Home Kolumne Mjesni Odbori u Fokusu: BRAŠĆINE-PULAC, Josip Rupčić

Mjesni Odbori u Fokusu: BRAŠĆINE-PULAC, Josip Rupčić

641
0
MixCollage 27 May 2024 10 15 AM 5957
Josip Rupčić, predsjednik VMO Brašćine-Pulac

Mjesni odbor Braščine-Pulac smjestio se na izuzetno atraktivnoj lokaciji na sjeverozapadnom dijelu Rijeke. Ovaj mjesni odbor obuhvaća naselja Lukovići, Brašćine, Sveta Katarina i Pulac. Brežuljci na kojima se smjestio oduvijek su bili strateška mjesta za vladare grada na Rječini. Iliri su ovdje izgradili gradinu i svoja naselja, što svjedoči o povijesnom značaju ovog područja.

Područje MO Brašćine-Pulac  danas je ugodno mjesto za život i odmor,  pitome prirode, sa mnogobrojnim vidikovcima.

MO Brascine Pulac
MO Brašćine Pulac

Na proteklim mjesnim izborima na području Brašćina Pulac uvjerljivo je pobijedila lista HDZ-a sa koje je u vijeće izabrano 4 vijećnika – Josip Rupčić – predsjednik vijeća, Žarko Mičetić– zamjenik predsjednika te Kristina Rupčić i Zlatko Vosilla. S kandidacijske liste
SDP-a u vijeće je izabran Franjo Valić.

O problemima, inicijativama i prijedlozima za poboljšanje života naših sugrađana razgovarali smo s dugogodišnjim predsjednikom Vijeća mjesnog odbora Josipom Rupčićem.

Koje su glavne inicijative i projekti koje MO Brašćine-Pulac trenutno provodi ili planira provesti u narednom razdoblju?

Vijeće Mjesnog odbora Brašćine-Pulac u svom programu prioriteta na području mjesnog odbora fokusirano je na projekte koji su od vitalnih interesa u pogledu unapređenja kvalitete života naših građana.
U početku djelovanja mjesne samouprave – mjesnih odbora (naš MO je osnovan 1993. godine) bio je jedan od mjesnih odbora koji se po pitanju komunalne infrastrukture nalazio na samom začelju komunalne razvijenosti u gradu Rijeci. Veći dio MO bio je bez kanalizacije, kvalitetne opskrbe pitkom vodom, problemi sa slivnim vodama, Pulac bez autobusa i pravih prometnica itd.

Angažmanom članova vijeća MO i građana uspjeli smo organizirati veći broj vrlo važnih zahtjevnih projekata koji su značajno podigli kvalitetu života građana:

 Doveden je mini bus na Pulac – linija 4A
 Izgrađena je kanalizacija na cijelom području mjesnog odbora kao i izmijenjenevodovodne cijevi.
 Proširene prometnice po cijelom području i asfaltirane.
 Aktivno sudjelovanje mjesnog odbora i građana o izradi UPU Brašćine-Pulac kao i GUP-a. Žestokim otporom građana izmjestio se iz UPU-a I GUP-a Centar za terapijsko liječenje ovisnika o drogama i pokušaj izgradnje okružnog zatvora na Pulcu.

Aktivnosti koje se sada provode ili se planiraju provesti u narednom razdoblju su slijedeće:

 Suradnja s HAC-om na izradi projekta „Čvor Kozala“ gdje se sjeverni dio dio čvora izravno veže Ulicu Kozala na našem području
 Nastavak izgradnje vodovoda i kanalizacije prema projektu Aglomeracije
 Uređenje zapuštene površine pored dvorane Dinko Lukarić. Sadašnje stanje je neuređena površina – šikara koja se može pretvoriti u parkiralište za potrebe posjetitelja dvorane Dinko Lukarić kao i na korist građanima koji žive u neposrednoj blizini
 Povećanje stupnja sigurnosti u prometu u Ulici Drenovski put i Kvarnerska
 Izmještanje Veterinarske stanice iz područja našeg MO – Lukovići
 Izmjena UPU u području Brašćine-Pulac prema zahtjevima građana
 Izgradnja novog dječjeg vrtića. Sadašnji Maestral star 38. godina izgrađen
samodoprinosom građanima Rijeke
 Izgrađen hotel za pse na Pulcu (privatna investicija), uz potporu MO

OS BELVEDERE
OŠ Belvedere

Kako ocjenjujete suradnju vašeg mjesnog odbora s gradskom upravom? Možete li navesti konkretne primjere uspješne suradnje ili izazove s kojima ste se suočili?

Suradnja našeg mjesnog odbora sa gradskom upravom je skoro pa nezadovoljavajuća – ocjena -3. Pojedini odjeli gradske uprave još dan danas nakon 31 godine od osnivanja mjesne samouprave ignoriraju rad i vijećnike mjesnog odbora.

Koje su najveće poteškoće s kojima se susrećete u radu vašeg mjesnog odbora, bilo u pogledu financiranja, resursa ili administrativnih prepreka?

Primjeri iz prakse su pokazali da pojedini pročelnici odjela ne doživljavaju mjesni odbor kao predstavničko tijelo građana na određenom području. Često se događa a sve više je postala praksa da se zahtjevi mjesnog odbora prema odjelima ne doživljavaju ozbiljno.

Ne odgovara se pravodobno na mailove MO, ignorira se članove vijeća na način da su to „neki neuki starci“ u mjesnom odboru i da se oni ne razumiju u projekte itd. Gradska uprava još dan danas nije shvatila da su mjesni odbori dio gradske uprave koji su izravno povezani s građanima i njima polažu račune. Ponašaju se na način kao da su mjesni odbori neprijatelji gradske uprave gdje stalno nešto traže.

Koje prijedloge imate za poboljšanje sustava mjesne samouprave u Rijeci? Što bi, po vašem mišljenju, trebalo promijeniti ili unaprijediti kako bi mjesni odbori mogli učinkovitije djelovati?


Da bi se nešto promijenilo na bolje mjesni odbor treba dobiti veće ovlasti i mogućnost sudjelovanja u odlučivanju kod provođenja i realizacije projekata. Za poboljšanje sustava mjesne samouprave u Gradu Rijeci predlažemo da se osnuje „Vijeće mjesnih odbora“ koje bi izravno sudjelovalo u radu Gradskog Vijeća. Pod time smatramo da u ime Vijeća MO u Gradskom Vijeću treba aktivno sudjelovati predstavnik svih mjesnih odbora.

Također predlažemo da se kod rasprava u Gradskom Vijeću, a tiču se nekog mjesnog odbora može sudjelovati predstavnik dotičnog MO i sudjelovati u raspravi, naravno bez prava glasa.

Ovo bi bio korak prema demokratizaciji i razvoju mjesne samouprave koja se nije dogodila od njenog osnivanja.

Kako vaš mjesni odbor uključuje građane u svoje aktivnosti i odluke? Smatrate li da postoji dovoljno participacije građana i kako planirate potaknuti njihovo veće sudjelovanje?

Naš mjesni odbor uključuje građane u svoje aktivnosti kroz Programe MO . Naš moto i moto našeg mjesnog odbora je transparentnost i otvorenost prema svim građanima te pozivanje, uključivanje i sudjelovanje u realizaciji programa i projekata.

Mjesni odbor Brašćine-Pulac intenzivno surađuje s institucijama našem području: Centar za rehabilitaciju, OŠ Belvedere dječji vrtić Maestral, Župa Svetog Luke (crkvica na Katarini)

Jedan ste od najdugovječnijih predsjednika VMO, građani su vas izabrali u 8 mandata. Koja je tajna tolikog povjerenja?

Predsjednik sam mjesnog odbora neprekidno od 1993. godine. Razlog tomu je što naš rad u mjesnom odboru obuhvaća vrlo jasnu  transparentnost u našem radu. To podrazumijeva da u našem radu nema tajni, svakom problemu i svakom zahtjevu  pristupa se otvoreno, građani se uvode u programe i projekte od njihovih interesa. Na pitanja građana odmah se odgovara. Na zahtjev građana odmah se izlazi na teren utvrditi problematiku.

U društvenom životu organiziraju se sadržaji koji su od interesa građana.  U radu MO nikad nismo neku stvar politički polarizirali, u MO nema mjesta nikakvoj politici osim politike zajedničkog rješavanja problema.

Rubrika “Mjesni Odbori u Fokusu” na Portalu Rijeka danas predstavlja i promovira svaki od 34 riječka mjesna odbora. Ova inicijativa odražava predanost Grada Rijeke prema jačanju mjesne samouprave i poticanju građanskog sudjelovanja u razvoju lokalne zajednice, odgovarajući na preporuku Vijeća građana grada Rijeke. Osim predstavljanja rada Mjesnih Odbora, cilj je potaknuti dijalog između građana i mjesnih odbora te stvaranje prostora za razmjenu ideja i iskustava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here