Home Sport Otkrivena uloga ruske agenture u dezinformacijama o alžirskoj boksačici tijekom Olimpijskih igara...

Otkrivena uloga ruske agenture u dezinformacijama o alžirskoj boksačici tijekom Olimpijskih igara u Parizu

166
0
boks

Proruske skupine aktivno su širile razne dezinformacije tijekom priprema i održavanja Olimpijskih igara u Parizu. Jedan od glavnih razloga za to bila je odluka da se samo malom broju ruskih sportaša dopusti natjecanje, ali ne pod zastavom Rusije.

Gordon Crovitz, suosnivač NewsGuarda, tvrtke koja analizira dezinformacije na internetu, izjavio je: “Bilo je sigurno da će Kremlj odgovoriti na ovu zabranu. Ruska kampanja dezinformiranja Olimpijskih igara ističe se tehničkom vještinom.” Prema njegovim riječima, proruske skupine sada koriste najnaprednije generativne AI modele za zlonamjerne svrhe, uključujući kreiranje lažnih snimki, glazbe i web stranica.

Problem Međunarodne boksačke federacije (IBA)

Jedan od glavnih ciljeva dezinformacija bio je slučaj alžirske boksačice Imane Khelif. Iako se Khelif rodila kao žena, na internetu su počele kružiti neutemeljene tvrdnje da je muškarac ili transrodna osoba. Ove tvrdnje potaknula je kontroverzna boksačka udruga povezana s Rusijom. Khelif je prošle godine diskvalificirana sa Svjetskog prvenstva u New Delhiju nakon provedenog DNA testa, a Međunarodna boksačka federacija (IBA) obrazložila je odluku činjenicom da Khelif ima XY, odnosno muške kromosome.

Važno je napomenuti da je IBA diskvalificirala Khelif tri dana nakon što je pobijedila prethodno neporaženu Ruskinju Azaliju Aminevu, čime je Amineva ponovno imala savršene službene rezultate.

Uloga IBA-e i njenog vodstva

IBA-om upravlja saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, a njen najveći sponzor je državna energetska tvrtka Gazprom. Prošle godine IBA je dobila trajnu zabranu sudjelovanja na Olimpijskim igrama, a organizacija nije organizirala olimpijski boksački turnir od Igara u Rio de Janeiru 2016.

Ruski državni mediji brzo su prihvatili priču koju je plasirala IBA. Umjesto izvještavanja o sportskim natjecanjima, fokusirali su se na teme kao što su kriminal, zagađenje, smeće, imigranti i slučaj Khelif. Ova je tema ubrzo postala popularna na internetu, a kritike su dolazile i od britanskih novinskih kuća, J.K. Rowling i desničarskih političara poput Donalda Trumpa.

Prema analizi tvrtke PeakMetrics, prošlog tjedna korisnici društvene mreže X (ranije poznate kao Twitter) objavljivali su o Khelif desetke tisuća puta na sat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here