Home Mozaik Najstariji narod na svetu vodi ljubav na neobičan način: imaju odnose 5...

Najstariji narod na svetu vodi ljubav na neobičan način: imaju odnose 5 puta dnevno, porod je posebna priča

512
0
Foto: Andrej Maricic

Bušmani, poznati i kao narod San, predstavljaju jednu od najstarijih poznatih kulturnih skupina na svijetu. Danas ih ima samo 100.000, a od svog nastanka nisu promijenili način života. Sve što imaju nose na svojim leđima, a mjesto boravka mijenjaju kada im ponestane hrane. Kuću naprave u jednom danu, izuzetno dobro poznaju okolinu. Najviše ih je u zemljama poput Bocvane, Namibije, Južnog Sudana, Angole i Zimbabvea.

Tradicionalni način života Bušmana temelji se na lovu i sakupljanju hrane. Također su poznati po svom bogatom kulturnom naslijeđu, uključujući i specifičan jezik poznat kao “klikni jezik”. Vrlo su nadarene za umjetnost, a trče po kamenju, pletu i izrađuju nakit od prirodnih materijala.

Još uvijek se uspijevaju oduprijeti modernizaciji društva i svemu što je razvoj tehnologije donio. I danas žive u plemenskim zajednicama koje se dijele na lovce i sakupljače.

Nikad se ni s kim nisu petljali

Znanstvenici su usporedili gene Bušmana s genima 1462 naroda diljem svijeta i došli do zapanjujućeg zaključka da kod Bušmana nema “dotoka novih gena”, što pokazuje da se ni s kim nisu miješali.

Bušmani pripadaju najstarijem sloju afričkog stanovništva i jako se razlikuju od ostatka afričkog stanovništva. Žive u prirodi i od prirode, a toliko su se aklimatizirali na svoje podneblje da je to pravi medicinski fenomen.

Niskog stasa, Bušmani se odlikuju prilagodbom na vruća i suha područja bez kiše, što se vidi po nepostojanju žlijezda znojnica, nemogućnosti pljuvanja i izvanrednoj zaštiti ženskih spolnih organa. Savršeno se snalaze u svom jednoličnom prostranstvu, a ipak nema zapisa da se itko od njih izgubio ili umro od žeđi.

Neobični običaji Bušmana

Bušmani, kao pastiri sakupljači, lukom i strijelom love antilope i drugu sitnu divljač te skupljaju jestivo korijenje i druge dijelove biljaka.

Prebivališta Bušmana su skloništa od trave, grmlja ili kože. Vole otvorene prostore, vode nomadski život organizirani u male pokretne skupine koje se sastoje od oko 25 ljudi, muškaraca, žena i djece.

Večer je vrijeme njihovog okupljanja kada jedni drugima pričaju što se dogodilo tijekom dana. Pjevaju, puše i dogovaraju zadatke za sljedeći dan. No, prije zore ustaju i spremaju se za lov, a babuš im je omiljena hrana, jer je pun masnoće i mogu dugo biti siti. U lovu prvi ide poglavica, a za njim svi ostali.

Bušmani su šamani. Među njima postoji vjerovanje u duhovno biće – Kagen, on je tvorac mnogih stvari i junak brojnih mitova, znači bogomoljka.

Eland (Taurotragus) je njihova najsvetija životinja. Moderni Bušmani vjeruju u dva boga, jedan živi na istoku, a drugi na zapadu, također kao i južni Bušmani vjeruju u duhove mrtvih, ali obožavanje predaka nije prisutno.

Bušmanski jezik pripada skupini Khoisan. Neobičan je po svojim “klik” zvukovima koji zvuče kao pucketanje jezikom.

Ljubavni odnosi u plemenu

Za Bušmane je se*s vrlo važna stavka u svakodnevnom životu.

  • Malo je važnije nego kod većine ljudi, vode ljubav nekoliko puta tijekom današnjeg dana i tijekom godine. Nemaju kamo nego u svoje kolibe, gdje svi spavaju na podu. Tako se rješavaju stresa, zbog čega su stalno nasmijane i opuštene.

Vrlo je zanimljiva i priča o odnosima u plemenu.

  • Svaki muškarac može imati jednu ženu i ona je samo njegova. Nakon određenog razdoblja života i djece, parovi se jednostavno zamijene. Žene se i sve ispočetka, bez imalo ljubomore. Djeca ostaju s majkom, koja odlazi novom čovjeku. I ponovno će rađati djecu u nadolazećim godinama. Sva ova djeca imaju zajedničke majke i o njihovom odgoju brine cijela zajednica, kao jedna velika obitelj. A razmjena partnera može biti i s nekom drugom grupom, što je dobro, jer se izbjegavaju genetski problemi pri vjenčanju srodnika unutar iste zajednice – objašnjava Andrej.

S druge strane, mlade djevojke ili mladići mogu otići u drugu grupu i upoznati svog budućeg partnera, živjeti s njim mjesec dana. Nakon tog perioda, ako se svide jedno drugom, vraćaju se svom matičnom plemenu, gdje nastavljaju zajednički život.

Dame su vrlo posebne

Steatopigija je još jedna karakteristika žena u Bušmanskom plemenu. Riječ je o fenomenu namjernog nakupljanja visoke razine masnoće u mišićima stražnjice i bokova.

  • To se postiže tako da se žene uglavnom hrane pavijanima, a ceremonija se odvija u kolibama posebno napravljenim za tu svrhu. Za njih je to ideal ljepote.

U plemenu žene uglavnom skupljaju jestivo korijenje i plodove biljaka.

  • Osim što brinu o djeci, idu i u potragu za hranom. Ali čovjek iz plemena mora ići s njima da se brine o njima. Uvijek su društveno raspoloženi i puno razgovaraju. Hranu idu tražiti i trudnice – kaže Andrej.

Plodnost se kod njih, zbog načina života koji vode, javlja tek s 19 ili 20 godina. Obično rađaju 3 ili 4 djece, a životni vijek Bušmana rijetko prelazi 50 godina.

  • Rađaju samo u tišini, izvan kampa u grmlju, jer ne smiju pustiti ni glasa. Radije će liti suze i gristi ruke nego plakati od porođajnih muka – rekao je Maričić.

Sretne cigare

Tradicionalni način paljenja vatre je s dva štapa. Tvrđi štap se drži između dlanova i brzo okreće u rupi izdubljenoj u mekšem komadu štapa koji se oslanja na stopala. Suho lišće ili trava služe kao potpalu koja će se lako zapaliti.

Obično ga koriste za pušenje punka punke, halucinogene biljke koja je nekoliko puta jača od marihuane. Ovaj ritual je dio njihove tradicije.

Biljka se nalazi u kišnom razdoblju, au sušnom razdoblju koriste je puževi.

  • Puši svaki dan, tijekom cijele godine, čak i 5 puta dnevno. Razlog tolikog pušenja je uvjerenje da se opuštaju, ali i da imaju više energije za lov i druge aktivnosti – rekao je Andrej Maričić koji je nekoliko dana proveo sanjareći

Bušmani su i dalje važan dio afričke etničke i kulturne raznolikosti, a njihova tradicija i doprinos svjetskoj kulturnoj baštini međunarodno su priznati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here