Home Vijesti Nevidljiva opasnost: Invazija mrežastih stjenica preplavila Hrvatsku

Nevidljiva opasnost: Invazija mrežastih stjenica preplavila Hrvatsku

239
0
Ilustracija
Foto: Index/Wiki

U posljednjim godinama Hrvatska se suočava s problemom invazivnih mrežastih stjenica koje se čini da su sve prisutnije. Ove sitne bube, koje su bile nepoznate prije samo 11 godina, sada svakog ljeta uzrokuju neugodnosti. Iako nisu opasne za zdravlje ljudi, njihovi ubodi mogu izazvati nelagodu.

Nedavno je jedna Zagrepčanka poslala snimku najezde stjenica na svom prozoru, izražavajući zabrinutost zbog velikog broja ovih insekata. “Prvi put vidim ovakvu situaciju; ima ih na stotine. Vidim da se nalaze i na olucima i fasadi, posebno na sunčanoj strani gdje se razmnožavaju. Njihovi ubodi su neugodni”, rekla je Angela.

Neugodne, ali neopasne

Mrežaste hrastove stjenice, iako neugodne, nisu opasne za ljude. Prema Sandri Wolf Kramarić, dipl. ing. šumarstva i stručnjakinji u Parku prirode Medvednica, ove stjenice ne prenose bolesti i njihovi ubodi nisu ozbiljni. Stjenice se hrane biljnim sokovima hrasta, a njihovi ubodi na ljudskoj koži obično su rezultat pokušaja hranjenja, što može biti neugodno, ali nije štetno.

Invazija na Medvednici

Park prirode Medvednica nedavno je upozorio posjetitelje na prisutnost mrežastih hrastovih stjenica. Ovi kukci su poznati po svojoj sposobnosti da se brzo šire, nalaze se u hrastovim šumama Medvednice. Iako nisu opasni za ljude, mogu biti iritantni zbog svojeg sklonosti zadržavanju na koži i odjeći. Posjetitelji se savjetuju da budu svjesni njihove prisutnosti tijekom boravka u prirodi.

Porijeklo i širenje

Mrežaste hrastove stjenice (Corythucha arcuata) nisu autohtone za Hrvatsku; potječu iz Sjeverne Amerike. U Europu su uvezene 2000. godine, a u Hrvatskoj su prvi put zabilježene 2013. godine u istočnoj Slavoniji. Od tada su se proširile na sve dijelove Hrvatske gdje raste hrast. Prvi tragovi ovih stjenica u Europi zabilježeni su u Italiji i Turskoj, a pretpostavlja se da su uvezene drvnim materijalom iz Amerike.

Utjecaj na hrastove šume

Iako mrežaste stjenice ne mogu potpuno uništiti hrastove stabla, mogu znatno oslabiti njihov rast. Sišući sokove s lišća, stjenice uzrokuju preuranjeno propadanje lišća. Žuto i smeđe lišće hrastova u kasno ljeto može biti znak najezde stjenica, a ne prirodni znak dolaska jeseni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here