Home Food & Travel Namirnica koja čini čuda za zdravlje crijeva i napuhani trbuh mnogo više...

Namirnica koja čini čuda za zdravlje crijeva i napuhani trbuh mnogo više od bilo kojeg suplementa

727
0
pexels engin akyurt 3252766

Svi su ludi za probiotskim dodacima prehrani. Ali jesmo li sigurni da nam obična jabuka ne nudi veće dobrobiti? 

Od raspoloženja do zdravlja kože, sve kreće iz crijeva. To je načelo od temeljne važnosti za našu dobrobit i kojega je sve više ljudi svjesno, toliko da čine sve što mogu kako bi njegovali dobre bakterije u svom mikrobiomu. Problem je u tome što, zahvaljujući našoj ukorijenjenoj sklonosti kompliciranju stvari, mnogi pribjegavaju uzimanju probiotičkih dodataka prehrani. Majka priroda nam je stavila na raspolaganje hranu koja je vrlo bogat – i lako dostupan – izvor dobrih bakterija. Razgovarajmo o običnoj jabuci koja, kako potvrđuju znanstvenici, sadrži do 100 milijuna ovih mikroorganizama vitalnih za zdravlje crijevnog mikrobioma.

Jabuka ne samo da je beskrajno jeftinija od probiotičkih dodataka, već je i pravi lijek za crijevni mikrobiom. 

Prednosti jabuka na nutritivnoj razini

Jabuka ima nisku kalorijsku vrijednost, što je čini idealnom namirnicom za utaživanje iznenadnog napadaja gladi ili završetak obroka nečim slatkim. Prilično je bogata vlaknima (jabuka srednje veličine, ako se konzumira s korom, daje oko 4 grama) i ima visok sadržaj vitamina C (koji jača imunološki sustav) i značajne razine kalija (osnovnog za zdravlje mišića, uključujući srčani mišić. Ona ne sadrži kolesterol, gluten i laktozu, s posljedičnim nultim učinkom na one koji pate od glavnih intolerancija na hranu.

Za zdravlje (crijevno i šire)

“Jedna jabuka na dan tjera doktora podalje”, kaže stara poslovica. Zapravo, ovo voće može značajno pridonijeti očuvanju zdravlja, ne samo zdravlja crijeva. To prije svega ovisi o bogatom sadržaju topivih vlakana zvanih pektin. Ovaj polisaharid, kojim su bogati i citrusi, pomaže u kontroli razine kolesterola, pomaže u regulaciji rada crijeva i održava apetit pod kontrolom. Nadalje, njegovom fermentacijom crijevne bakterijske flore nastaju kratkolančane masne kiseline koje uspješno sprječavaju razvoj raka debelog crijeva. Jabuka ima i diuretička svojstva te je indicirana kod poremećaja gastrointestinalnog trakta (proljev, zatvor i meteorizam): pektin, naime, nema pravu laksativnu funkciju, već “modulirajuće” djelovanje, tj. normalizira crijevnu peristaltiku (skup kontrakcija i naknadnih opuštanja mišića šupljih organa crijevnog trakta, potrebnih za prolazak sadržaja).

Koliko jabuka trebamo pojesti

Konzumirane u razumnim količinama – maksimalno 2 dnevno – jabuke nemaju kontraindikacija, iako, kao i većina namirnica koje sadrže ugljikohidrate, pri njihovoj konzumaciji treba voditi računa o svim stanjima prekomjerne težine, dijabetesa tipa 2 i hipertrigliceridemije.

Organske ili konvencionalne jabuke?

U svrhu zdravlja crijeva, prirodna hrana ostaje najsigurnija opcija. Dakle, izuzev specifičnih situacija, bolje je pojesti jabuku nego uzeti dodatak prehrani. Ali, netko bi mogao reći, postoji jabuka i jabuka. Ako je cilj konzumiranje najveće moguće količine dobrih bakterija, je li bolje odlučiti se za organske ili konvencionalne jabuke? “Još ne znamo sadrži li organsko voće i povrće više dobrih bakterija od konvencionalnog i utječe li to na mikrobiom crijeva”, kaže dr. Leeming.

„Zdravlje tla će igrati značajnu ulogu u mikrobnom bogatstvu hrane koju jedemo, posebno kada je riječ o voću i povrću koje se uzgaja blizu ili izravno u tlu, kao što je korjenasto povrće. Tlo je posebno bogato bakterijama. Šaka zemlje sadrži više mikroba nego cijela populacija planeta.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here