Home Vijesti Nepalac odgovorio HDZ-ovki koja je ismijavala strane radnike

Nepalac odgovorio HDZ-ovki koja je ismijavala strane radnike

511
0

U Hrvatskoj se suočavamo s rastućim brojem stranih radnika, čija prisutnost donosi i izazove koje treba riješiti. S obzirom na napade na ove radnike, većinom iz azijskih zemalja, postavlja se pitanje kako se možemo bolje pripremiti i integrirati ove zajednice. Nedavne izjave HDZ-ove saborske zastupnice Danice Baričević potaknule su raspravu o potrebi za promjenom stava prema stranim radnicima.

Baričević je izjavila kako smatra da se nismo dovoljno pripremili za dolazak stranih radnika te da je potrebna strategija. Ova izjava izazvala je negativne reakcije u javnosti, posebice zbog njenih fizičkih opisa stranih radnika. Ministar Marin Piletić osudio je izjavu, ističući da takvi komentari ne pridonose integraciji i postavljaju pitanje kako bi se Hrvati osjećali da su tretirani na isti način u stranim zemljama.

“Evo, ja koja dođem u Zagreb prolazim ulicom i šetam, puno je više tih škurih, crnih, malih. Mislim da se tu baš nismo dobro pripremili, da ima prostora da napravimo nekakvu strategiju…”

Uprkos pokušaju Baričević da se opravda, mnogi oporbeni zastupnici tvrde da je njena izjava čisti govor mržnje i ksenofoban. Katica Glamuzina iz Socijaldemokrata ističe da je važno suzdržati se od fizičkog opisivanja ljudi koji su došli raditi u Hrvatsku. Sličnog stava je i SDP-ovac Arsen Bauk, naglašavajući potrebu za promjenom retorike.

U reakciji na ove događaje, strani radnici u Hrvatskoj, poput Nepalca Sunila Bama, naglašavaju da dolaze raditi i da nitko ne bi trebao biti predmet mržnje zbog boje kože. Ova perspektiva ukazuje na potrebu za promicanjem tolerancije i razumijevanja među različitim zajednicama.

“Mi Nepalci dolazimo ovamo raditi. Radimo i šaljemo novac svojim obiteljima. Posao je glavni prioritet. Mislim da nitko ne bi smio biti predmet mržnje zbog boje kože”, rekao je Nepalac.

Kako bismo izgradili društvo u kojem se svi osjećaju dobrodošli, važno je raditi na promicanju integracije, razumijevanja i suradnje. Osim osude negativnih izjava, važno je stvarati politike koje potiču inkluziju i poštovanje prema stranim radnicima. Raznolikost je bogatstvo koje treba slaviti, a zajednički napor svih sektora društva ključan je za stvaranje pozitivne i inkluzivne radne sredine. (n1)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here