Home Mozaik Papirnate ili digitalne knjige: razlike, prednosti i mane

Papirnate ili digitalne knjige: razlike, prednosti i mane

198
0
pexels pixabay 159866

Strast prema knjigama oduvijek je spajala mnoge ljude različitih uvjerenja i kultura. Knjige nas tjeraju na sanjanje. Spajaju nas i prenose u daleke svjetove. Mnoge su knjige postale bestseleri i inspirirale su iznimno uspješne filmske sage i utjecaj na masovnu kulturu. Sjetimo se Igre prijestolja ili sage o Harryju Potteru, danas globalnog fenomena, rođenog iz fantastičnog serijala J.K. Rowling. Međutim, tehnološka evolucija je utjecala na ove “papirnate institucije”i digitalizirala ih je. Čitanje je oduvijek bio trenutak opuštanja, ali i razonode za one koji ga vole. Iako je to, nažalost, navika u opadanju kod vrlo mladih i tzv. „digitalnih domorodaca“. Ipak je to i dalje valjana alternativa ekranima. No i ekrani mogu nuditi knjige za čitanje. Riječ je o fenomenu “E-book”, odnosno digitalne knjige, koja u odnosu na papir ima neke prednosti, ali i nedostatke.

Koje su značajke e-knjige? Koje su prednosti digitalne knjige?

E-knjiga je digitalni tekst stvoren posebno za nove alate kao što su prijenosna računala i općenito mobilne uređaje. Ti se tekstovi mogu preuzeti s raznih platformi i mogu se koristiti bilo gdje, uglavnom uz pretplatu ili plaćanjem za pojedinačni tekst koji odaberete za preuzimanje.

Jeftinije knjige

Formula pretplate na platformu svakako je povoljnija jer vam omogućuje plaćanje fiksne mjesečne naknade i pravo preuzimanja mnogih poznatih  naslova. Ovo je svakako i jedna od najvećih prednosti e-knjiga: smanjena cijena. U usporedbi s papirnatom knjigom, digitalna knjiga košta manje i uvijek je dostupna zahvaljujući online računu. 

Prenosive i lagane

Nadalje, prenosivost je jednostavnija. Mobilni uređaji poput tableta mogu se staviti u ruksak ili torbu kako bi ih uvijek nosili sa sobom. U njih stane puno knjiga koje ne teže ništa.Ali što učiniti kada nema internetske veze? U digitalnim knjigama se može uživati ​​i izvan mreže. (Ali je internet neophodan za njihovo preuzimanje!).

Ušteda papira

Još jedan aspekt koji treba uzeti u obzir je ušteda papira, a time i drveća. U eri koja je toliko pažljiva prema zelenilu (ili  se barem tako čini) ovo je svakako aspekt koji treba razmotriti. 

Kvalitetni čitači čuvaju vid

Vraćajući se na prednosti e-knjiga, u usporedbi s papirnatim knjigama, one se uvijek ažuriraju na najnovije izdanje. To može biti jako korisno, na primjer, za one koji vole eseje ili priručnike. Na kraju, moramo navesti činjenicu da su neki “čitači” u mnogim aspektima valjaniji od drugih. Stoga je dobra ideja odabrati one najbolje kako biste izvukli maksimalnu korist od digitalnog čitanja, a istovremeno uštedjeli negativne učinke stalnog zadržavanja uz zaslon. Mnogi čitači, naime, opremljeni su “tehnologijom za očuvanje očiju” koja na minimum smanjuje emisiju plave svjetlosti, odnosno svjetlosnog zagađenja koje proizvode ekrani i šteti našem vidu.

Koji su nedostaci?

S obzirom na ekološka pitanja, nedavne studije pokazuju da digitalne knjige nisu tako “zelene” kako ih zamišljamo. Zapravo, postoji čitav niz pitanja o proizvodnji i distribuciji istih, putem uređaja koji su im potrebni.

Digitalne knjige ne nude osjećaj poput „prave” knjige

Zatim tu je i pitanje izbora kad govorimo o čitanju. Istina je da mati pravu knjigu u rukama za listanje je često izbor za one koji vole čitati. Možda je to glavni razlog zašto digitalne knjige nisu nadmašile.
Čitači se kvare

Naposljetku, još jedan nepovoljni aspekt za e-knjige tiče se uređaja. Čitači se kvare i ako nije napravljen kvalitetan izbor, to bi se vrlo vjerojatno moglo dogoditi. Tržište je zapravo preplavljeno jadnim čitačima koji nemaju čemu zavidjeti knjizi koja, koliko god požutjela ili oštećena bila, s vremenom postaje institucija. A  i vrlo šik ih je slagati na polici u dnevnom boravku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here