Home Mozaik Oskarovski govor redatelja kritiziralo preko 450 židovskih zaposlenika filmske industrije

Oskarovski govor redatelja kritiziralo preko 450 židovskih zaposlenika filmske industrije

165
0
pexels martin lopez 1117132
pexels martin lopez 1117132

Nakon nedavne dodjele Oskara, gdje je redatelj filma “The Zone of Interest”, Jonathan Glazer, izazvao buru svojim govorom zahvale, više od 450 židovskih zaposlenika filmske industrije izrazilo je svoje neslaganje s njegovim stavovima kroz otvoreno pismo. U svom govoru, Glazer je osudio dehumanizaciju te se dotaknuo ne samo terorističkog napada već i politike Izraela. Iako je Glazer sam židovskog podrijetla, njegove riječi su naišle na podijeljene reakcije.

Glazer, inače i sam Židov, iskoristio je priliku da u svom govoru javno osudi dehumanizaciju, ne samo tijekom napada 7. listopada već i okupacije koja je uslijedila i u kojoj je Holokaust “otet” kako bi se opravdalo masovno ubijanje civila: “Sve naše odluke su tu kako bi poslužile kao odraz i suočile nas sa sadašnjošću. Ne kako bismo rekli ‘gledaj što su radili tada’ već ‘pogledajte što radimo danas'”.

Pohvale i osude

Među potpisnicima našli su se Debra Messing, Tovah Feldshuh, Eli Roth, Rod Lurie, Lawrence Bender, Jennifer Jason Leigh i mnogi drugi. U pismu još stoji: “Korištenje riječi kao okupacija kako bi se opisala obrana autohtonog židovskog naroda i domovine koja je stara tisućama godina te je prepoznata od Ujedinjenih naroda, iskrivljuje povijest. Daje težinu suvremenoj krvnoj kleveti koja hrani rastuću mržnju prema Židovima diljem svijeta, u SAD-u i Hollywoodu”.

I dok je Glazerov govor naišao na aplauz u dvorani, neki su izrazili nezadovoljstvo njegovim nedostatkom osude nasilja nad palestinskim civilima. Kritičari su istaknuli da je Hollywood platforma za zaradu i propagandu te da bi trebalo izbjegavati političke poruke na takvim događajima. Osim toga, uspoređen je s kontroverznim govorom Vanesse Redgrave iz 1978., koja je također izazvala podijeljene reakcije svojim političkim stavovima.

“Njegove riječi jezivo podsjećaju na zloglasni govor Vanesse Redgrave o cionističkim bitangama. Problem je to što ovog puta nemamo Paddyja Chayefskog da ustane i kaže pravu stvar. Nažalost, mržnja prema Židovima tog je dana pobijedila. To je razlog zašto se toliko nas unutar industrije odlučilo ujediniti. Bila je to jako tužna i jako strašna večer. Pisanje tog pisma nije samo katarzično već nešto što smo morali učiniti”, rekla je Julianna Margulies koja je i sama nedavno odlučila napasti Afroamerikance i pripadnike LGBTQ zajednice koji su izrazili podršku Palestincima, nazvavši ih “antisemitima” i ljudima “ispranog mozga” iako u konkretnom slučaju nitko nije iskazivao mržnju prema Židovima već se radilo o kritici cionizma.

Pod pritiskom javnosti, jedan od producenata filma, Len Blavatnik, rekao je da je ponosan na uspjeh filma, ali i da je njegova podrška Izraelu i dalje čvrsta.

U objavi na X-u, direktor Memorijalnog muzeja Auschwitz, dr. Piotr M.A. Cywinski, napisao je: “U svom govoru zahvale, Jonathan Glazer iskazao je univerzalno moralno upozorenje protiv dehumanizacije. Njegov cilj nije bio spustiti se na razinu političke rasprave. Kritičari koji su očekivali jasan politički stav ili film koji govori isključivo o genocidu, nisu shvatili dubinu njegove poruke. Zona interesa nije film o holokaustu. Ovo je u prvom redu duboko upozorenje o ljudskom rodu i našoj prirodi”.

Dok su neki podržali Glazera, drugi su izrazili razočaranje njegovim govorom, ističući da je podržao dezinformacije koje produljuju sukob te da je dao legitimitet propagandi. Rabin Marvin Hier izrazio je zgražanje nad Glazerovim riječima i reakcijom publike, navodeći da je trebalo javno osuditi takvo ponašanje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here