Home Food & Travel Ovu hranu nikada ne treba prati prije kuhanja

Ovu hranu nikada ne treba prati prije kuhanja

1307
0

Tjestenina, meso, jaja i povrće u vrećicama: ovo su neke od namirnica koje ne treba prati prije kuhanja, kako biste izbjegli jela lošeg okusa i bakterijsku kontaminaciju.

U kuhinji su važni higijena i čistoća, ali u nekim su slučajevima precijenjeni, beskorisni ili čak štetni. Prije nego uključimo štednjak i počnemo kuhati, obično smo navikli otvoriti vodu i u sudoperu isprati svaki sastojak, ali, imajmo na umu, u nekim slučajevima voda može uništiti hranu i naša jela. Kako bismo spriječili širenje klica i bakterija, kako bismo izbjegli uništavanje konzistencije našeg odreska ili kako bismo izbjegli nepotrebno rasipanje vode, vremena i energije, moramo znati: postoji mnogo sastojaka koji se nikada ne peru prije kuhanja ili posluživanja. Meso, jaja, tjestenina i već zapakirana hrana: ovdje su sve namirnice koje se ne smiju prati.

  1. Meso

Bilo crveno ili bijelo, meso se nikada ne smije prati prije negoli ga krenemo termički obrađivati.  Zašto? Voda i vlaga veliki su neprijatelji mesa iz dva razloga: prvi je taj što će pileći batak ili odrezak pranjem izgubiti dio okusa i teksture; drugi je da će u dodiru s vodom meso postati savršeno mjesto za razmnožavanje klica i bakterija opasnih po naše zdravlje. Uvijek pazimo da sirovo meso ne dođe u dodir s površinama i radnim pločama (uvijek je bolje izbjegavati drvene daske za rezanje koje su posebno upijajuće), a ako se slučajno smoči, odmah ga obrišite kuhinjskim ubrusom.

2. Tjestenina

Špageti, rigatoni, fusilli i orecchiette: netko ih ima nezdravu naviku prati prije negoli što ih ubaci u kipuću vodu, ne znamo zašto to rade, ali svakako možemo reći da to nije dobra praksa. U dodiru s vodom tjestenina gubi veliki dio škroba, komponente koja jamči dobro kuhanje i savršen spoj sa začinima. Čini se da je u SAD-u moderno prati tjesteninu odmah nakon što se ocijedi: to nije potrebno. Nakon kuhanja, tjesteninu treba samo začiniti, nikako oprati.

3. Jaja

Ponekad ljuske jajeta mogu na sebi imati male tragove prljavštine, neke mrlje ili ostatke dlaka: instinkt nas navodi da odmah otvorimo slavinu i operemo ih, ali bolje je to ne činiti. Pranje jaja prije kuhanja može biti opasno za naše zdravlje: zapravo, voda uklanja dio zaštitne membrane na ljusci, pretvarajući je u savršenu površinu za klice, bakterije i vanjske kontaminacije svih vrsta.

4. Gljive

Čišćenje gljiva je važno, ali njihovo pranje je greška i u ovom slučaju ne mislimo na rizik što se tiče sigurnosti hrane, već uspjeha jela. Šampinjoni, vrganji, sunčanice: nije važno koju vrstu gljiva želite spremiti, važno je da ih nikada ne perete vodom: gljive imaju posebno spužvastu i upijajuću konzistenciju, a voda ih čini mekima , gumenastima i izrazito neprivlačnima. Kako eliminirati ostatke zemlje i prljavštine koje nalazimo na gljivama? Sve što vam treba je nožić, blago navlažena krpa ili običan kuhinjski papir: nježno istrljajte prljavštinu i krenite ih spremati.

5. Zapakirana salata

Praktična, brza i jednostavna za korištenje: zapakirana salata, ona na kojoj piše “prethodno oprana”, ne smije se ponovno prati prije negoli ju začinimo i poslužimo. Razlog je jednostavan: ponovno pranje “već oprane” salate jednostavno je beskorisno i uključuje gubitak vode, vremena i energije. Razlog nema veze s okusom, klicama ili bakterijama: zapakirani proizvodi se obrađuju na industrijskoj razini i pažljivo se peru i dezinficiraju prije negoli što stignu na police supermarketa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here