Home Najnovije Najčudniji prometni zakoni na svijetu

Najčudniji prometni zakoni na svijetu

187
0
pexels jeshoots com 147458 451590

Svaka država ima brojna prometna pravila čiji je primarni cilj povećati sigurnost na cestama i osigurati poštovanje prema drugim sudionicima u prometu. Međutim, neka od tih pravila mogu zvučati neobično kako lokalnim vozačima, tako i turistima. Stručnjaci iz tvrtke za automobilsku analitiku carVertical izdvojili su nekoliko najzanimljivijih prometnih zakona iz različitih dijelova svijeta.

Vožnja kroz lokve

Mnogi su pješaci vjerojatno doživjeli neugodno iskustvo kada ih je automobil zapljusnuo prilikom prolaska kroz lokvu po kiši. U Ujedinjenom Kraljevstvu, ovakvi nesmotreni vozači mogu privući pozornost policije te, ovisno o okolnostima, mogu biti kažnjeni novčanom kaznom u rasponu od 100 do 5000 funti i dobiti kaznene bodove. Sličan zakon postoji i u Japanu.

Nulta tolerancija na buku

Švicarci iznimno cijene noćni mir te imaju brojne zakone kojima ograničavaju buku. Primjerice, od 22 sata navečer do 7 sati ujutro zabranjeno je glasno zalupiti vratima automobila, poklopcem motora ili prtljažnikom. Također, vozačima je zabranjeno naglo ubrzavanje i narušavanje mira u stambenim zonama. Prilikom zaustavljanja na semaforu, motor mora biti ugašen.

Najčudniji zakoni u SAD-u

Najneobičniji zakoni vezani uz automobile nalaze se u SAD-u. U Youngstownu, Ohio, ilegalno je da automobil ostane bez goriva. Vlasti tog grada žele potaknuti vozače da održavaju dovoljno goriva u spremniku kako bi izbjegli zastoje u prometu i ugrožavanje drugih sudionika. Među europskim zemljama, Njemačka također ne tolerira vozače s praznim spremnicima.

U New Jerseyju, izdavanje personaliziranih registarskih tablica strogo je kontrolirano. Ako vozač bude uhvaćen u vožnji pod utjecajem alkohola ili bude kažnjen zbog neodgovorne vožnje, zabranjeno mu je dobiti personalizirane tablice na 10 godina.

Na Fenwick Islandu, Delaware, zabranjeno je spavati, presvlačiti se ili kuhati u vozilu.

Bez ometanja tijekom vožnje

Ometanja tijekom vožnje mogu ugroziti pravilno upravljanje vozilom, pa neke zemlje pokušavaju zaštititi vozače od njih samih. Na Cipru je zabranjeno jesti ili piti tijekom vožnje.

Ruka van prozora? Nikako!

U Australiji je vozačima zabranjeno voziti s bilo kojim dijelom tijela izvan prozora. Ovaj zakon ima za cilj spriječiti razne nesreće kada automobil prolazi blizu drugih vozila. Jedina iznimka je kada pokazivači smjera ne rade, pa vozač mora ručno signalizirati namjeravani manevar drugim sudionicima u prometu.

Dashcamovi nisu dozvoljeni svugdje

U Švicarskoj je zabranjeno kontinuirano snimanje prometa dashcamom – može se uključiti samo za snimanje važnih događaja na cesti. Osobe koje se snimaju također moraju biti obaviještene da će njihovi postupci biti zabilježeni. Kako se to praktično provodi, teško je odgovoriti čak i za Švicarce.

“Dok neke zemlje dopuštaju vozačima korištenje dashcamova za dokazivanje okolnosti prometnog incidenta, u drugima je njihova uporaba strogo kontrolirana ili potpuno zabranjena,” kaže Matas Buzelis, stručnjak za tržište vozila iz carVerticala.

Portugalski zakon je možda najstroži po ovom pitanju – snimanje drugih sudionika u prometu je zabranjeno, a kamera se ne smije držati ni u automobilu. Dashcamovi su zabranjeni i u Luksemburgu, iako se mogu držati u automobilu.

U Njemačkoj i Belgiji dashcamovi su dozvoljeni, ali zakoni jasno definiraju uporabu snimljenih materijala kako bi se zaštitila privatnost snimljenih osoba.

Razgovori u autu su nepoželjni

Mnogi prometni incidenti događaju se jer vozači gube koncentraciju. Kako bi se smanjio broj nesreća, u Francuskoj je 2015. godine uveden zakon koji zabranjuje korištenje slušalica tijekom vožnje.

Prema tom zakonu, vozač koji razgovara na telefon, čak i uz korištenje hands-free opreme, ne može se u potpunosti koncentrirati na vožnju i rizikuje izazivanje nesreće. Ova zabrana se odnosi i na druge vozače vozila, uključujući bicikliste.

Korištenje cesta samo određenim danima

Kako bi se borili protiv velikih gužvi u prometu, Manila, glavni grad Filipina, kontrolira koje ceste se mogu koristiti određenim danima. Na primjer, ako registarska oznaka automobila završava na 1 ili 2, zabranjeno je koristiti određene ceste ponedjeljkom od 7 ujutro do 7 navečer. Međutim, neki vozači zaobilaze ovaj zakon koristeći dva automobila i birajući onaj koji je dozvoljen tog dana.

U azijskim zemljama postoje i drugi pokušaji ograničavanja kretanja automobila. Na primjer, u Jakarti, Indonezija, neke ulice i ceste mogu koristiti samo automobili s najmanje tri putnika.

Održavanje čistoće automobila je bitno

Prilikom putovanja kroz Rumunjsku, vozači bi trebali redovito održavati čistoću svojih automobila. Ako policijski službenici vide da su prozori vozila prljavi i da mogu ometati vidljivost, vozač će biti kažnjen.

Zakon ne specificira razinu prljavštine potrebnu za privlačenje pozornosti policije, pa prometni službenici procjenjuju svaki slučaj pojedinačno.

Pojasevi nisu obavezni na ledu

U Estoniji se tijekom zime postavljaju posebne ledene ceste koje vozačima omogućuju prelazak jezera ili rijeka na određenim mjestima kako bi brže stigli do svojih odredišta. Zakoni strogo reguliraju vožnju po ledu, pa vozači moraju biti vrlo oprezni.

Pretjecanje drugih vozila nije dozvoljeno na ledenim cestama, a sigurnosni pojasevi ne smiju se koristiti tijekom vožnje. Ledenim cestama se može voziti samo tijekom dnevnog svjetla, a vidljivost mora biti najmanje 300 metara. Vožnja po ledenim cestama je zabranjena tijekom maglovitih dana, kada je vidljivost samo nekoliko desetaka metara.

“Iako zahtjev da se ne koristi sigurnosni pojas na ledu može zvučati čudno, on povećava šanse za bijeg iz vozila u slučaju nesreće kada automobil propadne kroz led,” kaže Buzelis.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here