Home Vijesti Nova studija potvrđuje teoriju da je korona krenula s kineske tržnice

Nova studija potvrđuje teoriju da je korona krenula s kineske tržnice

13
0
pexels arnie chou 304906 2355088
pexels arnie chou 304906 2355088

Gotovo pet godina nakon pojave prvih slučajeva COVID-19, znanstvena zajednica i dalje istražuje podrijetlo virusa. Dok su prvi slučajevi otkriveni u kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine, teorije o njegovom prijenosu izazivaju podjele. Nova studija objavljena u časopisu Cell donosi dodatne dokaze koji idu u prilog teoriji da je virus prešao na ljude sa zaraženih životinja prodavanih na tržnici morskih plodova Huanan.

Ključne teorije o prijenosu virusa

Dvije su glavne teorije koje objašnjavaju kako je SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, došao do ljudi. Prva je kontroverzna teorija koja sugerira da je virus procurio iz laboratorija u Wuhanu. Druga, koju favorizira znanstvena zajednica, tvrdi da je virus prešao sa zaraženih životinja na ljude na lokalnoj tržnici. Nova studija podržava ovu drugu teoriju, otkrivajući prisutnost divljih sisavaca na tržnici, kao i dokaze o SARS-CoV-2 na opremi korištenoj za trgovinu životinjama.

Analiza uzoraka s tržnice Huanan

Istraživači su analizirali više od 800 uzoraka prikupljenih na tržnici Huanan u siječnju 2020. godine. Uzorci su uzeti s površina na štandovima gdje su se prodavale divlje životinje, uključujući odvode, kaveze i kolica za životinje. Prema istraživanju, u uzorcima je pronađena velika količina virusa SARS-CoV-2, a istovremeno je detektiran i DNK divljih životinja poput kunopasa i palminih cibetki. Ovi sisavci mogu biti nositelji virusa sličnih SARS-CoV-2, što ukazuje na mogućnost da su poslužili kao posredni domaćini u prijenosu virusa sa šišmiša na ljude.

Značaj otkrića za razumijevanje pandemije

Iako studija nije mogla sa sigurnošću potvrditi jesu li životinje na tržnici bile zaražene, prisutnost njihovog DNK na mjestima gdje je otkriven virus sugerira moguću povezanost. Štoviše, genetska analiza pokazala je da je najnoviji zajednički predak virusa pronađen na tržnici bio identičan izvornom soju SARS-CoV-2, što dodatno potvrđuje da je tržnica mogla biti epicentar pandemije.

Posljedice za buduće pandemije

Stručnjaci poput Jamesa Wooda, epidemiologa sa Sveučilišta Cambridge, smatraju da je ovo istraživanje ključan korak u razumijevanju kako su trgovina divljim životinjama i gubitak bioraznolikosti ključni faktori koji mogu dovesti do budućih pandemija. Međutim, upozorava da se premalo čini kako bi se ograničila trgovina živim divljim životinjama, što bi moglo smanjiti rizik od pojave novih zoonoza, poput COVID-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here