Home Mozaik Oglasio se Papa Štrumf koji je na otvorenju OI-ja glumio Dioniza, evo...

Oglasio se Papa Štrumf koji je na otvorenju OI-ja glumio Dioniza, evo što kaže

216
0
cb180092 fc9e 4518 a6c3 2dcee26ada11
youtube

Olimpijske igre u Parizu donijele su mnogo uzbuđenja i spektakla, ali jedna izvedba privukla je posebnu pažnju zbog kontroverze koju je izazvala. Francuski pjevač Philippe Katerine, poznat po svojim ekscentričnim nastupima, utjelovio je starogrčkog boga Dioniza u performansu koji je izazvao podijeljene reakcije.

Izjava Philippea Katerinea

Nakon brojnih komentara i kritika na internetu, Philippe Katerine oglasio se za francusku BFM TV rekavši: “Ne bi bilo zabavno da nema kontroverzi. Ne bi li bilo dosadno da se na ovom planetu svi slažu?” Ova kratka izjava odražava njegov stav prema izazivanju reakcija i poticanju rasprave putem umjetnosti.

Reakcije na Performans

Performans je izazvao žestoke reakcije, osobito među religioznim zajednicama. Piers Morgan, poznati britanski voditelj, oštro je osudio nastup na društvenim mrežama: “Drag queen ismijavanje Posljednje večere na Olimpijskim igrama? Bi li se rugali bilo kojoj drugoj religiji kao što je ova? Užasna odluka.” Neki su čak ovaj performans nazvali sotonskim.

Sličnost s Posljednjom Večerom

Performans, u kojem su sudjelovali članice skupine Drag Race France, transrodni model i goli pjevač u ulozi Dioniza, podsjećao je na biblijsku scenu Isusa Krista i njegovih apostola tijekom Posljednje večere. Uprizorenje je mnoge katolike i kršćane, posebno u SAD-u, dovelo do zgražanja.

Odgovor Organizatora

Organizatori Olimpijskih igara tvrde da im nije bila namjera uvrijediti vjernike. Naveli su da izvedba nije imala nikakve veze s kršćanstvom, već je to bilo “odavanje počasti starogrčkoj mitologiji i starogrčkom podrijetlu Olimpijskih igara”. Dodatno su istaknuli da je u performansu sudjelovalo 17 sudionika (bez Dioniza), dok je na Posljednjoj večeri bilo 12 Isusovih učenika.

Snaga umjetnosti

Kontroverzni performans Philippea Katerinea na otvorenju Olimpijskih igara u Parizu podsjeća nas na snagu umjetnosti da izazove emocije i podijeli mišljenja. Iako su mnogi kritizirali izvedbu, organizatori i Katerine branili su svoju viziju i umjetnički izraz, ističući da je njihova namjera bila slavljenje kulturnog naslijeđa, a ne vrijeđanje vjerskih osjećaja. Ova situacija pokazuje koliko je važno razumjeti kontekst i namjere iza umjetničkih djela, te kako reakcije publike mogu oblikovati percepciju izvedbi na globalnoj sceni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here