Home Kolumne Mjesni Odbori u Fokusu: Centar-Sušak, Azra Zubić-Zec

Mjesni Odbori u Fokusu: Centar-Sušak, Azra Zubić-Zec

22
0
Ivica Samardžić, Azra Zubić Zec, Snježana Guculj izabrani kandidati s liste građana u VMO
Ivica Samardžić, Azra Zubić Zec, Snježana Guculj izabrani kandidati s liste građana u VMO

Mjesni odbor Centar-Sušak nalazi se u strogom centru grada Rijeke, no danas se to teško može prepoznati zbog značajnog smanjenja broja stanovnika i zatvaranja brojnih trgovina i ustanova koje su nekada činile ovo područje živim.

Ovaj dio Rijeke obuhvaća neke od ključnih zona grada, kao što su Mrtvi kanal, terminal Brajdica, prostor Delte i Hartere, a suočava se s brojnim infrastrukturnim i urbanističkim izazovima u tim područjima.

Sastav Vijeća mjesnog odbora

Na proteklim mjesnim izborima u Centar-Sušaku 2023. godine, apsolutnu pobjedu je odnijela nezavisna lista iz čijih su redova u Vijeće mjesnog odbora izabrani Ivica Samardžić, Azra Zubić-Zec i Snjezana-Guculj. S kandidacijske liste SDP-PGS u Vijeće mjesnog odbora izabrani su i Mirjana Vasić i Ivana Smojver

O problemima, inicijativama i prijedlozima za poboljšanje života naših sugrađana razgovarali smo s predsjednicom VMO Azrom Zubić-Zec.

Koje su glavne inicijative i projekti koje vaš mjesni odbor trenutno provodi ili planira provesti u narednom razdoblju?

Kao prvo trebalo bi naglasiti da je područje MO Centar-Sušak jako specifično pa kako i sami naziv sugerira, radi se o strogom centru grada. Nažalost, danas, rijetko tko kada prođe ovim područjem može razaznati da je u pitanju strogi centar koji je nekada vrvio od ljudi, trgovina i javnih ustanova. Zadnjih desetljeća ne samo da je ostao bez velikog broja svojih žitelja već i svega onoga što ih je opsluživalo. Još jedna od specifičnosti našega MO je da se u njemu nalaze neke od najvažnijih zona grada pa tako se MO suočava s problemima Mrtvog kanala, terminala Brajdica, prostora Delte, Hartere. Vezano na te specifičnosti usmjereno je djelovanje samog MO.

Drvored uz Rječinu
Drvored uz Rječinu

VMO dalo si je u zadaću pokušati revitalizirati i revalorizirati cijeli prostor i barem nastojati vratiti ponešto od degradiranih urbanih obilježja, ali i uhvatiti se u koštac sa svim problemima koji muče stanovnike ovog dijela grada. Upravo iz tih razloga održalo je 3. srpnja 2023. godine u gradskoj vijećnici vrlo uspješnu i dobro posjećenu tribinu vezanu za problem buke s terminala Brajdica. Tribina je polučila odlične rezultate jer nakon nje održan je u prostorima MO sastanak s vodstvom terminala gdje su dogovorene konkretne aktivnosti u cilju smanjenja buke i svjetlosnog zagađenja, kao što je i na Gradskom vijeću usvojen amandman o nabavi i postavi mjerača buke na obodu terminala.

Možemo se pohvaliti da su senzori buke postavljeni te da su ispunjena obećanja građanima da  ćemo učiniti sve što je u našoj ingerenciji da pokušamo riješiti taj problem. Naravno, sama postava mjerača ne znači automatsko rješavanje problema, ali je barem prvi korak. To je pogotovo važno ako znamo da su donedavno sve institucije negirale postojanje  problema.

Nadalje, ciljevi MO idu u smjeru da se komunalni prioriteti ne svedu samo na uvijek iste aktivnosti nego da se pokuša MO pridodati i neka  nova vrijednost.

Igralište Delta posađeno stablo
Igralište Delta posađeno stablo

Upravo iz tog razloga trenutno glavni cilj je uređenje oko košarkaškog igrališta na Delti. Intencija je bila da se uredi prostor kraj Rječine kojega će koristiti i naši mladi, ali i stariji sugrađani. Riječ je o ugodnom prostoru u kojem za vrijeme ljetnih vrućina uvijek se može pronaći svježina, a tijekom zime obilje sunca. Za sada uspjeli smo staviti nove mrežice na koševe, očistiti naprave na dijelu dječjeg igrališta, posaditi 16 stabala i to 10 pinija, 1 crveni kesten i 5 koprivića što je po našem sudu respektabilan broj posađenih stabala na jednom prostoru. Postavljena je i špina budući da je pitka voda neophodna i treba biti svima javno dostupna pogotovo kraj igrališta kakvo je ovo na Delti. Također u prioritetima je i uređenje ograde uz Rječinu kao i sadnja živice uokolo igrališta tako da bi bilo zaokruženo zelenom zonom s tri strane i jednom plavom – naše Rječine.

Cijelo to područje zapravo je zamišljeno kao mala oaza za opuštanje naših sugrađana. Jednako tako, za MO jako je važna provedba zelenih politika i implementacija zelene infrastrukture koja pridonosi zelenoj tranziciji grada što će naš MO učiniti poželjnijim i kvalitetnijim za život, ali i spremnijim za klimatske promjene koje nas očekuju.

Još jedan od glavnih ciljeva MO je vraćanje urbanih obilježja i s toga je u prioritetima postava ukrasnih kugli na stepenicama Podhumskih žrtava da bi se vizualno zaokružila i povezala gornja zona odnosno Križanićeva i Strossmayerova ulica s donjom zonom odnosno ulicom Podhumskih žrtava i kako bi u konačnici čitav prostor tvorio jednu zajedničku cjelinu.

Isto tako prioritet nam je uređenje prostora oko Miljokaza na Piramidi jer taj naš obelisk je najvažniji toponim Sušaka velike spomeničke vrijednosti. Sve su to važni faktori urbanog identiteta i povijesnog kontinuiteta povijesne jezgre Sušaka koju upravo na području MO Centar-Sušak karakterizira devalorizacija arhitekture pogotovo izgradnjom cesta; tkz. Istočnog izlaza i D- 404 radi čije izgradnje je srušen i Sušački kolodvor koji je bio jedna od najupečatljivijih vizura Sušaka te prvenstveno iz tih razloga ovo VMO neće dozvoliti nikakve intervencije u prostoru koje bi dovele do nesklada zatečene arhitekture i novih prijedloga naročito u pogledu funkcije prostora i volumena.

Također nam je u planu uređenje spomenika poginulim hrvatskim braniteljima radnicima Tvornice papira u Ružićevoj ulici, kako samog spomenika koji je oštećen tako i zone oko njega. Kroz odavanje pijeteta palim radnicima koje organizira VMO, upravo se željela naglasiti potreba za trajnom skrbi za taj spomenik koju on i zaslužuje. Inače spomenik je rad našeg istaknutog umjetnika Josipa Diminića.

Ovdje možemo spomenuti, što se tiče spomenika, da su na području našeg MO smještena i dva najznačajnija i najprepoznatljivija riječka spomenika: Most hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i Spomenik Oslobođenju, koji su svake godine mjesto komemoriranja pa na taj način kroz naš MO ujedinjuju se sjećanja na dva važna događaja iz hrvatske povijesti kojima je Rijeka stekla svoju slobodu, Domovinski rat i antifašističku borbu. Međutim, bez obzira na to gradska uprava nikada ne smatra potrebitim pozvati predstavnike VMO Centar-Sušak na polaganje vijenaca.

U našem MO nalaze se i dva izuzetno bitna okupljališta Riječana i to most kraj Kontinentala i kako smo već spomenuli Kačićevo šetalište. To su prostori koje bi valjalo oplemeniti na način kao što su to učinili drugi europski gradovi čiju središnju okosnicu čini rijeka po kojoj su i dobili ime.

Most kod Konta J.P.Kamov
Most kod Konta J.P.Kamov

To su danas neiskorišteni biseri grada koje svakako valja oživjeti i MO će upravo raditi u tom smjeru.

Izuzetno je važno urbano urediti cijelo područje s obzirom da se na njemu nalaze i dva najslikanija riječka hotela koji su ujedno i najveće i najmonumentalnije zgrade u MO; Kontinental i Neboder. S toga razloga nerijetko upravo područje našeg MO je prvi kontakt turista s gradom na Rječini. Prvi dojam je svakako najvažniji pa u tom kontekstu valja obratiti izuzetnu pažnju na uređenje i urednost grada.

Problem južne Delte odnosno njenog uređenja je gorući problem MO koji uzgred budi rečeno nije nimalo zadovoljan smjerom kojim se Delta razvija s toga MO će intenzivno raditi na razrješenju svih prijepora i nastojati osigurati zeleno-plavu tranziciju Delte. S obzirom na svoj položaj, središnji prostor grada, Delta ima izuzetan potencijal u unapređenju održivog urbanog razvoja s naglaskom na otvorenim javnim prostorima, parkovnim površinama i gradskim plažama. Naime, naš cilj i neko promišljanje je da Deltu treba iskoristiti kako bi se vizualno i funkcionalno povezala dva dijela grada. Ovo područje zahtijeva intervencije koje bi omogućile građanima bavljenje slobodnim aktivnostima, ali i slobodan pristup moru. Mnogi primjeri pokazuju da gradske plaže nisu samo mjesto kupanja i sunčanja nego mogu postati i najvažniji prostor za socijalizaciju u slobodno vrijeme. U cijeli projekt transformacije Delte trebalo je i treba uključiti građane da kroz izravnu participaciju sudjeluju u kreiranju sadržaja.

MO C S pogled s Mrtvog kanala
MO C S pogled s Mrtvog kanala

Isto tako veliki problem je područje Mrtvog kanala odnosno vezova u njemu gdje se zbog nesnalaženja nadležnih i nedorečenih prostornih planova javio problem našim sugrađanima koji koriste vezove.

Kako je Mrtvi kanal neupitno najveći i najprepoznatljiviji simbol grada valja mu posvetiti dužnu pažnju i pokušati riješiti sve probleme vezane uz njega. Iz tih razloga VMO će u dogledno vrijeme organizirati javnu panel diskusiju gdje će uz prisustvo svih nadležnih pokušati razriješiti problem nudeći i vlastita rješenja.

Na području MO su i tri obrazovne ustanove te se svakako mora voditi posebna briga o okruženju u kojem djeca borave i u tom smislu važan je kooperativni odnos MO i samih škola pa se i pojedini komunalni prioriteti usklađuju s potrebama istih kao i sami programi MO kakav je primjerice bio predavanje Ornitološkog laboratorija, društva za zaštitu, pomoć i proučavanje ptica u okviru dana MO održanog u prostorima OŠ „Centar“.

Koje su najveće poteškoće s kojima se susrećete u radu vašeg mjesnog odbora, bilo u pogledu financiranja, resursa ili administrativnih prepreka?

Glede suradnje MO s gradskom upravom iskustva su dvojaka. Trebalo bi naglasiti da članovi vijeća s nezavisne liste Azre Zubić-Zec, koji su dobili apsolutnu većinu na izborima za VMO, po prvi puta su ušli u vijeće tako da su se po prvi puta i susreli s radom vijeća pa tako i sa suradnjom s gradskom upravom. U globalu ne možemo biti zadovoljni jer gotovo kod svake naše inicijative nailazimo na neodobravanja i prepreke, međutim kroz argumentiranu raspravu uspijemo se izboriti za naše zahtjeve. Kao primjer dobre suradnje možemo izdvojiti uređenje košarkaškog igrališta na Delti, ustvari cilj cijelog projekta je pretvaranje toga dijela u ugodno mjesto za boravak, gdje smo zahvaljujući dobroj suradnji s komunalnim odjelom posadili 16 stabala i postavili špinu, a slijedi i daljnje uređenje prostora.

Što se pak tiče suradnje s tajnikom, trebalo bi iskreno reći da su ti ljudi stavljeni u nemoguću poziciju gledajući sa  stajališta lojalnosti. Naime, oni su na plaći kod Grada pa je normalno da su lojalni svome poslodavcu, s druge strane oni su tajnici i MO, od kojih su neki politički oponenti vladajućoj gradskoj strukturi, pa bi bilo logično da su odani i MO i idejama koje dolaze sa strane MO. Kao profesionalac naš tajnik nalazi dobar balans. U takvoj konstelaciji, možemo reći da smo zadovoljni  suradnjom s našim tajnikom. Tajnik će i nakon mandata ovoga vijeća i dalje obavljati svoje zadaće, a članovi vijeća će kroz liste morati ponovno u borbu za svoje mandate. Iz tih relacija proizlazi odnos VMO i tajnika.

Željela bi ovom prilikom i naglasiti da se VMO sastoji od tri člana s nezavisne liste Azre Zubić-Zec i dvije članice koalicije SDP-PGS. Ovo spominjem s razloga budući da se sve odluke u vijeću donose jednoglasno i suradnja je izvrsna. Vijeću Mjesnog odbora Centar-Sušak dobrobit njihovih građana je na prvom mjestu pa se u radu ne susrećemo s nikakvim ideološkim preprekama, dapače.

Koje su najveće poteškoće s kojima se susrećete u radu vašeg mjesnog odbora, bilo u pogledu financiranja, resursa ili administrativnih prepreka?


Najveće poteškoće nalazimo pri realizaciji naših prijedloga, za koje se moramo više ili manje izboriti, jednako kao i kod redovnog održavanja unutar MO-a. Naime, jako puno toga ustvari ulazi u redovno održavanje, no kako se ono ne provodi ni na dnevnoj bazi pa tako ni na godišnjoj, masu stvari treba se realizirati kroz komunalne prioritete. Primjerice; uređenje dječjeg igrališta ili zelenih površina. Drugi problem je, da ako želimo učinkovito i brzo djelovanje najčešće moramo sami reagirati i slati dopise da se nešto učini iz čega proizlazi da moramo svakodnevno biti neka vrsta komunalnog redarstva, obilaziti MO i slati primjedbe.

Nadalje, treba iskreno reći, ukoliko se stvarno misli nešto kvalitetno napraviti u MO-u, mora se posvetiti jako puno vremena i energije.

MO Centar-Sušak, član je grupe tkz. koordinacije MO-a gdje u dogovoru pokušavamo zajednički rješavati probleme koji nas opterećuju kao što je i u okviru MO Centar-Sušak oformljena stručna skupina koja se bavi pitanjem rješavanja problema buke s Brajdice. U sklopu te skupine nisu samo eminentni stručnjaci s područja MO Centar-Sušak nego i šire jer je to problem koji se tiče gotovo cijeloga Sušaka.

Dakle, za kvalitetan rad u MO-u potrebno je jako puno ljubavi za svoj kvart i grad, ali i jako puno entuzijazma.

Koje prijedloge imate za poboljšanje sustava mjesne samouprave u Rijeci? Što bi, po vašem mišljenju, trebalo promijeniti ili unaprijediti kako bi mjesni odbori mogli učinkovitije djelovati?

Mjesna samouprava u gradu Rijeci ima jako dugu tradiciju proizašlu iz nekadašnjih Mjesnih zajednica. Nekada su upravo MZ bile okupljalište građana i mjesto gdje su se rješavali kvartovski problemi. Danas je, po mom sudu umanjen značaj mjesne samouprave, a kako mi se čini želi ga se i dokinuti kroz novo oformljeno Vijeće građana. O problemima mikro zajednice nitko bolje ne može znati niti reagirati na probleme osim samih građana koji tu žive, a baš ti građani i čine VMO. Čini mi se da se ukinula važnost mjesne samouprave budući da MO mogu samo predlagati, a sve ostalo, od prihvaćanja komunalnih prioriteta pa do njihove realizacije, u rukama je gradske uprave radi čega dolazi do prijepora, ali i do kašnjenja u realizacijama. Mišljenja sam da MO ne treba dokidati prava, dapače treba ih širiti. Ne može neki činovnik primjerice, Rijeka plusa bolje znati o uvjetima, potrebama i mogućnostima parkiranja u nekoj ulici, odnosno kvartu, od samih žitelja. Također, nabava koja kroz gradsku upravu neopravdano dugo traje, a sigurno bi bilo puno brže i jednostavnije kroz MO. Kad smo kod gradske uprave bilo bi izuzetno važno da ljudi koji tamo rade razumiju da su oni samo činovnici u službi građana i da bi trebali reagirati na sve njihove zahtjeve od prijedloga za sastankom do realizacije predloženih prijedloga. Članovi VMO su legitimni predstavnici građana koji su legalnim putem izabrani za njihove predstavnike i po tome pitanju ne bi smjelo biti ikakvih prijepora.

Kako vaš mjesni odbor uključuje građane u svoje aktivnosti i odluke? Smatrate li da postoji dovoljno participacije građana i kako planirate potaknuti njihovo veće sudjelovanje?

MO Centar-Sušak nastoji na različite načine uključiti građane u rad VMO. Upravo su i panel diskusije jedan vid uključivanja javnosti. One su  odabrane budući da, kako sam već naglasila na području MO Centar-Sušak nalaze se područja bitna ne samo za građane MO nego i šire. Problem buke s Brajdice, koncesija za Mrtvi kanal ili recimo prijepor vezan za gradnju pročišćivača otpadnih voda koji će po riječima direktora ViK-a sadržavati i baklju, pitanja su koja daleko prelaze važnost i granice MO Centar-Sušak. O ovim značajnim pitanjima treba javno govoriti i kroz upoznavanje s javnošću odnosno građana pokušati razložno naći rješenja. Jedan oblik uključivanja javnosti je i bilten kojega izdaje MO i iz kojega se građani mogu upoznati sa svim aktivnostima MO, ali i pronaći sve relevantne informacije. Isto tako MO ima i svoju facebook stranicu gdje žitelji mogu iznositi sve svoje prijedloge, ali i uputiti pitanja kao i izraziti nezadovoljstvo stanjem u MO. To nam se čini brzi i učinkoviti način komunikacije. Isto tako MO ima svoj e-mail koji je dostupan praktički 24 sata i putem kojega Tajnik Robert Baus brzo reagira u suradnji sa mnom. Tajnik je stvarno uvijek dostupan. Također, ukoliko iskrsne kakav konkretan problem, predstavnici stanara, ali i pojedini stanari uvijek su dobrodošli na sastanak u MO-u kako bi pokušali rješiti problem ili barem kako bi mi bili posrednici prema gradskoj upravi. Osim toga, pokušati ćemo kroz akcije čišćenja ili bojanja crta na košarkaškom igralištu oživjeti duh zajedništva i druženja u MO-u, kao i kroz druženja u prostorima MO-a kao i ostalim programskim aktivnostima. Jako nam je stalo da stanovnici MO-a sudjeluju u njegovom radu pa nastojimo sve prijedloge koje dobijemo od strane građana, naravno ukoliko su smisleni, uvrstiti kao komunalne prioritete. Također, imati ćemo i predavanja o povijesti Sušaka kao i pozvati građane da nam se pridruže u šetnji kroz koju ćemo se prisjetiti kako je MO nekada izgledao, ali i dati rješenja kako ga želimo unaprijediti.  Nastojimo što više uključiti građane i razviti svijest da je područje MO njihov dom jednako kao i njihov stan. Sve što se događa na području MO ima reperkusije na sve njegove građane i tu nema iznimke zato je izuzetno važno da su svi građani uključeni i da daju svoj doprinos.

Rubrika “Mjesni Odbori u Fokusu” na Portalu Rijeka danas predstavlja i promovira svaki od 34 riječka mjesna odbora. Ova inicijativa odražava predanost Grada Rijeke prema jačanju mjesne samouprave i poticanju građanskog sudjelovanja u razvoju lokalne zajednice, odgovarajući na preporuku Vijeća građana grada Rijeke. Osim predstavljanja rada Mjesnih Odbora, cilj je potaknuti dijalog između građana i mjesnih odbora te stvaranje prostora za razmjenu ideja i iskustava.

Mjesni Odbori u Fokusu: BRAŠĆINE-PULAC
Mjesni Odbori u Fokusu: KOZALA
Mjesni Odbori u Fokusu: GRBCI
Mjesni Odbori u Fokusu: BRAJDA-DOLAC
Mjesni Odbori u Fokusu: OREHOVICA
Mjesni Odbori u Fokusu: GRAD TRSAT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here