Rusije, odnosno Sovjetskog Saveza. Unatoč početnim očekivanjima brze pobjede, sovjetska vojska zapela je u dugotrajnom i krvavom sukobu protiv afganistanskih mudžahedina, podržanih od strane SAD-a i drugih zapadnih zemalja. Sovjeti su se povukli iz Afganistana 1989. godine, a mnogi povjesničari vjeruju da je ovaj rat ubrzao raspad Sovjetskog Saveza.

6. Prvi čečenski rat (1994–1996)

U Prvom čečenskom ratu, Rusija je doživjela još jedan značajan poraz. Unatoč svojoj vojnoj nadmoći, ruska vojska nije uspjela zadržati kontrolu nad Čečenijom. Rat je završio potpisivanjem Hasavjurtskog sporazuma 1996. godine, kojim je de facto priznata neovisnost Čečenije. Ovaj poraz ozbiljno je narušio ugled ruske vojske i države.

7. Rusko-ukrajinski rat (od 2022.)

Najnoviji sukob u Ukrajini pokazao je da ruska vojska nije nepobjediva. Suočena s ukrajinskim otporom, potpomognutim zapadnim saveznicima, Rusija je pretrpjela značajne vojne gubitke. Iako sukob još traje, jasno je da Rusija nije uspjela ostvariti svoje inicijalne ciljeve, a međunarodne sankcije i unutarnje nezadovoljstvo dodatno otežavaju situaciju.

Mit o nepobjedivosti

Mit o nepobjedivosti Rusije na bojnom polju često se preuveličava, dok povijest pokazuje da je Rusija doživjela niz poraza u ključnim sukobima. Ovi porazi ukazuju na složenost vojne strategije i geopolitike te na činjenicu da čak i velike sile mogu doživjeti neuspjeh kada se suoče s odlučnim i organiziranim protivnicima. Razbijanje ovog mita važno je za razumijevanje suvremene geopolitike i vojnih odnosa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here